Neito hädässä. Onko apulaitehihna sama kuin moniurahihna? Mitä tuollaisen vaihtaminen suunnilleen maksaa ja mistä saisin hihnan ja jotkut rullat hankittua? Motonet?
Kiitos tuhannesti auttajille! Rahat on tiukilla, mutta apulaitehihnassa kuulema murtumia ja pitäisi vaihtaa..
Kiitos tuhannesti auttajille! Rahat on tiukilla, mutta apulaitehihnassa kuulema murtumia ja pitäisi vaihtaa..
Vastaukset 3
Vanhimmat
tässä kuva asian toteamiseksi:
http://www.thesaabsite.com/900new/NG900beltsandpulleys.htm
Löytyisikö seuraavasta luettelosta asuinpaikkaasi lähellä olevaa huoltokorjaamoa josta voit tiedustella vaihtotyön hintaa, kysyminen kun on aina varminta liikekohtaisesti:
http://www.vippet.net/saabkorjaamo.html
Osien hankintapaikkoja en rohkene neuvoa, mutta varsinaisen merkkiliikkeen tiskiltä kannattanee kuitenkin pysytellä kaukana ellei se jostain syystä ole pakollista. Erilaisten myymäläketjujen varaosaliikkeitä kun löytyy tarkoitukseen enemmän kuin riittävästi.
Korjaamolla pelkän hihnan vaihtoon ei saa aikaa kulua 15-20 min enempää. n. 100tkm välein on tuo hihna tarvis vaihtaa ja tosiaan samalla kannattaa vaihtaa ohjain- ja kiristinrulla (huom. ei koko kiristintä, vain pelkkä rulla). Autotarvikeliikkeistä löytyy.
Kiitoksia kovasti. Nyt vaan vielä selvitän mitkä osat tuohon autoon menee ja vien ne korjaamolle. Ihana tietää vähän ajankulumisesta ettei naista taas viilata linssiin :)