Kärsin pahoista itsetuntovaikeuksista, sosiaaliset tilanteet tuottavat tuskaa, ja tuntuu että kaikki ihmiset kaikkoavat ympäriltä koska olen niin epävarma. tiedän, että olen jo vuosia liikkunut väärien ihmisten kanssa, mutta itsetuntoni ei riitä enää uusiin tutustumiseen. olen ajoittain myös hyvin masentunut ja kaikki tuntuu toivottamalta.
onko kenellekään positiivisia kokemuksia terapiasta niin että olisi parantunut?? mulla on kauhee epätoivo ja ahdistus enkä kestä tällasta elämää!! kohta mulla ei oo enää ketään.
onko kenellekään positiivisia kokemuksia terapiasta niin että olisi parantunut?? mulla on kauhee epätoivo ja ahdistus enkä kestä tällasta elämää!! kohta mulla ei oo enää ketään.
Vastaukset 1
Vanhimmat
En ole terapeutti, parhaimmillaan vain psykologiasta erittäin innostunut lukiolainen opiskelja. ( Kuitenkin luentoja olen netistä katsellut, mm. Harwardin luentoja. )
Näin sanoen, uskoisin kyllä terapialla olevan sinulle paljon hyötyä mahdollisesti. Kuitenkin haluan painostaa siihen, että se myös kovasti riippuu sinun suhtautumisesta siihen. Jos menet sinne asenteella "no ei tää tuu toimii mut tuleepahan kokeiltua", niin ei varmasti onnistu mikään.
Jos päätät terapiaan hakeutua, mene sinne avoimin mielin ja ole avoin, jotta terapeutulla on parempi mahdollisuus auttaa sinua. Huom, se on myös terapeutin tehtävä saada sinun luottamuksesi itsellensä.
Terapeuttisi voi antaa sinulle vähän opastusta hakeutumaan asioiden pariin joihin itse haluat hakeutua. Toiset tuossa jamassa tarvitsevat kovasti kumppania, toiset läheisiä ystäviä tai toiset perheen tukea. Joku taas vaan tarvitsee ihmisen, ketä kuuntelee häntä. Yhdessä voitte pohtia tätä ja voin melkein taata sinulle, ettei se ainakaan hyödytöntä ole.
Ja kannattaa muistaa, että et menetä mitään jos kokeilet, ellet käy maksullisella terapeutilla.