linnuista ja niiden pesimisestä..

rohmuli

olen tässä miettinyt jo pitkään hankkivani neitokakadutytölleni poikaystävän ja nyt olisi samalle henkilölle, jolta nykyisen lintunikin hankin, syntynyt uusi poikue ja häneltä saisin luultavasti tietyn ajan päästä halvalla poikkalinnun. Ongelmana on vaan se, että mieleeni juolahti tänään ajatus, että kun linnut ovat samoilta vanhemmilta, niin onko pelättävissä että ne saattavat pesiä ja saada sitten jotenkin vammaisia poikasia, sisaruksia kun ovat. Päteekö edes lintuihin?

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Juu sisaruksia tai muuten lähisukulaisia ei ikinä pidä pesittää jos ei todella tarkkaan tiedä mitä on tekemässä (esim vakiinnuttamassa jotain uutta värimuunnosta), samallalailla linnuilla ne epäkelvot geenit alkavat kasautua kuin muillakin eläimillä, vaikkei ihan ensimmäisessä polvessa vielä näkyviä vaurioita tulisikaan.

      Voit toki sisaruksen ottaa ihan vaan kaveriksi, mutta poikasiksi asti ei pidä pesittää, ja neitokakaduilla tuo voi olla hankala kontrolloida vaikkei pesäpönttöä laittaisikaan jos pariskunta on oikein innokas pesimään (ja niille on kyllä ihan yksi lysti onko kaveri sukua vai ei).

      Varminta olisi siis hankkia poikakaveriksi ei-sukulainen, tai sitten muuten vaan seuraksi toinen tyttö jolloin poikasongelmaa ei tule lainkaan ja voi huoletta olla sisaruskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe