jos jollai ois tietoa ja antais apua et mitä tämmöinen mahd. voisi olla. kohta on hirttosolmulle käyttöö ku ei kertakaikkiaa jaksa enää.
en pysty ajattelemaan ensinäkään nykyään mitään,en muista edes mitenkä joskus oon ajatellut. muistan vain että olin "hyvä" siinä. tai jos ajattelen niin ajatukset menevät ihan ohi ja en tajua niitä. todella tyhmä olo...
myös on semmoista että ihan kuin en tajuaisi ympäristöä, että mitä lähellä tapahtuu. on niin epätodellinen olo lähes kokoajan että johtuisko siitä?
päässäkin tuntuu painetta tai jotain ihmeen tuntusta jomotusta, vaikea selittää.
lääkäreissä oon käynyt, toinen sanoi vain että rupea lenkkeilemään jne kyllä auttaa. ei auttanut. toinen sanoi migreeniks ja anto migreenilääkityksen, pääkivut on hävinny mutta muut ei.
kiitos
en pysty ajattelemaan ensinäkään nykyään mitään,en muista edes mitenkä joskus oon ajatellut. muistan vain että olin "hyvä" siinä. tai jos ajattelen niin ajatukset menevät ihan ohi ja en tajua niitä. todella tyhmä olo...
myös on semmoista että ihan kuin en tajuaisi ympäristöä, että mitä lähellä tapahtuu. on niin epätodellinen olo lähes kokoajan että johtuisko siitä?
päässäkin tuntuu painetta tai jotain ihmeen tuntusta jomotusta, vaikea selittää.
lääkäreissä oon käynyt, toinen sanoi vain että rupea lenkkeilemään jne kyllä auttaa. ei auttanut. toinen sanoi migreeniks ja anto migreenilääkityksen, pääkivut on hävinny mutta muut ei.
kiitos
Vastaukset 10
Vanhimmat
onko sulla kova stressi? tapahtunut jotain? miten nukut? uupumus? tarpeeksi syvää unta? yksinäisyys?
mulle tulee mieleen lievät psykoottiset hetket, vähän kuin paniikkihäiriö, ja tai sellanen erään tyypin dissosiaatio. tuntee olevansa jotenkin tässä, muttei tässä.ei kuitenkaan täysin irrallisena olona. mieli on jostain syystä kuormittunut liikaa ja tavallaan suojelee itseään kun asiat ei tunnu täysillä.
itsellä muistan yhden kerran kokeneeni kovassa stressissä näin, olin kassajonossa, yhtäkkiä olin siinä, jono eteni ym mutta olin aivan turta, tunteeton, katsoin kaikkea kuin elokuvaa vaikka ne tapahtui juuri siinä hetkessä minulle, muistan katsonneni kassaneidin kasvojakin jotenkin kummasti ihan kuin mä en olis ollu paikalla ollenkaan.. kun maksoin ja pakkasin, palasin nykyhetkeen.
pään tuntemuksista tuli mieleen. onko sulla korkea verenpaine? onko hemoglobiini liian korkea? näkö? poskiontelot? syke onko normaali? liian hidas ja liian nopea syke saa aikaan kummia oloja. monet asiat vaikuttaa pään tuntemuksiin, sit jos niitä miettii ja kokee, alkaa pelottaa helposti.
mieti niitä tilanteita onko ne sellasia että jännität, oma vointisi, tarkkaile oloasi milloin näitä oireita tulee. käy psykiatrilla ja sitä ennen listaa itse asioita ylös, niitä kun ei aina muista siinä tilanteessa.
no stressiä vissiinki on nyt ihan näitten oireitten takia, uskosin?
ei tuu muita tapahtuneita oikein mieleen kuin yks kauan sitten, on siitä yli vuosi-melkein kaks. erosin muijani kans jota rakastin oikeasti, mutta ei toi muistaakseni sillee kohauttanu paljoa ja en ole edes miettinyt asiaa tai ei ole ollut mielessä paitsi välillä. mutta silloinkun tulee mielee ni tunteet on todella kovat, muuten melkein missään muissa asioissa ei ole.
