Voiko keliakia tulehduttaa pakusuolen?

On vai ei

Niin voiko keliakia tulehduttaa paksusuolen? Jota sitten diagnisoidaan Crohnin tai haavaisen paksunsuolen tulehdukseksi tai välimuoto koliitiksi. Kun ei osata sanoa tähystyksessä otettujen näytteiden perusteella kummasta olisi kyse? Itselläni on tuollainen välimuoto koliitti diagnoosina. Ja jatkuvan väsymyksen ja anemian Hb 100 vähän yli ja alle koko ajan lääkäri teetti keliakia veritestin. Joka näytti negatiivista.
Kysyin kyllä lääkäriltä, että kuinka varma tuo testi on. Ja se sanoi että ei sekään mikään aivan täysin varma ole.

Nyt sitten luettuani netistä ja täältä muiden oireita, kuten kielen kipeytyminen, aftat suussa, ilmavaivat, ripuli ja kuralla olo, päänsärky ja migreeni, jatkuva pissahätä, mahakivut, krampit jne. Niin kaikki nuo edellä mainitut on vaivanneet vuosien varrella ohi mennen tai ollut vaivana vuosikaudet jo. Lisäksi olkapäistä ainakin omasta mielestä ihokeliakiaa muistuttuva ihottuma kun se voi kuulemma löytyä myös olkapäistä. Joka on ollut jo monta vuotta vaivana. Ne ei voi olla finnejä yms minun mielestä.

Nyt lähinnä kiinnostaisi tietää, että voiko olla niin, että keliakia onnistui piiloutumaan verikokeessa. Mutta onkin ollut ilmeisen lievänä vuosikaudet ja ehkä ei siksi nytkään näkynyt verikokeessa. Mutta lopulta tulehduttanut paksusuolen, kuten minulle kävi tänä vuonna. Miettynyt vain, että pitäisikö vaatia, että tähystettäisi maha ja pohjukkaissuoli, että voisi varmasti sulkea keliakian aiheuttama suolinukka kato pois.

5

2089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34543543

      Ei keliakia tietääkseni mitään tulehduta.... Tai se on erilainen "sairaus". Se voi olla olemassa vaikka sitä ei löytyisikään verikokeesta.

    • 38KG

      olen saanut tähystyksellä,vasta 3kerralla.VARMUUDEN,KUN OHUT SUOLESTA KOE PALAN OTTIVAT.VAADI TÄHYSTYS.KUITENKIN JÄLKEEN MUUTAMAN VUODEN PÄÄSTÄ,VIELÄ KOLIITTI VAIVAKSI.ON TOSI INHOTTAVAA,KUN EI USKALLA LÄHTEÄ JUHLIIN.EIKÄ OIKEIN KAUPALLEKAAN ,KUN VOI ARVAAMATTA HUONOT MENNÄ HOUSUUN.KAIKKI EIVÄT YMMÄRRÄ,LULEVAT OIKETTELUKSI,KUN EI TULE TÄRKEISIINKÄÄN TAPAHTUMIIN.

    • keliakka

      Johan sulle lääkäri sanoi että verikoe ei ole 100% varma. Siihen ei vaikuta miten vaikea tai lievä keliakia on. Keliakiassa ohutsuolen suolinukka tuhoutuu. Ei siis paksusuolen. Keliakia tutkitaan ottamalla koepala ohutsuolesta.

    • jesmiina

      voi pitkään jatkunut hoitamaton keliakia aiheuttaa paksusuolen tulehduksen, koska se voi laukaista ärtyneen suolen oireyhtymän.

      • On vai ei

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=kop00164
        "
        Taudin perimmäinen syy on vehnän, ohran ja rukiin sitkoaine, gliadiini (gluteeni), joka aiheuttaa tietyn perimän omaaville henkilöille suolistotulehduksen.
        "
        Ilmeisesti tuossa tarkotetaan suoliston ohutsuoli/paksusuoli ehkä mahalaukunkin mahdollista tulehtumista. Keliakiassa kun kait normaalisti suoli ei niinkään tulehdu vaikka nukka katoaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe