Tampere-Pirkkalan terminaalia laajennetaan

Milööö

3

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilpailu pois!

      Finavian osallistuminen Pirkkalan lentoaseman kakkosterminaalin remonttiin ei olekaan vielä varmaa. Finavian rahoituksen luultiin varmistuneen keskiviikkona, kun valtio päätti osallistua rahoitukseen.
      Finavia kuitenkin haluaa terminaalin lentomäärien kasvavan vielä reilusti ennen omaa rahoituspäätöstään.
      Pirkkalan kakkosterminaalin lentomäärien on arvioutu kasvavan 10 - 20 prosenttia, mutta tämä ei riitä Finavialle.

      Kakkosterminaalista liikennöivät Ryanairin kaltaiset halpalentoyhtiöt, joiden lento- ja reittimääriä on vaikea ennustaa. Esimerkiksi Ryanair on aloittanut sesonkiajatteluun perustuvan toiminnan. Yhtiö lentää vain niitä reittejä, jotka ovat kunakin vuodenaikana kannattavia, ja heikosti kannattavat reitit lopetetaan nopeasti.
      Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö Tredean toimitusjohtaja Ari tuulentie näkee Finavian toiminnassa aluepolitiikkaa:
      -Finavia on investoimassa Ouluun 21 miljoonaa, mutta me joudumme taisteleman yhdestä miljoonasta.
      Keskustan kansanedustaja Mikko Alatalo taas uskoo, että taustalla on suurten lentoyhtiöiden taistelu Ryanairin kaltaisia halpalentoyhtiöitä vastaan.
      -Suuret perinteiset lentoyhtiöt ovat rakennemuutoksen keskellä. Halpalentoyhtiöt ovat niille kovia kilpailjoita. Aika ei ole nyt otollinen Finnairin lentoemäntien lakonkaan vuoksi.

      Finavialta on pyydetty tarkkoja selvityksiä siitä, miten paljon Pirkkalan kakkosterminaalin lentomäärien pitäisi kasvaa. Pirkanmaan vaikuttajat keskustelevat tilanteesta Finavian johdon kanssa lähiviikkoina.

      • - toistaiseksi

        Tampere-Pirkkalan kakkosterminaalin uusi lentoyhtiö on määrä julkistaa muutaman päivän kuluessa. Kehittämisyhtiö Tredeassa uskotaan matkustajamäärän 10-20 prosentin kasvuun ensi vuonna jo nykyisilläkin liikennöitsijöillä.

        Lentokentistä vastaava Finavia on valmis tulemaan mukaan kakkosterminaalin laajennukseen, jos vakuuttuu ennusteen todennäköisyydestä.

        (YLE)


      • uusi vanha?
        - toistaiseksi kirjoitti:

        Tampere-Pirkkalan kakkosterminaalin uusi lentoyhtiö on määrä julkistaa muutaman päivän kuluessa. Kehittämisyhtiö Tredeassa uskotaan matkustajamäärän 10-20 prosentin kasvuun ensi vuonna jo nykyisilläkin liikennöitsijöillä.

        Lentokentistä vastaava Finavia on valmis tulemaan mukaan kakkosterminaalin laajennukseen, jos vakuuttuu ennusteen todennäköisyydestä.

        (YLE)

        Suuri salaisuus, vai tuleeko kenties Wizzair takaisin, vain reitti vaihtuu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      312
      2894
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      197
      2796
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      52
      2401
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1474
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1182
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1166
    7. 58
      843
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      834
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      789
    10. 77
      774
    Aihe