Oon nyt pari kertaa lukenu jostain ohimennen ettei kissalle sais syöttää ihmisten tonnikalaa.. miksi? Ja eikait broilerin lihassaka oo mitään miksei sais..tarkoitasn valmis grillibroileria? Oonite ainaki molempia antanu ennen kun luin varsinki siit tonnikalasta.. eikä kisulle oo mitn tullu..:/
Vastaukset 2
- onhan noita syitä
noissa kahdessa.
Ihmisten tonnikala sisältää suolaa, joka liiallisena ei sovi kissan ruokavalioon. Lisäksi ihmisen tonnikala, kuten muutkin rasvaiset kalat, voivat aiheuttaa keltarasvataudin. Tähän sairastunutta kuumeilevaa ja kömpelöä kissaa hoidetaan E-vitamiinilla ja levolla, mutta kissa menehtyy, jos rasvakudosvauriot ovat pahoja. Kissojen tonnikalavalmisteissa on E-vitamiinilisä.
Valmista grillibroileria ei varmaan kenenkään pitäisi oikeasti syödä. Siinä on ihan käsittämätön määrä paskaa, kuten kaikissa marinoiduissa yms valmismaustetuissa lihoissa. Allergiset reaktiot, mutta ennen kaikkea se suola.
Ihmisen broileri, siis maustamaton, sopii raakanakin kissalle. Muista vaan itse pestä kädet. - Kirki
ihmisten tonnikalaa kissoille,liikaa suolaa!! Tarjoa esim.pirkan tonnikala,merikala,tai sardiini prk.ruokaa,erinomaisia.Eihän kissasi välttämätä heti oireile,mut myöhemmin voit joutua lääkittämään sitä loppuelämän jos ihmisten tonnikalaa syötät..Sinun pitäisi olla perillä näistä kun kissan hankit,eikö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791309
- 821172
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83589Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44468Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455