Mahtaako kukaan tietää onko solifer SFR renkaat lailliset talvikäyttöön? Kyseessä on siis nappulakuvioiset renkaat jotka ovat toukokuussa valmistetuissa malleissa eli samat mitä 50 R:ssä Tietääkö kukaan onko kyseisissä Kendan renkaissa m/s merkinta?
Soliferin renkaat
Skootteirsti_224
5608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lainsäätä ei edellytä mopoissa M S merkintää joita todellisuudessa ei juurikaan mistään moposkootterin renkaasta edes löydy vaan laki puhuu "karkeakuvioisesta" joita tulee käyttää joulu tammi ja helmikkuussa
lain säätäjä taasen ei ole missään ilmoittanut kuvion karkeuden määritelmää... nastarengaspakkoahan ei ole
nimenomaan pitää olla se m s merkintä
Missään lakitekstissä ei mainita M S merkinnän tarpeellisuudesta mopon talviajan käytössä
Alla oleva kopioimani teksti löytyy linkin antamasta osoitteesta... pääkohdat toki kopioitu samaisesta tekstistä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19921257
18 § (19.12.2002/1243)
L-luokan ajoneuvon ja sen perävaunun renkaat ja liukuesteet
1. Kulutuspinnan pääurien syvyyden tulee olla vähintään 1,0 mm. Moottoripyörän (L3e- ja L4e-luokka) ja kolmipyörän (L5e-luokka) etupyörässä ei saa käyttää rengasta, jonka puutteellinen tasapaino voi haitata ohjausta.
2. Moottoripyörässä, mopossa, kolmipyörässä, nelipyörässä ja kevyessä nelipyörässä sekä tällaisen ajoneuvon perävaunussa on käytettävä talvikäyttöön sopivia, karkeakuvioisia renkaita 16 §:n 2 momentissa tarkoitettuna aikana. Mainitussa momentissa talvirenkaiden käyttövelvollisuudesta autolle säädetyt poikkeukset koskevat soveltuvin osin myös moottoripyörää, mopoa, kolmipyörää, nelipyörää ja kevyttä nelipyörää sekä tällaisen ajoneuvon perävaunua.
3. Liukuesteiden käyttö moottoripyörässä, mopossa, kolmipyörässä, nelipyörässä ja kevyessä nelipyörässä sekä tällaisen ajoneuvon perävaunussa on sallittu 17 §:ssä henkilöautolle säädetyin ehdoin
Miten sitä sittet ietää saako vai ei ajaa.. kyseiset renkaathan ovat tälläiset http://www.streetbikerider.com/h-bodyparts/kenda/pr-bodyparts-kenda-motorcycle-tires-dual-sport-k761.htm osaisitko itse sanoa onko pitoa?
Omassa Solifer 50 R skootterissani oli samannäköiset Kendan renkaat.
Ne ovat vakaat ja ohjautuvat helposti. Kulutuskestävyys on hyvä.
Toimivat hyvin myös sorateillä. Lumessa ja märässä savessa pitää välttävästi.
Haittana on melu suuremmassa nopeudessa. Märkäpito on lievä.
Designed in Taiwan, made in China.
Jäällä ovat "sujuvat" ajettavat, joka suuntaan, vilkkaan muun liikenteen mukana pelottavat.
Turvallisessa ympäristössä voi leikkiä. Syrjäkyliltä voi käydä kaupassa.
Lailliset kylläkin.
Laitoin ajoon todelliset talvirenkaat. Sava MC 32
http://www.ajbike.fi/product_info.php?cPath=921_1086_1096_1200&products_id=11352
Ne ovat Suomessa suunnitellut, vaikka ovat valmistetut Sloveniassa. Laatu on hyvä.
Kitkarengaskumista. Hiljaiset ja mukavat. Pito on johdonmukainen ja yllätyksetön.
Pehmeästä kumista irtoaa helposti nastoja, jos sudittaa lumen läpi sepelikköön.
Jos saa lyhyitä 10mm nastoja, niin sellainen on helppo tökätä pihdeillä ja liimaten tyhjään reikään.
Tai sitten IKH myy erilaisia ruuvattavia nastoja. Saattavat pysyä hyvin lisänastoituksen kuopissa.
Paikalleen asentaminen oli yllättävän helppoa. Yksin, kahdella rengasraudalla, ilman voiteita.
Jos ei ole kokemusta mopon rengastöistä, niin vahinkoa voi välttää teettämällä liikkeessä.
Hinnat vaihtelevat 70 ... 100 €/kpl. 130/60-13 -kokoisena.