keuhkoveritulppa

kertokaasjokuny1234

hmm onkos täällä ketään joka on sen sairastanut. olisi kiva tietää kuuluukoo oireiluun juuri pyörtyminen ja huimaaminen että eikös noi pidä löytyä että tuollaista lähtee epäilemään ?!?

10

21521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itselläni

      Tiedän sen verran vain siitä ku mulla epäiltiin myös sitä!
      Silloin ei saa liikkua yhtään muuten se tulppa etenee ja tappaa!!!
      Mulla ei ollu muuta kuin helvetin kipee oikea rintalasta josta paljastui keuhkokuume,keuhkopussintulehdus ja nestekeuhko,muuta en tiiä ku ottivat kaikki kokeet multa varalta ja kokeisiin vietiin pyörätuolilla.

    • sairastanut

      olla oireena huimausta tai pyörtymistä. Yleiset oireet ovat hengenahdistus ja sykkeen tiheneminen.

      "Keuhkoveritulppa (keuhkoembolia)
      Lääkärikirja Duodecim
      12.7.2009
      sisätautien erikoislääkäri Pertti Mustajoki

      * Keuhkoveritulpan syyt
      * Keuhkoveritulpan oireet
      * Keuhkoveritulpan toteaminen
      * Keuhkoveritulpan hoito
      * Keuhkoveritulpan ehkäisy

      Keuhkoveritulppa syntyy, kun muualta elimistössä liikkeelle lähtenyt verihyytymä eli embolia tukkii keuhkoihin johtavan valtimon. Keuhkoveritulppa on aina vaarallinen ja edellyttää välitöntä sairaalahoitoa.

      Aikuisväestössä keuhkoveritulppa todetaan vuosittain noin yhdellä tuhannesta. Keuhkoveritulpan vaara lisääntyy iän mukana: kaksi kolmesta tapauksesta todetaan yli 65-vuotiailla, mutta vain yksi kymmenestä alle 25-vuotiailla. Sadasta sairaalassa kuolleesta potilaasta noin viidellä kuoleman syynä on keuhkoveritulppa.
      Keuhkoveritulpan syyt

      Keuhkoveritulppa ei synny keuhkoissa, vaan se on alun perin lähtöisin laskimoon syntyneestä tukoksesta muualla kehossa, yleensä alaraajojen tai lantion laskimoissa (ks. «Laskimotukos (laskimoveritulppa)»1). Laskimon seinämästä irtautunut hyytymä kulkee verivirran mukana sydämen oikeaan eteiseen ja kammioon, joista se sydämen pumppaamana siirtyy välittömästi keuhkovaltimoihin. Keuhkovaltimot haarautuvat pienemmiksi ja pienemmiksi haaroiksi. Koostaan riippuen hyytymä tukkii isomman tai pienemmän suonen. Hyytymän liikkeellelähdöstä alaraajasta kuluu aikaa vain muutama sekunti sen siirtymiseen keuhkovaltimoon.

      Terveille ihmisille syntyy hyvin harvoin laskimotukoksia ilman mitään altistavia tekijöitä, joista kerrotaan artikkelissa «Laskimotukos (laskimoveritulppa)»1.
      Keuhkoveritulpan oireet

      Keuhkoveritulpan oireet vaihtelevat suuresti. Yleisin oire on äkisti alkanut hengenahdistus, johon usein liittyy myös rintakipua. Yleensä sydämen syke kiihtyy ja on nopea levossakin. Osa potilaista tuntee pistävää kipua rinnan alueella sisäänhengityksen aikana. Melko yleinen oire on yhtäkkisesti alkanut yskänpuuska, ja joskus suuhun nousseissa ysköksissä on verta.

      Oireiden voimakkuus vaihtelee suuresti. Suuri keuhkoveritulppa voi johtaa vaikeaan kohtaukseen, jossa tajunta häiriintyy ja voi esiintyä jopa kouristuksia. Jos laskimotukos "syöttää" pieniä veritulppia pitempään, päivien kuluessa ilmaantuu lisääntyvää hengenahdistusta.
      Keuhkoveritulpan toteaminen

      Jos epäillään keuhkoveritulppaa, pitää hakeutua välittömästi lähimpään päivystyspisteeseen. Lääkäri arvioi tilanteen oireiden, vuoteen vieressä tehdyn tutkimuksen ja laboratoriokokeiden perusteella. Jos epäily keuhkoveritulpasta on selvä, tehdään tietokonekerroskuvaus, jossa voidaan nähdä keuhkovaltimoiden tila.

