haluan olla lapsi jälleen...

paniikkinappulatar

Joulu...
muistan lapsena miten ihanaa oli jouluaamuna herätä kinkun tuoksuu, kävellä yöpaita päälle keittiöön,missä oli pimeää, vain uunista tuleva valo valaisi..kipitin hakemaan joulukuusen koristeet ja avasin telkkarin..kunttilät kuuseen oli laitettu jo edellisenä iltana jotta lapset saisivat koristella joulukuusen heti herättyään..telkkarista alkoi joulupukin kuumalinja jota sitten katsottiin samalla kun koristeltiin kuusta..äitin ja isän herättyä alkoi tohina, isä savusti ulkona lohta, vei haudoille kynttilät ja isovanhemmille paketit..Joskus joku meistä lapsista lähti mukaan..Perhetuttuja ja sukulaisia kävi oven takana vähän väliä tuomassa joulukukan tai suklaarasiat ja jos hyvä tuuri kävi, saimme omat paketit siskojen kanssa..ihanaa, niin paljon suklaata!!
Puolen päivän aikaan syötiin puuro sekametelisopan kera ja kilpailtiin kuka saisi mantelin (mainittakoon etten IKINÄ ole saanut mantelia :D )..sitten saunaan...ennen saunaa minä koristelin tuikuin koko pukeutumishuoneen..ihanaa..ja laskin löylyveden johon tiputin jotain hyvää tuoksua..en tiedä nauttiko siitä kukaan muu kuin minä mutta minusta se oli kivaa :)
Saunan jälkeen pukeuduttiin siistist ja odoteltiine ttä milloin syödään..sillä syömisen jälkeen tulisi joululahjojen avaamisen aika :) laatikot lämpeni uunissa, äiti teki niitä aina joulukuun aikana, joka osaltaan kohotti aina joulutunnelmaa.. Vihdoin sai kattaa pöydän, parhaat astiat, jotka laitettiin esille vain Jouluna, uutena vuotena ja ehkä äitien- ja isänpäivänä..ehkä!Kynttilät paloi ja joulukuusen kynttilät loisti..muuten oli pimeää.. syötiin ja ahdettiin..syötiin ja lopuksi vielä jälkkärit.. ihanaa, sitten LAHJAT...välillä tuntui että äiti ja isä oikein pitkitti lahjojen antoa,ihan vain kiusallaan...silloin kun vielä uskoin joulupukkiin, ooteltiin pukkia ikkunan vieressä..sitten kun joku koputti, menin niin paniikkiin ettei pukkia saanut päästää sisään..lahjat jäi oven taa...en tiedä miksi pelkäsin..meillä taisi käydä pukki yhden kerran :) lahjojen jakaminen ja avaaminen oli yhtä riemua..tapeltiin siskojen kanssa kuka saisi avata yhteiset lahjat..ja podin huonoa omaatuntoa kun lapset sai niin paljon lahjoja ja äiti ja isä ehkä kolme, neljä lahjaa....illalla löhöttiin olkkarissa, käytiin välillä napsimassa jouluruokia suoraan astiasta..ja mätettiinsuklaata..kukin omissa oloissaan mutta yhdessä..jokainen jonkun oman lahjan kimpussa..joskus käytiin joulukirkossa ja jos joku halusi, niin lähdettiin vielä ajamaan autolla hautausmaan ohi, katsomaan kynttilöitä..ja näin oli AINA
Tänä jouluna, monista eri syistä vietämme joulun vain "oman perheen" eli miehen ja lasten kanssa..aikaisemmin olemme olleet AINA minun vanhempieni luona ja joulu on tuntunut joululta..
Miten sitä saisi samanlaisen tunnelman, omille lapsilleen ja itselle...Omat vanhempani (ja miehen, mutta viettävät aina..) viettävät ensi joulun keskenään, pyysivät kyllä meitä sinne.. ja tuntuu kamalan pahalta..siskot viettävät joulun kukin omien perheidensä kanssa ja heille tulee anopit kylään..meillä taas käytännön järjestelyt estää sen ettemme me voi lähteä omalta paikkakunnalta mihinkään jouluna ja omat vanhempamme eivät pääse tulemaan meille...Haluaisin kyllä todella kovasti viettää aaton vanhempieni kanssa..
Hukkuuko koko joulun tunnelma siihen kiireeseen kun pitää itse tehdä kaikki ja muistaa kaikki? Nyt ollaan voitu mennä valmiiseen pöytään (noh..toki me ollaan autettu äitiä..), äidin mielestä hänellä ei enää paljon muuta virkaa ole kuin ruuan teko, niin hän tekee sen kuulemma mieluummin yksin..ja jotkut ruuat ei vaan maistu samalta jos ne on jonkun muun tekemiä ;)
Miehen perheellä ei ole ikinä ollut mitään jouluperinteitä ja pelkään että tänä jouluna kolahtaa...ennen ollaan menty minun perheen luo ja siellä tietenkin kaikki mennyt niinkuin lapsenakin..mutta nyt...mies ei tykkää saunoa, joudun ilmeisesti siis saunomaan yksin lasten kanssa ...asutaan eri paikkakunnalla joten haudoilla käymistä ei ole...minä olen kova ressaamaan joten voin kuvitella sen ressin mikä tulee kun huomaan ettei kaikki menekkään nyt siinä järjestyksessä ja ajassa kuin on aina mennyt...ja mies ei kestä katsoa mun ressaamista vaan suuttuu siitä..yöllä pitää herätä laittamaan kinkku uuniin..päässäni on samanlainen idyllinen joulu kuin meillä on lapsena ollut..
Äiti on vieläpä tehnyt kaiken aina itse...ei mitän kaupasta ostettua ja poden jo nyt huonoa omaatuntoa jos ostankin jonkun laatikon kaupasta mitä ei muutenkaan hirmuisesti syödä.
Haluan mylskin että omat lapseni vanhempana ajattelevat joulua samanlaisella lämmöllä kuin minä ja muistavat kuinka Jouluaatto meni tasan tietyn ohjeen mukaan aina...
Miten kerkeette tekemään kaiken? Minkä teette ajoissa, mitkä edellisenä iltana, mitkä taas samana päivänä?

