Periytyvyydestä

Oma riski?

Hei,

vääntäisikö joku rautalangasta:

Isäni on epäidenttinen kaksonen. Isäni veljellä on epäidenttiset kolmoset. Onko minulla keskimääräistä suurempi riski saada kaksoset? Muuten en suvun kaksosista niin tiedä.

5

936

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsasda

      Yleensä alttius/mahdollisuus/todennäköisyys (ihan miten vaan) saada useampi lapsi kerralla, periytyy nyky tietämyksen mukaan lapsen/lasten isältä. Jos hänen suvussaan on kaksosia tai kolmosia, on todennäköisyys hieman suurempi kuin valtaväestöllä. Kuten voit huomata isäsikin suvusta. Mutta toki muidenkin on mahdollista saada monikkolapset.

      • diupadiupa

        Kaksossynnytysten osuus kaikista synnytyksistä on 1,5 %, ja kaikilla naisilla on mahdollisuus kaksosraskauteen. Tuskin voidaan kuitenkaan sanoa, että kaksosraskaus on joskus todennäköinen. Sen sijaan on seikkoja, jotka lisäävät kaksosraskauden mahdollisuutta. Kaksosraskauden todennäköisyys kasvaa, jos äidin puolella suvussa on kaksosia; kaksosraskauden todennäköisyys periytyy siis geneettisesti suvuittain, kuten myös mahdollisuus saada kolmoset tai neloset. Myös monta raskautta läpikäyneillä naisilla kaksosraskauden mahdollisuus kasvaa. Äidin hyvä ravitsemustila lisää myös mahdollisuutta kaksosraskauteen. Hedelmöitys- ja hormonihoidot lisäävät osaltaan kaksosraskauden mahdollisuutta. Myös mitä vanhempi synnyttäjä on, sitä suurempi on kaksosraskauden mahdollisuus. Tämä johtuu siitä, että yli 30-vuotiailta naisilta irtoaa useampia munasoluja jokaisen ovulaation yhteydessä. Myös kaksosraskauksia lisäävää hormoni- tai koeputkihedelmöityshoitoa saavat naiset ovat yleensä yli 30-vuotiaita.

        teksti kopsattu: http://igs.kirjastot.fi/iGS/kysymykset/haku.aspx?word=Kaksoset


    • geenit

      Isäsi veljen epäidenttisillä kolmosilla ei ole mitään vaikutusta sinuun, koska he ovat joka hormonihoitojen seuraus tai joka tapauksessa riippuvat lasten äidistä, eivätkä isästä. Olet tietysti voinnut periä isältäsi taipumuksen saada kaksoset helpommin.. mutta jos olet mies, ei asia mitenkään vaikuta asiaan..jos olet nainen..niin voi olla, että normaalia useammin sinulla irtoaa kaksi munasolua yhtä aikaa ja silloin on kaksosuuden riski..

    • hagge

      isäni on kaksonen ja äidin äiti on kaksonen.....joskus jos omia siunaantuu ni pelottaa että onni potkii miestä paljon kovemmin kun hevonen.
      isän äiti sano ettei toivo kenellekkään kaksosia,on kuulemma todella suuri vaiva

    • mymmeliinikki

      Miten mahtaa mun mahdollisuudet olla.. oma äiti epäidenttinen samoin kuin tuleva isäehdokas..??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      21
      998
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      63
      966
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      106
      831
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      806
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      612
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    9. 42
      599
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      576
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      567
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      502
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      498
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      116
      489
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      433
    20. Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta

      Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle
      Ikävä
      41
      430
    Aihe