Tuomas Kyrö: Liitto

alvari.raappavaara

Tällä wsoyn kautta maailmalle saatetulla Liitolla Kyrö osoittaa hallitsevansa monenlaiset aikakäsitykset. Esikoinen, Nahkatakki, tapahtuu noin vuorokauden aikana kehäkolmosen sisäpuolella, pikkurikollisten ja muitten laitapuolen huligaanien karnevalistisena toimintakomediana. Pikkusen siitä tuli J Tervon Rovaniemen alamaailman kuvaukset mieleen. Lähinnä mukana olijoiden reppanuuden ja vahvojen naisten vuoksi.
Uusin, Benjamin Kivi, kattaa taas liki koko vuosisadan ja ihmisen vaelluksen melkein kehdosta hautaan. Tuotannollisesti näitten puolivälissä syntynyt Liitto rajautuu tarkoin vuosiin 1938-58. Sodan molemmille puolille. Kirjassa liittojakin on monenlaisia. Suomen ja Saksan aseveliliitto, liki puhumattoman ja kohta myös kuulemattoman Urhon ja Lydian avioliitto, Urhon Anna-siskon henkinen ja jopa kosketuskontaktiin päätyvä liitto A Hitlerin kanssa ja myöhemmin Annan ja sotavanki Paulin liitto. Eikä mikään näistä liitoista pääty hyvin.
Kyrön maailma on karu ja omalla laillaan tosi. Mitäpä muuta 30-luvun isä voi tehdä tytärtään varjellakseen kuin teljetä tämän kamariin pariksi kuukaudeksi ja lihottaa muodottomaksi? Jotta jätkien kiinnostus kaikkoaisi. Jos miehelle ei ehdi nousta ajatuksia päähän niin nopeasti kuin emäntä toivoo, niin ollaan sitten puhumatta. Sen Urho osaa. Kuten myös uimisen ja hengityksen pidättelyn, vaikkei siitä taidosta leipä levene. Kovan tason uimareitahan Kyröllä on muitakin, ainakin Benjamin Kiven isä.
Kyrön ihmisten olosuhteisiin maailman tapahtumat heijastuvat vain roiskeina, käytännön hankaluuksina. Toisinaan arkkuverstaalla on ruuhkaa, tai sairaalapaikat varattuna haavoittuneille. Annaa riiusteleva nimismies on välillä koko kuvitteellisen Mollojoen pitäjän päällikkö, kotvan päästä vanki itsekin.
Tylyin Liiton liitoista on Annan suhde Hitleriin. Annan muistiinpanot Adolfin lempeistä ja päättäväisistä silmistä vaihtuvat kuvaukseen yliopistosta erottamiseen liian aatteellisuuden vuoksi. Vaikeuksista huolimatta Annan usko aatteeseen ja uuteen maailmaan säilyy lujana.Vasta lopullisen ratkaisun paljastuminen, osittain puolalaisen sotavangin kokemusten kautta, avaa Annan silmät näkemään totuuden, jota järki ei selitä eikä psyyke kestä.
Nuoruudestaan huolimatta Kyrö on ehtinyt lukea (tai katsella leffoja?) paljon. Pieninä viitteinä Urhon sotakokemusten joukossa vilahtavat niin Meren kuin Linnankin hahmot. Tunnistava lukija ilahtuu.
Kyrön kieli muuttuu teosten myötä. Nahkatakin slangikohelluksesta on pitkä matka Liiton tarkkaan, havainnoivaan mutta turhia maalailuita välttävään niukkaan, runolliseen faktakieleen. Vaikkei Urho paljoa puhu, ei se tarkoita ajattelemattomuutta. Naisilla on vain välillä niin hoppu, ettei sanaa väliin saa.

Kaunis, tyly ja tosi kirja. Rohkenen suositella.

4

1632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näitä tungetaan

      Markkinoille kovan mainonnan ja mediajulkisuuden kera, mutta kuka jaksaa niitä lukea?
      Täälläkään ei kukaan ole jaksanut kommentoida ko. kirjailijan teoksia.
      On se niin hauskaa kun vetää karvalakin päähänsä ja jakaa kuviaan lehtiin!
      Kansa on vaan niin pirun tyhmää, että ei osaa nauraa tällaiselle korkeatasoiselle huumorille.

      • Ida Rähmä

        Puhuksää ny Miälensäpahottajasta vai Liitosta.? Hienoi kirjoi kumpikii.


      • Minulla on
        Ida Rähmä kirjoitti:

        Puhuksää ny Miälensäpahottajasta vai Liitosta.? Hienoi kirjoi kumpikii.

        hyvä karvalakki.


    • Lallatilaa

      Aivan mahtava teos. Ensimmäinen Tuomas Kyrön kirja, minkä luin, ja aion ahmia lisää. Hjuva arviointi, tosin yksi korjaus: puolalaisvangin nimi "suomeksi" on Pentti, eikä Pauli... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4921
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3404
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3308
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2599
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      13
      1295
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe