Hengenahdistus

aamuisin_

Laitetaan nyt tämä tänne vaikka en varma ole onko kyseessä astma vai jokin muu sairaus.

Satunnaisesti kärsin hengenahdistuksesta ja tätä on useimmiten aamuisin, joko melkein heti heräämisen jälkeen tai sitten muutama tunti heräämisen jälkeen. Hengenahdistus tuntuu kuin kurkku tai henkitorvi turpoaisi ja sen vuoksi hengittäminen on hieman hankalaa, tuntuu kuin kankaan läpi hengittäisi eli hengitys saattaa olla myös raskasta. Jossain vaiheessa sitten tuntuu kuin kurkussa aukeaisi jokin ja hengittäminen on jälleen normaalia.

Kyseessä ei ole flunssan yhteydessä tullut hengenahdistus, vaan ihan ilman flunssaa tämä tulee. Joskus olen kyllä säikähtänyt tätä ja kovasti kun olen muistellut miten jotkut ovat flunssan aikana joutuneet lähtemään lääkäriin kun henkeä on alkanut ahdistaa ja sitten lääkärissä on annettu jotain ainetta mikä palauttaa kurkun turvotuksen ja ilman lääkkeitä kurkku olisi turvonnut lisää ja ihminen olisi tukehtunut.

Tämä on kuitenkin aina jonkin ajan kuluttua helpottanut vaikka olen aina valmiudessa ollut että koska pitää soittaa sairaalaan.

Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia, mistähän tällainen voisi johtua? Onko astmaa vai jotain muuta? Hengitys ei kuitenkaan vingu niinkuin astmassa yleensä, hengittäminen on siis raskasta koska tuntuu että henkitorvi ja kurkku on turvoksissa.

1

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 888, ,

      Kas kun ei kukaan ole jaksanut vastailla. Että lääkäriin vaan, sieltä se juttu etenee. Eikös astma ym- juuri aamuyöstä herättele ja aamuisin tukkosuutta? Allergiassa esim pölypunkit voivat vähän turvotella, oletan - kun se nassu tyynyssä. Että eihän noita kantsi kotona miettiä, kun kerran on selkeä muutos olossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1939
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1760
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1400
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1347
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      142
      1311
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1242
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      106
      1067
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      1022
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      965
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      952
    Aihe