ja oon semmonen ihmine että jos on tapahtunut jotain "pahaa" niin laitan sen kuin sivuun, se unohtuu heti.. vaikea selittää.
n. puolivuotta olen nukkunut todella huonosti just näitten oireitten takia. uupumusta ton takia on. yksinäisyyttä on mutta ei toi oo haitannut ainakaa omasta mielestä.
verenpaineesta en tiedä, ei oo mitattu lähiaikoina mutta hemoglobiini oli korkealla.
näkö huonontunut todella paljon ja kun yritän esim. keskittyä katsomaan yhtä kohtaa nii ei onnistu.
poskionteloista ei mittää hajua, joskus oli poskiontelotulehdus mut siitä on aika kauan. sykkeestä en tiedä.
tässä alkaa todellaki järki lähteä pikkuhiljaa. etenkin ton ajatushomman kanssa. pitää miettiä tota psykiatri hommaa, ois kiva iha kotikonsteilla saada kuntoon pää mutta jos ei onnistu nii oon valmis tekemään mitä vaan.
onko sulla joku lääkitys? monissa haittavaikutuksena silmän mukautumisen ongelmat. toi oire yksinäänkin kannattaa selvittää ettei pysty tarkentamaan katsetta. hb on huono jos liian korkea, silloinhan aivot ei saa kunnolla happea eikä verta. itsellä ei oo mutta tiedän jokusen jotka käyttää verenohenusläkkettä juur että hb alemmas. ja onkohan siinä aivoveritulpan riskikin korkea kun veri liian sakeaa. en mä lääkäri ole kaikenlaista vaan tiedän ja itse kärsiny monista jutuista.
toi että kun sattuu jotain ja siirrät sen sivuun, ei se mee niin, keräät tunteillesi ison möykyn joka sitten jossain vaiheessa purkautuu tavalla tai toisella. me luullaan ei ajatella jotain ja kuitenkin joku mielemme asiaa prosessoi. asioita ei voi unohtaa. et tunne asioita, ja kun tunnet, ne tulee vahvoina. eiks tää jo kerro että patoat sisälles asioita jotka täytyisi jollain tapaa käsitellä ja sitä kautta tuntea olonsa niin että voi taas tuntea normaaleja tunteita.
aika kokonaisvaltainen tilanne. stressiä, oireita, väsymys, kierrettä jo. vielä yhtenä tuli mieleen esim niskan jäykkyys, se oma kokemus, niskan jäykkyys aiheuttaa vaikka mitä näköhäiriöitä ja huimausta ja korvasärkyä.
mee lääkäriin, toivottavasti sattuu sellanne joka kuuntelee kokonaan, ei hakis heti fyysistä syytä yksin tai toisinpäin, ei sulkis psyykesyytä pois. niitä kun voi olla samaan aikaankin. ja jos lääkkeitä ne pitää tarkastaa.
ei ole käytössä mitään lääkitystä.
mitenkä todetaan tommonen et saako aivot tarpeeksi happea ja verta? jos kävisin lääkärissä ja siellä kahtoisivat, vai onko sekin joku iso toimenpide?
tuli mieleen myös että kun katson johonkin niin tuntuu että toinen silmä olisi vain käytössä. että en kato samaan aikaa molemmilla silmillä..
niskan jäykkyydestä sen verran että en tunne ainakaa että olisi jäykät tai näipoispäi. jokunen puoli vuotta tai vuosi sitten naksautin perinteiseen tapaan niskat mutta naksahtikin ihan kunnolla ja oli pitkään. n. viikon muistaakseni että kun laitoin niskan tiettyyn asentoon niin koski niin maan perkeleellesesti. ja silloin kun naksahti niin tuntu koko oikealpuolella päästä selkään kylmiäväreitä ja kipua. onkohan tällä merkitystä joihinki oireisiin?
niinku totesin niin kukaan lääkäri ei ota tosisaa, eikä ota vanhemmatkaa.. kaikki on tyyliin " se on migreeniä vain " tai että " kyllä se ohi menee ".
