Hei! Kaipaisin kipeesti apuu ja vastauksii mun tilanteeseen. Eli 15 viikkoo sitten oli hieman säätöö yhen jätkän kanssa, mutta multa oli menkat loppunu jo sinä päivänä. Käytettiin kortsuu eikä mies ollut sisällä kun tuli.
Nyt kuitenkin tilanne on niiin että olen raskaana. Tein raskaustestin ja se näytti positiivista. Huomasin oudot oireet vasta tällä viikolla, koska ajattelin muuten olleeni vaan todella väsynyt ja luulin mahakipujen johtuneen jostain muusta. Ja nyt huomeaan lantion leventyneen selvästi ja mahassa tuntuu hieman möyrintää yms. Oon ihan paniikissa, koska en ole todellakaan toivonut lasta ja en voi tehdä enää aborttia. Koska en täytä mitenkään kriteereitä. Olen 18v ja lapsi ei todellakaan ole toivottu tapaus.
Eikä tässä vielä kaikki mutta olen juonut ja polttanut viimeiset pari kuukautta ahkerasti, koska en ole voinut tietää olevani raskaana. Ja nyt pelkään pilanneeni tämän lapsen omaa tietämättömyyttäni.
Onko mitään mahdollisuutta tehdä enää aborttia? Vaikka kriteerit eivät enää täytykkään. Apu olisi tarpeen vaikka aijon heti viikon alussa ottaa yhteyttä lääkäriin. O
Nyt kuitenkin tilanne on niiin että olen raskaana. Tein raskaustestin ja se näytti positiivista. Huomasin oudot oireet vasta tällä viikolla, koska ajattelin muuten olleeni vaan todella väsynyt ja luulin mahakipujen johtuneen jostain muusta. Ja nyt huomeaan lantion leventyneen selvästi ja mahassa tuntuu hieman möyrintää yms. Oon ihan paniikissa, koska en ole todellakaan toivonut lasta ja en voi tehdä enää aborttia. Koska en täytä mitenkään kriteereitä. Olen 18v ja lapsi ei todellakaan ole toivottu tapaus.
Eikä tässä vielä kaikki mutta olen juonut ja polttanut viimeiset pari kuukautta ahkerasti, koska en ole voinut tietää olevani raskaana. Ja nyt pelkään pilanneeni tämän lapsen omaa tietämättömyyttäni.
Onko mitään mahdollisuutta tehdä enää aborttia? Vaikka kriteerit eivät enää täytykkään. Apu olisi tarpeen vaikka aijon heti viikon alussa ottaa yhteyttä lääkäriin. O
Vastaukset 39
Vanhimmat
eli ei taija olla enää mitää tehtävissä ? :/
ja sassiin!
abortin todella pätevillä syillä myös 12 rv jälkeen. Yksi syy on se että olet saanut menkat raskauden alkamisesta huolimatta jos nyt olen oikein ymmärtänyt. Milloin viimeiset kuukautisesi olivat? Outoa ettet mainitse niistä mitään? Mutta jos ne ovat tulleet ajallaan, niin lääkäriin nyt heti tilanteesi selvittämään!!! JA SIIS HETI!!!
Voisitko tilanteessasi ajatella lapsen synnyttämistä ja adoptioon antamista? Siitäkin saanet lisätietoa lääkäriltä, jonka pakeille joka tapauksessa sinun tulee hakeutua nyt eikä melkein!!!!
Minä en ole mitään aborttiväkeä enkä kannata myöhäisabortteja. Minä vastasin aloittajan esittämään kysymykseen ja suositin hänelle lapsen synnyttämistä. En tiennyt, että sekin on nykyisin aborttiväen heiniä.
Sinulla sen sijaan ei yhtään mitään aloittajalle taaskaan ollut sanottavana, kunhan van päätit räksyttää väärää puuta.
...että onko enää mahdollisuutta aborttiin.
Jos et ole tuon jälkeen ollut sukupuoliyhteydessä, niin sinuna miettisin enemmän niitä kertoja ennentuota tapausta, sillä jotenkin tuntuu mahdottomalta, että olisit tullut raskaaksi päivänä joilloin kuukautisesi ovat loppuneet, koska ovulatioihan on noin puolessa välissä kiertoa. Ehkä ne viimeisimmät, tuolloin 15 viikkoa sitten loppuneet kuukautiset ovat olleet valemenkat ja hedelmöitys tapahtunut pari viikkoa sitä ennen, jolloin olisit 21 viikolla raskaana ja mahdollisuutesi aborttiin ovat sitä mukaa menneet.
