moro onks tietoo

frendin puolesta

frendi varas huhtikuulle lontoon lennot 2 aikuista ja 3v lapsi.lapsi sairastunu erittäin vakavasti,eikä voi missään nimessä matkustaa,onks mahdollista saada rahoja takaisin tai siirtää lentoa hamaan tulevaisuuteen.kiitos asiallisista neuvoista

3

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abc abc

      Liput ovat varmaankin turisti- eli Economy-luokassa. Silloin jos ne peruuttaa, saa teoriassa ns. verot (lentokenttämaksut) pois, käytännössä ei niitäkään, koska toimitusmaksut ovat helposti niitä isommat. Siirto onnistuu mahdollisesti (jos on ns. Economy Flex eikä Economy Saver) mutta maksaa 55 euroa per suunta ja per matkustaja, mikä on luultavasti samaa luokkaa kuin lentojen hinnat, kun on varattu monta kuukautta etukäteen. Siirto pitää tehdä soittamalla maksulliseen puhelimeen. Mutta ehkä se kuitenkin kannattaa; hyvä kuitenkin laskeskella ensin. Epämääräiseen tulevaisuuteen ei voi siirtää, vaan vain ihan määrätyille päiville ja lennoille.

      Blue1 tarjoaa ns. peruutusturvavakuutuksen, joka tarjoaa takaisinmaksun sairastumistapauksissa, mutta sitä ei tietenkään voi ottaa jälkikäteen.

      Jos tähän jotain apua löytyy niin parhaiten ehkä kotivakuutuksesta. Vakuutusehtojen sisällön selvittäminen ei ole helppoa, mutta eipä tähän taida parempakaan tapaa olla.

      • frendin puolesta

        arvelinkin.lennot makso n.650 yhteensä.toivottavasti kaveril on kotivakuutus,jos ehkä sais jotain.KIITTI PALJON


    • ....

      Mulla on matkavakuutus, jossa on myös peruutusturva, ei tarvi erikseen varata joka kertaa matkaa varattaessa. Kotivakuutukseen saa vakuutuksen myös matkatavaroille tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2322
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      243
      2282
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1518
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      57
      1330
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1289
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      968
    Aihe