niin ja unohin mainita että joskus kun yritän ajatella esim ennen nukkuumaanmenoo niin sillon kun onnistun kuulemaan sen oman ajatuksen "äänen" niin saan samallaisia hirveitä ihan kun kylmänväreen tunteita päässä.
voikohan esim poskiontelotulehdus tai joku tämmöinen levitä aivoihin? esim hoitamattomana?
voi levitä otsaontenloihin. ja muutenkin jos on tulhdusta tuntuuhan se paineena ym. tiedän että jopa silmälasit määrätty ja hoitamaton tulehdus kun painetta oli niin häiritsi näkemistä.
varmaan nuo sun ajatusjutut on pelkotiloja kun mietit näitä fyysisiä oireita. ihme ettei joku tänne ketjuun tule haukkumaan sua hulluksi kun oireet senkaltasia. mä henkkoht uskon sulla fyysinen syy ainakin enne kuin toisin todistetaan. aiemmin ehdotetut lievät psykoottiset heteket on normaaleita, niitä on kaikilla. jotkut herkempiä ja huomaavat ne ja jäävät niitä miettimään.
kuulet ajatuksen äänen, ja sit kylmiä väreitä. säikähdätkö kun tunnet ajatuksen? oot niitä ajatuksia ja tunteita padonnut ja yrittäny olla tuntematta, kun tuntuu, reagoit kylmin värein. kylmät väreet aika monesta saa helposti jos herkkä ihminen.
toi niska kuulostaa siltä (niskavika itsellä) että joku venähdyksen tapainen ja siitä jääny tota kipua ja kylmänväreen tuntua. naksahdus on varmaan ollu samaa kuin osteopaatti rusauttaa nikamia.
ootko kokeillu hierojaa? se osaa katsoa niskan lihasten kireyden joskos sieltä tulee. ja sit noi silmät, mene vaikka silmälääkäriin. sano sille noi ongelmat joita on, ja jos silmissä ei ole mitään sano sille osaako se ehdottaa mikä voi olla syy. varmasti osaa. et ole ainoa jolla tarkennus ym ongelmia.
yleislääkärille ei kannata mennä kun sua ei ole kuunneltu ja oireet tollasia. sit kun silmät katsottu ja joku hieroja hoitanu niskaa, sit psykiatrille jos enää tarvii.
ainahan on pieni mahdollisuus jotain vakavaa. MS esim. mutta mee nyt jonnekin, silmälääkäri muuten näkee onko ehkä ms kun se vaikuttaa silmiin.
Tuli muuten mieleen että kerran tipuin harrastuksessani korkealta selälleen ja olin viikon tommoses olotilas ettei pystyny kohistaan katsetta kunnolla ja hengitys oli pinnallista (ja päässä paineen tunne).
Kävi ilmi että mulla oli koko selän matkalta nikamat jotennin puristuksessa tmv...Naprapaatti paukautteli nikamat kohilleen ja sen jälkeen hengitys kulki ja paine katos päästä. Katseen kohdistuskin onnistui.
Eli voi tosiaan johtua jostain fyysisestäkin. Mulla on edelleen selkä 'löysä' ja usein saan sellasen paineen tunteen päästä pois naksauttamalla nikamia vai mitä lie yläselästä, ne näyttäis vaikuttavan päähän asti.
toi niskan osuus tuntuu todennäköiseltä ja oireet sopii. juur että nimata ja välilevut huonosti, voi olla hermokin pinteessä ja vaikka verenkierto estynyt. itse käyn osteopaatilla säännöllisesti ja vaivat pysyy poissa.
olla paniikkihäiriötö jossain muodossaan. Se kun ilmenee monin tavoin. Nykyään jo aika yleisesti tunnettu ja tunnustettu vaiva. Ennen kun köysi alkaa kiristää, poikkea oikean lääkärin vastaanotolla. Noita lääketehtaitten juoksupoikia ovat poliklinikat valitettavasti täynnä joten joskus joutuu näkemään vaivaa saadakseen apua vaivaan.