Hei,
vääntäisikö joku rautalangasta:
Isäni on epäidenttinen kaksonen. Isäni veljellä on epäidenttiset kolmoset. Onko minulla keskimääräistä suurempi riski saada kaksoset? Muuten en suvun kaksosista niin tiedä.
vääntäisikö joku rautalangasta:
Isäni on epäidenttinen kaksonen. Isäni veljellä on epäidenttiset kolmoset. Onko minulla keskimääräistä suurempi riski saada kaksoset? Muuten en suvun kaksosista niin tiedä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleensä alttius/mahdollisuus/todennäköisyys (ihan miten vaan) saada useampi lapsi kerralla, periytyy nyky tietämyksen mukaan lapsen/lasten isältä. Jos hänen suvussaan on kaksosia tai kolmosia, on todennäköisyys hieman suurempi kuin valtaväestöllä. Kuten voit huomata isäsikin suvusta. Mutta toki muidenkin on mahdollista saada monikkolapset.
Kaksossynnytysten osuus kaikista synnytyksistä on 1,5 %, ja kaikilla naisilla on mahdollisuus kaksosraskauteen. Tuskin voidaan kuitenkaan sanoa, että kaksosraskaus on joskus todennäköinen. Sen sijaan on seikkoja, jotka lisäävät kaksosraskauden mahdollisuutta. Kaksosraskauden todennäköisyys kasvaa, jos äidin puolella suvussa on kaksosia; kaksosraskauden todennäköisyys periytyy siis geneettisesti suvuittain, kuten myös mahdollisuus saada kolmoset tai neloset. Myös monta raskautta läpikäyneillä naisilla kaksosraskauden mahdollisuus kasvaa. Äidin hyvä ravitsemustila lisää myös mahdollisuutta kaksosraskauteen. Hedelmöitys- ja hormonihoidot lisäävät osaltaan kaksosraskauden mahdollisuutta. Myös mitä vanhempi synnyttäjä on, sitä suurempi on kaksosraskauden mahdollisuus. Tämä johtuu siitä, että yli 30-vuotiailta naisilta irtoaa useampia munasoluja jokaisen ovulaation yhteydessä. Myös kaksosraskauksia lisäävää hormoni- tai koeputkihedelmöityshoitoa saavat naiset ovat yleensä yli 30-vuotiaita.
teksti kopsattu: http://igs.kirjastot.fi/iGS/kysymykset/haku.aspx?word=Kaksoset
Isäsi veljen epäidenttisillä kolmosilla ei ole mitään vaikutusta sinuun, koska he ovat joka hormonihoitojen seuraus tai joka tapauksessa riippuvat lasten äidistä, eivätkä isästä. Olet tietysti voinnut periä isältäsi taipumuksen saada kaksoset helpommin.. mutta jos olet mies, ei asia mitenkään vaikuta asiaan..jos olet nainen..niin voi olla, että normaalia useammin sinulla irtoaa kaksi munasolua yhtä aikaa ja silloin on kaksosuuden riski..
isäni on kaksonen ja äidin äiti on kaksonen.....joskus jos omia siunaantuu ni pelottaa että onni potkii miestä paljon kovemmin kun hevonen.
isän äiti sano ettei toivo kenellekkään kaksosia,on kuulemma todella suuri vaiva
Miten mahtaa mun mahdollisuudet olla.. oma äiti epäidenttinen samoin kuin tuleva isäehdokas..??