viime vuoden huuhaapalkitustaan ja tänä vuonna kohteeksi on valittu urheilijoiden käyttämä ranneke.
http://www.rokotusinfo.fi/tekstit/skepsis_kommentit_20101130_html
http://www.rokotusinfo.fi/tekstit/skepsis_kommentit_20101130_html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mitä väliä on jonkun epätieteellisen humpuuki-järjetön palkinnoilla. Noillehan nauraa kaikki....
(30.11.2010) Sikainfluenssa ja -rokote: Katse tapahtuneeseen, osa 9 - "ROKOTUSINFO RY:N NETTISIVUT on tämän vuoden sananvapausteko."
(10.12.2009) Keskustelu jatkuu: Image-lehden 11/2009 pääkirjoitus "Piikki lihassa" (päätoimittaja Mikko Numminen): (poimintoja)
"IHMISKETJU JATKUU SILMÄNKANTAMATTOMIIN. Viranomaiset kutsuvat lisää järjestyksenpitäjiä pitämään kansan aisoissa. Toisinajattelijat haastavat vallitsevan totuuden tiedotusvälineissä. Kansasta vieraantuneet vallanpitäjät puolustautuvat hermostuneesti."
"Ehkä [ ... ] Suomesta on tulossa länsimainen kansalaisyhteiskunta, sellainen, jossa voi olla omaa mieltä asioista, vaika mielipide olisi vallanpitäjien tai enemmistön mielestä väärä."
"ROKOTUSINFO RY:N NETTISIVUT on tämän vuoden sananvapausteko. Ei siksi, että ne olisivat vähentäneet ihmisten huolta sikainfluenssasta tai tarjoneet luotettavaa tietoa rokotteen vaikutuksista, vaan pikemminkin täysin päinvastaisista syistä. Ne ovat nostaneet esiin kysymyksiä, joihin kellään ei ole tyydyttäviä vastauksia."
"Sairaanhoitajat, jotka ovat jättäneet rokotteet ottamatta, ovat mielestäni väärässä ammatissa. Silti arvostan sitä, mitä rokotusinfolaiset ovat saaneet aikaan: He ovat pakottaneet THL:n laskeutumaan norsunluutornistaan ja vastailemaan kansalaisten kysymyksiin. Lisäksi sivusto on nostanut esille suomalaisen terveydenhuollon ja lääketeollisuuden yhteistyön, joka on ilmeisesti hyödyistään huolimatta myös kaikkea muuta kuin ongelmaton."
Pääkirjoitus kokonaisuudessaan kannattaa lukea.
Ranneke on todella huuhaata. Ihan oikeaan osui palkinto. Eikö ihmisten huijaamista mielestäsi saisi tuoda esiin?
Miten voit määrittää sen epätieteelliseksi? Järjestön tieteellisessä neuvottelukunnassa on Suomen eturivin tieteentekijöitä.
Sanatkin menivät sinulta väärään järjestykseen. Huuhaa on tieteellisen järjestön myöntämä humpuuki-palkinto.
Skepsis on vasemmistolainen SDP:n ala-järjestö ja sen huuhaa palkinnot on hyvinkin tiedepoliittisesti valikoituja. Skepsis on pseudotieteellinen yhdistys jonka johtajistossa istuu samanlaisia idiootteja kuin näissä terveydenhuollon instituutioissa.
Joten voit ihan huoletta puuhkiä persettäsi Skepsiksen näennäis-tieteellisillä lausunnoilla ja kikkailuilla. Tottakai kuka tahansa voi valita jonkun hörhöjärjestön kohteekseen, mutta ihan kaikki ei osaa varoittaa THL:n vaarallisesti toiminnasta kuten rokotusinfo.
