Tärkeä kysymys niskavaivaisille

Kauanko teillä on kestäneet oireet ? Entäs sen jälkeen, kun olette esim. käyneet jollakin nikamanniksauttajalla? Vastatkaa pliis..
6405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kun niska pamahti kunnolla että jouduin käyttämään kauluria, kannattelin päätä käsillä muutman kk, pääasiassa vain makasin kylmäpakkaus niskassa, fysioterapiaa, useita satoja kipulääkkeitä. paljon jumppaa.meni n.10kk toipua.

vuosia sitten kävin puolen vuoden välein osteopaatilla joka laitto rangan kuntoon, ei vaivoja.

eli kysymyksesi on niin lyhyt ettei siihen voi vastata. itse olen rankavikainen eli selkä ja niska vaivanneet 20 vuotta, hyviäkin aikoja on ollut mutta myös kovassa lääkehuurussa sängynpohjalla.

hiljattain alko niska jäykistyä, kylmää ja hierontaa heti. oireet kesti viikon.

mulla ollu tosiaan pahoja mä sanon pamahduksia yks se tuli yllättäen keskellä yötä hermopinne kun löi käteenkin. muuten oireita voi olla vaikka aina, riippuu itsestä mitä niskallansa tekee.

Äänestä
  • kipu lähtee lapaluusta ja säteilee niskaan ja päähän. Selässä oli virheasento ja sen hieroja laittoi kuntoon. Pahoinvointi ja kipu senkun jatkuu.

    Äänestä

Itselläni niskavaivaa ns. jännitysniska, mutta koko ranka on niin viturallaan, että se vaikuttaa myös tuonne niskan alueelle. En ole saanut apua mistään, välillä tilanne huonompi välillä taas parempi. Tuo jännitysniska on muutenkin varsin hankala kokonaispaketti, siihen liittyy myös henkinen puoli stressi jne. Jos sinulla on jännitysniska, niin siihen voidaan tarvita myös lääkehoitoa. Neurologi voisi olla paras lääkäri määräämään oikeanlaiset tropit. Hierontaa ja niksauttajaa tietysti kannattaa kokeilla, jos vielä et ole sitä tehnyt. Voit saada avun sieltäkin.

Äänestä

ihan niin kauan kun jää eläkkeelle. Niska ja hartiavaivat on jokapäivänen riesa, ei niistä ikinä eroon pääse. Nappi naamaan auttaa hetkeksi, mutta sitten taas kivut palailee. Itse venyttelemällä ja lihakset kunnossa pitämällä voi tosin tehdä paljon oman hyvinvoinnin eteen. Ei se ole joku muu, esim naprapaatti, joka sut terveenä pitää, vaan sä itse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kipuileva immeinen kirjoitti:

Kauanko teillä on kestäneet oireet ? Entäs sen jälkeen, kun olette esim. käyneet jollakin nikamanniksauttajalla? Vastatkaa pliis..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu