Oon nyt pari kertaa lukenu jostain ohimennen ettei kissalle sais syöttää ihmisten tonnikalaa.. miksi? Ja eikait broilerin lihassaka oo mitään miksei sais..tarkoitasn valmis grillibroileria? Oonite ainaki molempia antanu ennen kun luin varsinki siit tonnikalasta.. eikä kisulle oo mitn tullu..:/
Ihmisten tonnikalasta..
2
576
Vastaukset
- onhan noita syitä
noissa kahdessa.
Ihmisten tonnikala sisältää suolaa, joka liiallisena ei sovi kissan ruokavalioon. Lisäksi ihmisen tonnikala, kuten muutkin rasvaiset kalat, voivat aiheuttaa keltarasvataudin. Tähän sairastunutta kuumeilevaa ja kömpelöä kissaa hoidetaan E-vitamiinilla ja levolla, mutta kissa menehtyy, jos rasvakudosvauriot ovat pahoja. Kissojen tonnikalavalmisteissa on E-vitamiinilisä.
Valmista grillibroileria ei varmaan kenenkään pitäisi oikeasti syödä. Siinä on ihan käsittämätön määrä paskaa, kuten kaikissa marinoiduissa yms valmismaustetuissa lihoissa. Allergiset reaktiot, mutta ennen kaikkea se suola.
Ihmisen broileri, siis maustamaton, sopii raakanakin kissalle. Muista vaan itse pestä kädet. - Kirki
ihmisten tonnikalaa kissoille,liikaa suolaa!! Tarjoa esim.pirkan tonnikala,merikala,tai sardiini prk.ruokaa,erinomaisia.Eihän kissasi välttämätä heti oireile,mut myöhemmin voit joutua lääkittämään sitä loppuelämän jos ihmisten tonnikalaa syötät..Sinun pitäisi olla perillä näistä kun kissan hankit,eikö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647