      Tutkimuksiin kuuluu myös verihyytymän lähtöpaikan selvittäminen alaraajojen kaikukuvauksen (ultraäänitutkimuksen) avulla. Läheskään aina ei kuitenkaan veritulpan lähtökohtaa pystytä löytämään.
      Keuhkoveritulpan hoito

      Hoidon kulmakivi on hyytymistä estävä lääkehoito. Isoissa keuhkoveritulpissa käytetään verihyytymien liuotushoitoa, joka toteutetaan laskimoon annettavalla lääkkeellä.

      Hyytymistä estävään hoito aloitetaan nopeasti vaikuttavalla hepariinilla, joka pistetään ihon alle. Samaan aikaan aloitetaan tablettimuotoinen hyytymistä estävä hoito (antikoagulaatiohoito) Marevan lääkkeellä. Hepariini lopetetaan noin viiden päivän kuluttua, jolloin Marevan-lääkkeen vaikutus on riittävä. Hyytymistä estävää lääkettä jatketaan pitkään, yleensä 6 kuukautta. Marevan-lääkkeen annostelua seurataan INR-verikokeen avulla (ks. «Verenohennuslääkkeet (antikoagulaatiohoito, Marevan-hoito)»2).
      Keuhkoveritulpan ehkäisy

      Keuhkoveritulppia voidaan ehkäistä laskimotukoksia ehkäisemällä, ks. «Laskimotukos (laskimoveritulppa)»1.
      Lisää tietoa keuhkoveritulpasta

      Valtakunnallisen Käypä hoito -suosituksen potilasversio, ks. «Laskimotukos ja keuhkoembolia (veritulppa)»3.
      Muita aiheeseen liittyviä artikkeleita

      Lääkärikirja Duodecimin artikkelit:

      * «Laskimotukos (laskimoveritulppa)»1
      * «Pinnallinen laskimotulehdus»4
      * «Perinnöllinen verisuonitukos»5
      * «Säären kipu»6
      * «Lentomatka ja terveys»7

      Käytettyjä lähteitä

      Ellonen M. Keuhkoembolia. Lääkärin tietokannat/Lääkärin käsikirja [online]. Helsinki. Kustannus Oy Duodecim.

      Valtakunnallinen Käypä hoito -suositus "Laskimotukos ja keuhkoembolia", ks. «http://www.kaypahoito.fi/kh/kaypahoito?suositus=hoi50022»1

      Mänttäri M, Mustonen P, Harjola V-P. Keuhkoembolia. Kirjassa Heikkilä J, Kupari M, Airaksinen J, , Huikuri H, Nieminen MS, Peuhkurinen K. (toim.) Kardiologia. Kustannus Oy Duodecim 2008, s. 1072-1081
      Artikkeli on tarkastettu 12.7.2009
      Artikkelin tunnus: dlk00843 (000.000)"

      • luulosairasko?

        kipua rinnassa ei missään hengästymis jutuissa epäilivät kyllä vain lihassärkyä/revähdystä. toi hengenauhtaumaa mulla on mutta se johtuu närästyksestä.


    • Vielä hengissä

      Hei !

      Keuhkoveritulppa aiheuttaa voimakastakin hengenahdistusta ja puristavaa tunnetta rintakehällä.....pulssikin nousee ja ainakin kohdallani myös verenpaine.
      Kotona huoneesta toiseen liikkuminenkin on senverran hengenahdistusta aiheuttavaa että muutkin sen jo huomaavat.

      Itselläni huimausta ilmeni ekoina päivinä verenohenuslääkkeen aloituksesta. Ei ihan turhaan käsketä pysyä äsngyssä ensimmäisinä päivinä.

      Ensimmäisestä emboliasta toivuin viikossa.......siis sen jälkeen ei enää kukaan huomannut esim. hengästymistä....
      Nyt on toisesta toipuminen meneillään......voi mennä kauemmin kun on isommat tukokset liotettavana.....

