SALUKISTA

HMMM

Kertokaa joku minulle salukista. Se on kaikin puolin ihana koira, joten haluaisin tietää enemmän.
esim. Koulutuksesta, voiko sitä opettaa olemaan ajamatta kun käsketään, tuleeko se toimeen kissojen kanssa, jos se totutetaan pennusta saakka, entä hevosten, Minulla on ollut vain pystykorvakoiria ja tahtoisin tietää mitä täytyy ottaa huomioon Salukin koulutuksessa. Sitähän ei kouluteta samalla tavalla, kuin pystykorvia.
Tahtoisin tietää myö, mitä metodeja koulutuksessa käytetään: annetaanko makupaloja, miten koira motivoidaan, entä totutetaan yksinoloon ja vieraisiin, ja käytetäänkö koulutuksessa ollenkaan rankaisua? Pystykorviani olen joutunut kyllä kääntämään maahan toisinaan, kun ei ole sana mennyt perille, mutta Saluki on niin paljon herkempi, kertokaa!

7

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinttipimeekoira

      Muutama käytännössä opittu fakta:

      1. Haluaisin nähdä sen salukin, joka on koulutettu olemaan ajamatta käskystä.

      2. Tulee toimeen ainakin meillä kolmen kissan kanssa. Yksi katti yleensä nukkuu puoliksi koiran naaman päällä. On tosin pennusta asti ollut kissan kanssa.

      3. Totutetaan yksinoloon? Ei varmaan mitenkään.

      4. Rangaistaanko koulutuksessa? Missä koulutuksessa? Voiko saluakia kouluttaa?

      5. Salukiko herkkä? Salli mun nauraa! Niiltähän tikataan haavatkin ilman mitään puudutusaineita. (Usko tai älä). Voihan salukinkin maahan laittaa, ei se siitä vaan mitään opikseen ota.

      6. Älä ota hirveän vakavasti näitä kohtia, mutta yksi tapa selvitä salukin kanssa on käyttäytyä niin kuin se olisi ihminen. Sitä se ymmärtää parhaiten.

      • jee

        kuulostaa vähän jämtinartultani, mutta suuremmassa mittakaavassa ;-)

        Salukissa on kylla tyyliä


      • salukinomistaja

        Katselkaa ja lukekaa Suomen Salukikerhon sivuilta, sieltä saa paljon hyvää ja oikeaa tietoa. Osoite www.saluki.fi

        Sitten näihin muihin kysymyksiin...
        1) "Haluaisin nähdä salukin, joka on koulutettu olemaan ajamatta..." Minä en edes haluaisi nähdä! Saluki on metsästykseen tehty koira, eikä se olisi enää saluki, jos tämä puoli kitkettäisiin pois, jalostuksella tai koulutuksella. Sen kanssa on opittava elämään.

        2) Oppii tulemaan toimeen kissojen kanssa.

        3) Yksinoloon totutetaan ihan pennusta asti, vähän kerrallaan. Ihan kuin muutkin koirat. Ja nimenomaan TÄYTYY totuttaa olemaan yksin, harvassa ovat koirat, joiden elämässä on koko ajan läsnä joku toinen ihminen. Eli aluksi vaikka ihan 10 min kerrallaan, siitä sitten pidennetään.

        4) Salukia voi, tulee ja saa kouluttaa. Rodun kanssa voi harrastaa kyllä esim. tokoa ja agilityä. Juju on siinä, että asiat tehdään salukille kiinnostaviksi. Koulutuksessa voi käyttää palkkiona nameja, metsästysleikkiä, kehuja. Toistot ovat myrkkyä, joten samoja asioita ei pidä hinkata määrättömästi. Lopeta silloin, kun juttu menee hyvin. Prässääminen, rankaisu, karjuminen - ne ovat myös myrkkyä ja saavat tilanteen umpisolmuun. Kärsivällisyyttä tarvitaan paljon.

        5) Kyllä se vaan on herkkä rotu - haavojen tikkaaminen ilman puudutusta kertoo enemmän korkeasta kipukynnyksestä. Herkkyys on puolestaan luonneominaisuus. Maahan laittaminen ei edelleenkään ole kannattavaa. Sitäpaitsi, se on yleensä hyvin vanhentunut koulutusmenetelmä. Yleensäkin olen sitä mieltä, että kun koiraa kouluttaessaan ottaa käyttöön voimakeinot, kertoo vain siitä, että oma ajatuskapasiteetti on loppunut - ei niinkään siitä, että koira olisi hankala tai tarvisi voimaa.

        6) Salukiakaan ei saa inhimillistää liikaa. Se ei toimi kuten kaikki muut koirat, mutta se on kuitenkin koira. Totta on, että se haluaa olla tasavertainen ihmisensä kanssa, joten sitä täytyy kohdella kunnioituksella.


    • Saluki <3 <3 <3

      tähän mennessä kertaakaan heittäytynyt selälleen alistumisen merkiksi vaikka on jo 5-vuotias. Eivät ne yleensäkään osoita alistumista sillä tavalla, vaan kyyristelemällä surkean näköisenä ja häntä koipien välissä. Se on koira/rotu joka haluaa olla ihmisen tasavertainen kaveri, ei pelkkä komenneltava "alainen". Erittäin kiehtova olento!

    • Hilu

      Muutamat salukin omistajat sanovat, että on salukissa raivostuttavatkin piirteensä. Jotkus ovat joutuneet parikin tuntia pyydystämään edellään pilailun haluisesti pomppivaa koiraa. Entä oletko ajatellut, että parinkaan metrin korkuinen piha-aitaus ei taida olla saluki varma.

      • Salukilainen

        Salukia ei todellakaan voi opettaa olemaan ajamatta takaa riistaa.Sen kanssa on opittava elämään hyväksyen että se on metsästävä koira jolla on todella suuri metsästysvietti eikä sitä voi karsia pois.
        Koulutuksesta sen verran,että perusjutut on hyvä opettaa ja samalla muistaa että saluki yleensä oppii juuri sen verran kuin sitä kiinnostaa ei välttämättä niinkuin sinä haluat.


      • salukin omistaja
        Salukilainen kirjoitti:

        Salukia ei todellakaan voi opettaa olemaan ajamatta takaa riistaa.Sen kanssa on opittava elämään hyväksyen että se on metsästävä koira jolla on todella suuri metsästysvietti eikä sitä voi karsia pois.
        Koulutuksesta sen verran,että perusjutut on hyvä opettaa ja samalla muistaa että saluki yleensä oppii juuri sen verran kuin sitä kiinnostaa ei välttämättä niinkuin sinä haluat.

        Salukia ei voi opettaa olemaan ajamatta takaa. Se on näkönsä avulla metsästäjäksi alunperin tarkoitettu, joten se olisi sen luonteen/käyttötarkoituksen vastaista. Salukin kanssa pärjää kun oppii itse olemaan aina askeleen edellä, eli tarkkailee ympäristöään ja huomaa kaiken ennen salukia.
        Salukin kouluttaminen on helppoa. Se on älykäs ja oppii asioita kuin itsestään. Jos salukin saa motivoitua hyvin, se yltää mitä upeimpiin suorituksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe