Mulla on labraan meno,kilpirauhasten vajaatoiminnan mittaukseen?Pitääkö olla syömättä/ juomatta ennen labraanmenoa?
Pitääkö olla syömättä/juomatta?
4
420
Vastaukset
- tyrrooh
aamulla mittaukseen. Ei kahvia eikä tupakkaa. Vähän vettä tms voi juoda. Jos joudut tyroksiinilääkitykselle, niin myöhempien mittausten vertailun helpottamiseksi menet syömättä, muuten ei sillä ole väliä. Jos nimittäin olet sitten myöhemmin lääkityksellä, niin pitää mennä ennen lääkkeen ottoa aamulla labraan. Koska tyroksiinilääke otetaan tyhjään mahaan, niin voit ottaa sen heti mittauksen jälkeen ja jonkinlaisen odotuksen (15-30 min) jälkeen syödä aamiaisen. Näin ollen ennen lääkityksen aloitusta ja lääkityksenaikaiset mittaukset ovat vertailukelpoiset.
- niinerkki
Oon miettinyt että miten paljon vaikuttaa tulokseen se että kuinka kauan on ollut hereillä. Eroaako tulos paljonkin jos on ollut pystyssä monta tuntia ja vielä esim reippaasti kävellyt sinne labraan, kuin että jos on juuri herännyt ja lähtenyt samantien labraan ja jos mahdollista niin jollain kulkuneuvolla tai rauhallisesti kävellen jne.
Ei kai se nyt pelkästä kellonajasta voi olla kiinni mikä se tulos on? - pohdintoja
niinerkki kirjoitti:
Oon miettinyt että miten paljon vaikuttaa tulokseen se että kuinka kauan on ollut hereillä. Eroaako tulos paljonkin jos on ollut pystyssä monta tuntia ja vielä esim reippaasti kävellyt sinne labraan, kuin että jos on juuri herännyt ja lähtenyt samantien labraan ja jos mahdollista niin jollain kulkuneuvolla tai rauhallisesti kävellen jne.
Ei kai se nyt pelkästä kellonajasta voi olla kiinni mikä se tulos on?Samantyyppisiä asioita kysyin lääkäriltä, kun kävin kuulemassa viimeisimmän labran tulokset. Mutta ei osannut ainakaan minun lääkärini antaa kysymyksiini vastausta.
- niinerkki
pohdintoja kirjoitti:
Samantyyppisiä asioita kysyin lääkäriltä, kun kävin kuulemassa viimeisimmän labran tulokset. Mutta ei osannut ainakaan minun lääkärini antaa kysymyksiini vastausta.
Onkohan kukaan tehny mitään tutkimusta. Jollekin opiskelijalle olis aihe tossa. :D
Vaikuttaakohan se miten paljon jos on uneton yö ja sitten menee labraan. Kerran kävi niin ja oli tsh suht korkea mut en tiiä olisko ollu muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2699882IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3167077Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?831842Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1061494Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61461- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751119Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin47926Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus24790MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312752