    • kokenut ,

      kuinka kauan oli noiden embolioiden välissä aikaa
      ja kauanko olit ilman marevanlääkitystä ennekuin uusi tulppa synttyi

      oliko oireita ensin jalassa vai iskiko suoraan keuhkoon
      minulla ollu sama tauti 2,5 v sitten ja olen juuri lopettamassa lääkitystä.

      saitko avun heti vai pitikö useampaan kertaa käydä lääkärissä
      tiesitkö heti tokalla kerralla mistä oli kyse
      tsemppiä sinulle taistelussa

      minä ainakin söisin jo lopun ikäni marevania

    • inr

      Lisäksi löytyy geenivirhetekijöitä ns. hyytymishäiriöitä, näillä tekijöillä suuri merkitys
      laskimoveritulppaan. eli verenohennus.

    • Elämä voittaa

      Jaha, kerronpa kokemukseni moisesta vaivasta, ei ole ihan selvyyttä mistä lähti liikkeelle, mutta teimme remontti siivousta tyttärelle ja puuskutin kun höyryveturi siinä kaappeja pestessä, aamulla oli aika lekurille, muista syistä, olikin eka pakkas aamu niin siihen se elämä tuntui loppuvan ja aamulla lääkärissä käydessä lekuri totesi missä mennään, oli isompi tukos, mikä oli räjähtänyt ja tehnyt pikkutukoksia sitten, nyt on lopun ikänen rotan myrkky kuuri(Waran), oli vasta 3v. aikaisemmin sairastanut jalassa tulpan, siinä oli puolen vuoden warani hoito joka lopetettiin sitten, uusihan se, kyllähän se meillä on geeneissä.

      • inr

        Geenivirheet löytyy verikokeella, pitää vaan lähettää Hesaan asti.


    • Anonyymi

      Tietäsikö täällä joku voiko keukoveritulppa aiheuttaa voimakkaita kohtauksia?

      Vahva epäily itselläni keuhkoveritulpasta, mutta voisiko se aiheuttaa kohtauksia? Ensin alkaa puristavana rintakipuna keskellä rintaa ja pahenee hiljalleen ja johtaa kohtaukseen, joka kestää noin kymmenen minuuttia, tai vähemmän. Kohtauksen aikana ambulanssin tilaaminen käy mielessä, mutta en ole halunnut kiirehtiä, koska ensimmäisellä kerralla, vajaa viikko sitten, hakeuduin taksilla sairaalaan, eikä TT-kuvauksessa löydetty mitään keuhkoista, eikä sydämestäkään. Eilen oli sitten pahempi kohtaus kuin aiemmin ja kädetkin tärisivät voimakkaasti kohtauksen aikana. Vajaan viikon aikana nyt kuusi tai seitsemän kohtausta. joista viimeinen pahin. Sydänfilmi on otettu monta kertaa, mutta on ollut aina normaali. Näkyykö muuten sydänkohtaus aina EKG: ssä?

      Kuulun keuhkoverirulpan riskiryhmään tällä hetkellä, koska jalassani on veritulppa, jonka hoito on kestänyt noin viisi viikkoa ja tukos ulottuu yläreiteen. Ajoittain on myös pistävää kipua vasemmassa keuhkossa kyljen alueella ja ollut parisen viikkoa.

      • Anonyymi

        Lääkäriin varmastikin kannattaisi tuossa tilantessa mennä joku saattaa ajatella, mutta olen käynyt viime sunnuntain jälkeen viis kertaa lääkärissä päivystykksissä. Kolme kertaa tk-lääkäri ja kaksi kertaa sisätautipäivystys. Siästatuilääkäri vakuutti, että vaivat eivät ole sydänperäsiä, mutta sanoi, että sopisivat kyllä keuhkoveritulpaan, mutta se mahdollisuus on hänen mukaansa suljettu TT-kuvauksella pois.

        Välillä rintakipua on vähemmän ja eilen aamulla jo uskoin, etä on poistumnut, kunnes alkoi taas iltapäivällä ja aiheutti ensimmäisen kohtauksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      238
      4130
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      40
      2459
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      54
      2032
    4. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      478
      1958
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1800
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      94
      1648
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      25
      1418
    8. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1157
    9. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      120
      1090
    10. Korvasiko kaupunki Morkon talon?

      Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?
      Kuhmo
      9
      1074
    Aihe