Parasta Suomen tieteelle olisi jos heidät (THL) erotettaisiin viroistaan
Skepsiksen jäsenenä en ole huomannut koskaan minkään suuntaista politikointia. Skepsis on poliittisesti sitoutumaton yhdistys johon kuuluu erilaisia poliittisia kantoja edustavia ihmisiä, joita yhdistää lähinnä kriittinen ajattelutapa. Joten väärin meni väitteesi.
THL tekee itse asiassa melko vähän tiedettä. Se on terveydenhoidon katto-organisaatio, joka ohjaa käytännön terveydenhoitoa.
Jos THL:n asiantuntijat laitettaisiin viralta, niin rokoteihfon puoskaritko hoitaisivat heidän hommansa?
Ja et kai tosissasi usko, että nyt huuhaa palkinnon perusteena ollut tasapainoranneke muka toimisi?
Yksityist lääkärit, heikkilä, rokotosinfo ja muut hoitaisivat rokotusasiat paremmin koska heidän toimintansa ei ainakaan aiheuttaisi pikkulasten vammautumisia. THL:n valelääkärien etiikkaan ei kuulu periaate "älä ainakaan haittaa tee" ( jos et tiedä mitä teet)
Skepsis on huumorijärjestö jolla ei ole mitään tieteellista painoarvoa
Rokotusinfossa ei ole ainuttakaan lääketieteen asiantuntijaa. Heikkilä on ortopedi, joka on käytännössä luopunut jo ammattinsa harjoittamisesta. Puoskaritko parempia?
Mitä skepsikseen tulee, niin jäejestön takana on Suomen eturivin tieteentekijöitä akateemikoista lähtien. Siinä sinulle huumorijärjestöä.
Kun näkee mustan valkoisena ja valkoisen mustana kuten sinä, on aivopesty jo pahasti.
Professorit ilman tieteellistä painoarvoa ja luontaishoitoalan masinoima maallikko huuhaaliike asiantuntijatehtäviin. Vahva on lahkolaisen usko.
Ihan sama mitä huuhaa-tutkintoja THL:lläläisillä... se on vain akateeminen titteli-huijaus, itse en anna mitään tieteellistä painoarvoa heille
Mille annat tieteellistä painoarvoa, jos ei yliopistollisille loppututkinnoille ja alan huippujen tieteellisille artikkeleille ja tutkimuksille. Riikka Söyringillekö?
Et taida tietää tiedemaailmasta enempää kuin sika hopealusikasta. Uskot varmaan jopa tasapainorannekkeiden toimivuuteen. Hih.
Anna arvoa sille että näille THL:n "tohtereille" näytetään ovea
Taas näkee näistä kommenteista millaisesta järjettömästä järjestöstä on kysymys. Pari "vastapuolen" ihmistä on tässä jo ihan nimellä haukuttukin ja muutenkin asenne on todella ylimielinen. Onnea valitsemallanne tiellä.
Ensi vuonna annatte palkinnon taas julkisuusarvon mukaan, että edes joku puhuu Skepsiksestä?
Ja se on oleva ansaittu koska Heikkielän reseptillä
kehitysmaissa pääasiallisin lasten sokeuden aiheuttaja on tuhkarokko. Myös koomaa ja kuolemaa on seurauksena.
Hyi mikä lasten tappaja, hän on ansaitseva huuhaan.
Heikkilä kannattaa tuhkarokon tartuttamista lapsiin
(Hyi helvetti)
Tuo menee jo pahasti herjauksen puolelle. Toivottavasti Antti Heikkilä reagoi tähän jotenkin. Vaan eipä ole näillä kavereilla koskaan olleet mitkään moraalit tai käytöstavat hidastamassa vastustajien "teilaamista".
Ei Heikkilä eikä kukaan muukaan täysjärkinen kannata tuhkarokon tartuttamista lapsiin! Sairasta. Mistä sinä näitä keksit?
Tai jos väität, että tämä ei ollut sinun sairaan mielikuvituksesi tuotetta, niin laitapa todisteeksi linkki kohtaan missä Antti Heikkilä on tuota mieltä.