Renkaidenvaihto

Ostin Passatin ja nyt olen ekaa kertaa vaihtamassa renkaat talvisiin. Onko todella näin hankalaa tämä homma, että pitää ottaa muovikotelot helmoista pois että pääsee laittamaan tunkkia alle?? Ja miten tuon tunkin edes sinne saa, näyttää olevan aika kummallinen vekotin tuo tunkki, ei edes seiso maan päällä vaan jää vaan auton ja maan "väliin", vaikuttaa aika turvattomalta? Pikkasen liukastuu niin auto putoaa?
42752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Auton mukana tuleva tunkki on tarkoitettu käytettäväksi vai äärimmäisessä hädässä, kuten muidenkin automerkkien tunkit. Osta sellanen 2tn pieni hallitunkki, maksaa alk. 20 euroa. Ja ei niitä muoveja sentään tarvitse irroitellä. Tunkki helmassa olevan merkin kohdalle ja auto ylös. Samalla, kun ostat tunkin, osta kunnollinen, pitkällä varrella varustettu rengasavain. Heleppoo, kuin heinän teko.

Äänestä
  • Vaihdoin tänäkin syksynä talvirenkaat alle auton omalla tunkilla,ja ristikkoavaimella. Aikaa meni noin puoli tuntia. Ei helmamuoveja tarvitse irroittaa,vain ne pienet "läpät", jotta saat tunkin oikeaan kohtaan.
    Käsijarru päälle ennen nostamista,löysäät pyöränpultteja jo ENNEN nostoa, ja laita vaikka laudanpätkä tunkin alle jos teet ulkona.

    Äänestä

  • passat'00 kirjoitti:

    Vaihdoin tänäkin syksynä talvirenkaat alle auton omalla tunkilla,ja ristikkoavaimella. Aikaa meni noin puoli tuntia. Ei helmamuoveja tarvitse irroittaa,vain ne pienet "läpät", jotta saat tunkin oikeaan kohtaan.
    Käsijarru päälle ennen nostamista,löysäät pyöränpultteja jo ENNEN nostoa, ja laita vaikka laudanpätkä tunkin alle jos teet ulkona.

    Auton oma tunkki 2000-luvun autoissa ei ole yleensä tarkoitettu kausivaihtoihin. Se on vain hätätilanteita varten. Sen käyttö tulisi rajoittaa vain muutamaan kertaan kun on hätä koska se ei kestä toistuvaa kausivaihtamista.
    Toki vaihto auton omalla tunkilla onnistuu, mutta kun se ei ole siihen tarkoitettu ja auton oman tunkin tarkoitus on HÄTÄTILANTEISSA käyttö niin ei ole kovin suositeltavaa käyttää sitä.

    Vaikeata se vaihtaminen siis ei ole, mutta ei kannata hölmöilläkään sen kanssa.

    Äänestä

Ei se tunkki hankala ole. Vaikka multa löytyy hallitunkkikin, käytän usein tuota auton omaa. Ei luiskahda minnekään kun katsoo että se kierre on nostaessa vaakasuorassa. Elikkä tunkin yläosassa oleva kouru/ura laitetaan ensin helmanreunaan ja sitten veivataan vaan kammesta. Auton on oltava tasaisella eikä saa nostaessa alkaa kammeta mihinkään päin, kässäri ja 1-vaihde päälle ennen nostoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hankalaa!!! kirjoitti:

Ostin Passatin ja nyt olen ekaa kertaa vaihtamassa renkaat talvisiin. Onko todella näin hankalaa tämä homma, että pitää ottaa muovikotelot helmoista pois että pääsee laittamaan tunkkia alle?? Ja miten tuon tunkin edes sinne saa, näyttää olevan aika kummallinen vekotin tuo tunkki, ei edes seiso maan päällä vaan jää vaan auton ja maan "väliin", vaikuttaa aika turvattomalta? Pikkasen liukastuu niin auto putoaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu