Arabian kielen opiskelu

jokukysyyjotain

Helsingin yliopistossa voi arabian kieltä opiskella pääaineena ainakin yhdistettynä Islamin tutkimukseen. Millaiset ovat arabian kieltä opiskelleen työnsaantimahdollisuudet? Käsittääkseni länsimaissa on huutava pula arabiaa puhuvista asiantuntijoista. Mikä on sinun, asiasta jotain tietävän, mielipteesi tai kokemuksesi? Kerro myös millaista on laitoksella opiskelu. Kaikki info on plussaa!

Kiitos etukäteen!

1

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • . . .

      ...koska Helsingin yliopiston humanistisessa tiedekunnassa tehdään "säästö- ja tehostamissyistä" suuria uudistuksia vuonna 2012 ja voi olla että vanhoja oppiaineita ei enää ole sellaisina kuin ne ovat tähän asti olleet. Arabian opiskelu tulee edelleen olemaan mahdollista, mutta luultavasti tulee olemaan enemmän pakollisia yhteisiä opintoja "lähialojen" kanssa ennen kuin pääsee itse asiaan. En tiedä miten tämä vaikuttaa, jos aloitat jo ensi syksynä.

      Arabian pääaineopiskelijoita on tullut pari vuodessa, suurin osa luennoilla käyvistä opiskelee sivuaineena. Ylikoulutusta alalla ei siis ainakaan pitäisi olla. Ketä opiskelijoita tiedän niin tyytyväisiä vaikuttaisivat olevan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      95
      2133
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1388
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1350
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1298
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1028
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      55
      896
    9. 122
      787
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      776
    Aihe