osallistu tutkimukseen!

influenssatutkija

Hyvä ”Odotus”- palstan lukija,

Teemme tutkimusta suomalaisten sikainfluenssaan ja kausi-influenssaan liittyvistä käsityksistä ja kokemuksista. Sinun kokemuksesi ja ajatuksesi ovat tutkimuksen onnistumisen kannalta erittäin tärkeitä. Pyytäisimmekin sinua ystävällisesti vastaaman kyselyyn, jonka löydät sivulta
http://www.surveymonkey.com/s/influenssatutkimus. Kyselyyn voi vastata kuka tahansa. Erityisesti tarvitsisimme vauvaa odottavien vastauksia, koska raskaana olevat ovat oikeutettuja ilmaiseen influenssarokotukseen.

Kyselyyn vastataan täysin nimettömänä eikä vastaajilta kysytä tai tallenneta mitään tunnistetietoja. Vastaaminen kestää n. 15 minuuttia. Tutkimus ei saa tukea lääketeollisuudelta.

Kiitos avustasi!

Timo Lajunen, psykologian dosentti
Käyttäytymistieteellinen tiedekunta/Psykologia
Helsingin yliopisto
Lisätietoja: [email protected]

Kysely: http://www.surveymonkey.com/s/influenssatutkimus

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeppis87

      Erittäin ajankohtainen aihe ja mielenkiintoinen kysely. Kävin täyttämässä. Täyttäkäähän muutkin, niin saadaan vähän mustaa valkoselle rokote asiasta.

    • Väärän kuvan saa

      Minusta on erikoista, ettei tutkimuksessa huomioida raskauden vaihetta. Itse olen raskaana, ja en ole edes harkinnut rokotteen ottamista, koska raskauteni on hyvin alussa, ja rokotetta ei suositella otettavan ensimmäisen raskauskolmanneksen aikana. Sen sijaan jos olisin toisella tai kolmannella raskauskolmanneksella, olisin ottanut rokotteen. En ole saanut sikainfluenssarokotetta viimeisen 12kk aikana, koska rokotuksestani on nyt 13kk. En ole saanut kausi-influenssarokotetta viimeisen 12kk aikana, koska en ole kuulunut mihinkään riskiryhmään aiemmin. Vastaukseni kyselyyn kuulosti "rokotevastaiselta" vaikka en sitä todellisuudessa ole.

      Mutta täydellistä kyselylomaketta en olekaan nähnyt, se on mahdotonta :)

      • influessatutkija

        Hei,

        Kiitos aiheellisesta palautteestasi. Alunperin raskauden vaihe oli tarkoitus ottaa mukaan, mutta jätettiin lopullisesta versiosta pois. Tämä siksi, että eri elämäntilanteissa olevat vastaavat samaan lomakkeeseen. Lomakkeesta tulee helposti liian pitkä ja pitkästyttävä, jos kysytään esim. raskaudesta liian monta kysymystä.

        Kiitos muuten vielä kerran tästä kommentista, jonka otamme ehdottomasti huomioon sekä tuloksia analysoidessa että jatkotutkimuksissa.

        Hyvää jatkoa,
        Timo Lajunen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe