Fiat linea, ajettu reilu 50tkm. 1.3 multijet diesel. Moottorin häiriövalo syttyy moottorijarrutuksessa. Onko kellään ollut moista? Autoon on vaihdettu ilmanpaineanturi kaksi kertaa, nyt imusarja ja vika uusiutuu silti.
Auto on takuuauto edelleen, mutta pikkuhiljaa alkaa potuttamaan huollossa juokseminen. Onko lineassa muita vikoja muilla ilmennyt?
Otetaan myös ehdotuksia vastaan saman hintaluokan autosta sekä myös auton kustannukset saisivat olla samaa luokkaa, eli suhta halvat (mm. vero, vakuutukset, polttoaine)
Auto on takuuauto edelleen, mutta pikkuhiljaa alkaa potuttamaan huollossa juokseminen. Onko lineassa muita vikoja muilla ilmennyt?
Otetaan myös ehdotuksia vastaan saman hintaluokan autosta sekä myös auton kustannukset saisivat olla samaa luokkaa, eli suhta halvat (mm. vero, vakuutukset, polttoaine)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oiskohan egr-venttiili jumissa tai viallinen. Joskus olen lukenut autojen vioista juttuja ja monissa automalleissa oli vikana jumittunut egr-venttiili. Tietääkseni egr-venttiili katkaisee polttoaineen syötön moottorijarrutuksessa. Vai olenkohan väärässä?
Väärässä
eikös toi lada täytä sun vaatimukset?
Jos vika näyttää tapahtuvan jarruttaessa eikä muutoin, on todennäköistä että ongelma on häiriövalojen käyttäytymisessä kuin moottorissa. Oletko muuten tarkastanut öljyjä? Jos öljypinta on alhainen niin voi olla että jarruttaessa jokin anturi tulkitsee vähäisen öljymäärän häiriöksi. Koskapa olet käyttänyt määräaikaishuollossa autoasi?
autoa on käytetty määräaikaishuollossa 32tkm kohdalla. nyt se on ollut huollossa yhteensä noin 9vko ja vika uusiutui. eli vika tulee esiin moottorilla jarruttaessa. Mutta ongelma on ratkaistu sillä, että auto lähtee vaihtoon nyt!
ja ladamiehelle tiedoksi, että se ei täytä vaatimuksiani... nyt vaihtoehtoina uusi linea -10 tai fabia -08.
"ja ladamiehelle tiedoksi, että se ei täytä vaatimuksiani... nyt vaihtoehtoina uusi linea -10 tai fabia -08"
On se kova! Ladamiäs täen! Sen kommenteille saa todella NAURAA räkäisstä naurua. Kahvitkin menevät väärään reikään kun miehen kirjoituksia tulkitsee vävypojan toimesta.