3

2752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haikeeta!

      Ihana :') ja ennen joulua on aina se kiire, hulina, ja jännitys..

    • Kultaisetmuistot

      Mieltä lämmittävä teksti, tulee ihan oma lapsuus mieleen omine perinteineen. Nykyää joulu menee yksin ollessa kun vanhemmat ovat siirtyneet jo ajasta ikuisuuteen ja sisarukset viettävät joulua omien perheittensä kanssa.

    • Raakaatodellisuutta

      Tämä on meidän lapsuuden satua, ei le enää nykypäivinä. Ennen oli perheet koossa ja ydinperhe se paras kun koko suku oli tallessa. Nykyisin isät ja äidit ovat monesti kerinneet naimisiin ennenkuin lapsi on kouluiässä. Lapet ovat joutuneet pelinappuloiksi joilla ei ole enää virkaa edes vanhempien elämässä, kunhan toinen nostelee rahat ja toinen riitelee tapaamisista. Ja se vieras pänkittää itsetuntoa usuttamalla miestä jättämään menneisyyden. Lapsi vaan kätkee sydämensä häpeään kun on olemassa.
      Sietäisi niiden perheenrikkojien miettiä ensin kun rikkoo kenenkään lapsen perhettä, mitä edes suunnittelee.
      Paljon mukavampi on luke anoita ap: kirjoitukisa joissa lapset muistelee lapsuuttaan millasta oli. Miksi emme antaisi omillemme samanlaisia muistoja, eikä kukaan edes ajattelisi rikkoa kenenkään perhettä. Voittte tehdä paljon, ja kunnioittaa toisten perhe elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      113
      7097
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5251
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3230
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      36
      2302
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1138
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe