Mikä siinä kissanruoassa on joka on koirille epäterveellistä? Koirat himoitsevat kissanruokaa mutta joku sainoi sen olevan epäterveellistä koirille. Mikä aine se on ja millä tavalla se on epäterveellistä? Koskeeko sekä nappuloita että "märkä"ruokaa? En ole ruokkimassa koiriani kissanruolla, kiinnostaa vaan tietää, ja joskus ne epähuomiossa ehtivät syödäkin vähän kissanruokaa.
Kissanruoka
12+19
2118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No enpä tiedä sen epäterveellisyydestä. Meillä ainaskin Berhandilainen jättää ruokaansa kuppiin ja mun täytyy sekottaa siihen kissan ruokaa sen verran että haisee. Se on sen jälkiruoka. Enkä ole huomannu että se vaarallista.
Kissanruoka ei pieninä määrinä tiettävästi ole vaaraksi, mutta siinä olisi ravintoaineet väärin koiralle. Kissa on enemmän lihansyöjä ja koira taas syö enemmän sekalaista ravintoa ja vähemmän lihaa kuin kissa.