Silminnäkijän ohjelma uhrin syyllistämisestä oli rankkaa katseltavaa ja ikävä tosiasia jopa nykyajan Ruotsissa.
http://areena.yle.fi/video/1489004
http://areena.yle.fi/video/1489004
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
WOW, pakko myöntää että oli aika sairas juttu. Ihmeellistä miten huhut lähteekään kiertämään koulussa ja tavoittaa lopulta 51 vuotiaan eukonkin. voi voi. Toivotaan ettei tällainen ilmiö ole yleistyvä. =(
Tuossa jutussa oli kyse siitä että kyläyhteisö piti Oskarin äidistä. Hän oli siellä ilmeisesti jokin suurempikin vaikuttaja ja koska äiti puolusti poikaansa, niin muu yhteisö tuki heitä.
Uhrina olleen tytön äidistä/vanhemmista sen sijaan ei pidetty, josta syystä kyläyhteisö kääntyi heitä vastaan.
Syynä saattoi olla varallisuus (köyhä vs. rikas), vaikutusasema (siivooja vs. kunnanjohtaja) tai muu vastaava juttu jonka perusteella kylän ihmiset arvioivat mikä on totta ja mikä ei.
Muualla asuvat sen sijaan ajattelivat tyttöä raiskauksen uhrina eikä esim. siivoojan "lutka" tyttärenä. (Huom! Tämä EI ole minun mielipiteeni, vaan esimerkki miksi näin on voinut käydä. En edes tiedä mikä tytön äidin ammatti on?)
Oskar oli näköjään yhteisössään erittäin pidetty henkilö eikä kukaan olisi osannut arvata häntä raiskaajaksi. Jos sen sijaan Oskar olisi ollut jonkun työttömän yksihuoltajan nuorisorikollispoika, niin varmaankin kyläyhteisö olisi uskonut raiskattua tyttöä.
kun syytön pieni koulupoika todetaan mielivaltaisesti syylliseksi
asiassa.
on se kumma että oikeus uskoi tytön valehtelua !
tälläisiä tapauksi on suomessakin ollut joista syytön on laitettu
vankilaa!
Tässä tapauksessa ei ollut kyse syyttömästä. Ota faktoista selvää ennen kuin yleistät typerä suomijuntti
poika oli tekoon syytön mutta todettiin syylliseksi ja sai tuomion.
otappa selvää asioista ennenkuin alat
vikistä !
ei se tee kaikkia syytettyjä syylliseksi vaikkakin oikeus toteaa niin vaan
hän voi olla syytönkin , niinkuin yhteisö ja laaja verkosto on asian todennut !
Kahteen raiskaukseen syytön? ota faktoista selvää naistenvihaaja äläkä tule tänne vikisemään
en hyväksy raiskausta ja en ole raiskannut ketään enkä vihaa naisia,
mutta
mielipiteeni kyseisestä asiasta tutkittua sitä hieman syvällisemmin ja
korkeammalla ÄO niin kantani asiasta on edellämainitun kaltainen !
otsikkosi raiskauksen hyväksyjä on raiskaaja - on hieman harhaanjohtava
jos raiskausta ei mielestäni, yhteisön ja muiden mielestä ole tapahtunut !
se vikisee joka uskaltaa !
Miten poika voi olla syytön kun myöntää raiskanneensa? Ihmettelenpä vaan, että puuttuuko kirjoittajalta joku osa aivoista kun ei tunnustusta ymmärrä vaikka se tulee ohjelmassakin hyvin selkeästi esille.
uskon että poika valehtelee ja oikeus tarttui syöttiin ja
tuomitsi syyttömän syylliseksi vankilaan !
ilmeisesti aivoista puuttuu se ÄO 138 ylimenevä osa !
olisiko jotain 50 ?
kyllä täällä kaikki asiat on tiedostettu hyvinkin tarkaan asiasta niinkuin
kaikista muistakin asioista ja
vuosia seuranneena oikeuskäytäntöä ja niistä saatuja tuomioita sekä
seuranneena / analysoiden niistä tuomittuja henkilöitä voin hyvällä
omallatunnolla sanoa että minä olen oikeassa , te olette väärässä.
provo
Jotenkin välittyi uhrista fiilis ettei jotenkin ollut kovin painavasti uhrius harteilla.
Oliko tää näitä teinien "pikkupakko"-juttuja, sosiaalista leikkiä, jonka rajoista on vaikea sanoa, muuten kuin viimeistään uhrin kasvoilta ja kertomuksista...jos ne eivät vakuuta niin..
Muuten on vaikea ymmärtää kokonaisuutta.
Älkää ymmärtäkö väärin, vihaan raiskaajia ja hyväksikäyttäjiä yli kaiken, puhumattakaan noista idiooteista kaikkitietävistä teineistä ja muista kylän laumasieluista, joilla ei tuntunut olevan järjen hiventäkään...mutta tällainen kokonaisfiilis jäi.
Pikkupakkoa harrastetaan tutun poikaystävän kanssa eikä jonkun ventovieraan kanssa koulun vessassa. Missä sinä olet kasvanut? o.O
Ei varmaan olisi tyttö joutunut muuttamaan pois paikkakunnalta jos olisi ihan hatusta heittänyt koko jutun.
Toivottavasti pojan äiti raiskataan
Todennäköisesti tyyppi raiskasi molemmat tytöt mutta annan aplodit äijälle silti.
Miksi ansaitsee aplodit?
Nähtävästi suomessa ollaan yhtä sivistymättömiä kuin ruotsissa. Mutta sen nyt näkee jo päältäpäin kun teidän naamoja kattelee.