on pakko saada tietää kuultuaan että odotat kaksosia, että onko käyty hedelmöitys hoidossa vai onko ihan "luomu" kaksoset, olen törmännyt tähän kysymykseen jo monta kertaa, rupee pian ärsyttämään! vai leimanko otsaan pitäisi laittaa että "luomu" kaksosia tässä odotellaan ei ole lääkäri siittänyt vaan oma aviomies!!!! heh..heh
miksi ihmisten...
tuleva kaksosten äiti
6982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sehän on vaan kiinnostava juttu, hyvä että edes joku juttu kiinnostaa muita, ei toisten vanhemmuus & vauvat ole kovin kiinnostavia (muille kuin ko. henkilöille itselleen).
Lähinnä sitä kyselisi tuoreilta vanhemmilta, että onko vauva valvottanut paljon, onko hermoja pidellyt ja joko seksielämä on taas alkanut, mutta eipä viitsi kysyä. Hyvä että teiltä voi kysyä kohteliaasti & aidosti kiinnostuneena edes jotain. Ota ne herneet veks.
nimim. kaksoset perheessä
taitaa perheessäsi olla koeputkihedelmöitetyt kaksoset kun noin koville otti.......
*tylsistyneellä äänensävyllä, suht monotonisesti*
jaapa-jaa, oikeesti: toisten raskaudet on tylsiä. Hyvä että sulla on jotain, mistä toiset voivat olla aidosti edes vähän kiinnostuneita. Eikö sekin ole loppujen lopuksi ihan sama onko luomu vai putkesta?
Itse en koskaan moista kysymystä kuullut ja vintiöt ovat nyt kohta 1,5 vuotiaita. Koitapa kestää!
"lääkäri siittänyt" .. eheheh. Taitaa sullakin olla asiat ja käsitteet ihan sekaisin.
Kaksosuus on vaan semmonen .. mielenkiintoisempi juttu. Kun tulee kaksi kerralla. Ja se on sitten toinen kysymys, että onko tarvittu hormonihoitoa tai vast. Ai ei, että siis ihan luomuna, ahaa, sittenhän jomman kumman suvussa on kaksosuutta, kumman...
Tämmösiä ajatuksia tulee mieleen. Ihan vaan mielenkiinnosta asiaa kohtaan.
Kysyjä ei kysy loukatakseen tai epäilläkseen sinun tai miehesi mahdollisuutta saada lapsi "luomukeinoin". Kysymys on vain hyväntahtoista uteliaisuutta. Ihmiset eivät kysy tietoisesti ajatuksenaan loukata. Se ei ole kenenkään normaalin ihmisen perimmäinen ajatus, että loukkaisi tai pahoittaisi mielensä.
"Tavallisiltakin" odotajilta kysytään ihan mitä tahansa, ajattelematonta. Se suututti välillä. Ehkä kysymykset esitetään semmoiselle, jolta on "turvallista" kysyä ihan henk.koht. asioitakin.
Esim. kun odotin esikoista parikymppisenä, vanhemmat työkaverini arvelivat että vahinko on käynyt. Emmehän olleet naimisissa, minä olin nuori, koulutus/ ammatti vähän niin ja näin..
Kun "vanhoilla päivälläni" aloin odottaa iltatähteä, oli taas kysymykset, että onko vahinko. Joo-oo. Osasin varautua kysymyksiin ja kommentteihin, sillä .. emmehän olleet naimissa ja suhde lapsen isän kanssa oli vielä varsin tuore (esikoisen isästä siis erosin aikoinaan, teinisuhde nääs..)
Jo ennenkuin kysyjä kunnolla ennätti kysyäkään, vastasin jo: ei ole vahinko, vaan ihan tekemällä tehty, tärppäsi vaan kerrasta.
Joten teepä sinäkin näin: kun kerrot että odotat kaksosia, vastaa jo ennenkuin kukaan kysyykään: emme ole olleet hedelmöitys - tai hormonihoidoissa, ihan luomukaksoset nämä on.
Ja hymy perään.
Onnea odotukselle!
PS: kaikki hedelmöityshoitoa saaneet eivät saa kaksosia tai kolmosia. tuttavani oli inseminaatio-hoidoissa, koeputkivauva siis, koska hän ei koskaan pysty muten lapsia saamaankaan (munajohtimet tukossa, kohdun ulkoisia raskauksia yms). Yrityksiä ja epäonnistumisia oli ainakin kaksi, kunnes lopulta onnistui ja raskaus pääsi alkuun. Alkiot olivat vähän huonoja, sulatus oli epäonnistunut. Mutta raskaus käynnistyi ja yksi terve lapsi syntyi. onneksi vain yksi, se nainen ei kahden kanssa selviäisikään.
samaa ihmettelin minä odotusaikana, aina kysyttiin onko ne luomuja. Kyllä ne lapset on ihan yhtä ihania ja työtä teettäviä on ne sitten alkunsa saanu miten vaan. Loppujen lopuksi taitaa olla kateellisten panettelua koska kukaan jolla on itsellä tuplat ei asiaa kyselly.