Olipa se rohkaisevaa...
No varasin nyt lääkäri ajan huomiselle, että toivottavasti abortti onnistuu vielä . Vaikka se on varmaanki mahdotona Suomessa enää koska minulla ei ole mitään "kunnollista" syytä. Paitsi tietämättömyyteni, koska olen luullut etten mitenkään voisin olla raskaana.
Ja tuosta kerrasta minun on oltava tultu raskaaksi, koska site ennen olin kolme kuukautta sitte vasta sukupuolisessa kosketuksessa, eli ei ole mahdollista . Muuten olisin jo viikolla 29, eikä pidä paikkaansa.
Hermostuttaa vaan kauheasti huominen lääkärikäynti että mitä siellä sanotaan...
Et voi alkaa puhuu tollei ku et tiiä mun tilanteesta mitään tällä hetkellä . Ite en oo ikinä ollu mikään abortin kannattaja mutta se on jokaisen oma asia miten tekee . En voi mitenkää synnyttää lasta tällä hetkellä , koska koko mun elämä menis iha sekasi . Kaikki sanoo että kyl päjää ja näin mut jos vanhemmat potkasee sut kotoo pois eikä sulla mitää tuloja mitenkään ni mitä voi muka tehä siinä tilanteessa ??
Ja oon mun elämäntavoilla jo VARMASTI vahingoittanu lapsen ni en haluu sen joutuvan elämään sellasta elämää, koska olen polttanut ja juonut viimeisen pari kuukautta ahkerasti !
Mutta jos en lääkäriltä lupaa saa, mitä pelkään todella pahasti . ni sitten en tiiä mitä teen ...
ole, toimeentulemattomuus (jota ei ole) ei ole tässä maassa mikään syy lapsen surmauttamiseen. Neuvolasta saat lisää tietoa kaikista tuista mitä voit saada, ja raskaana oleva saa kyllä asunnonkin helposti esim. kaupungilta, tai muilta säätiöiltä.
Selviää myöhemminkin, jos lapsesi on niin pahoin vahingoittunut että elämä olisi pahempaa kuin väkivaltainen kuolema kohdussa.
Jos kaikki on halusta kiinni, että itse et halua ryhtyä lapselle äidiksi, on monia jotka ottavat ilomielin lapsesi kasvatettavakseen. ANNA LAPSESI ELÄÄ.
Onhan se varmaan rankempi kokemus kestää raskaus loppuun asti ja synnyttää isompi kokoisempi lapsonen, mutta miten muuten elämä helpottuu jos teet abortin?
Adoptio on myös vaihtoehto vai tuntuuko elämä sitten helpommalta kun tietää missä lapsi on siitä huolimatta ettei itse pysty tätä hoitamaan?
Ikävä tilanne sulla kieltämättä... Itse en vaan ymmärrä näitä myöhäisabortteja....
olethan täysi-ikäinen. Eli muutoinkin voit muuttaa vanhempien helmoista pois. Ja toimeentulot järjestyvät..
siis kuukautiset tulleet täysin normaalisti kuitenkin? Voisiko positiivinen kotitestin tulos olla virheellinen?
Mikäli olet raskaana ja raskautesi on kestänyt alle 20 viikkoa, mahdollisuuksia sinulla pitäisi vielä aborttiinkin olla. Valviran sivuilla mainitaan seuraavia erityisiä syitä, jotka vaikuttavat raskauden keskeyttämistä koskevan asian ratkaisuun, kun raskaus on kestänyt yli 12 0 viikkoa:
1) epävarma kuukautisanamneesi ja siitä johtuva myöhäinen raskauden toteaminen
2) parisuhteen muutos
3) vaikeus päätöksen teossa
4) vaikeus päästä lääkärin vastanotolle
5) masentuneisuus, väsymys, mielenterveysongelmat
6) epäonnistunut keskeyttäminen aiemmin tässä raskaudessa
7) muu syy, mikä
(En ole varma, mutta esim. tuo mainitsemasi runsas päihteiden käytö voisi olla mahdollinen muu syy.)
Mikäli olet raskaana, suosittelisin kuitenkin, että harkitset tarkkaan josko sittenkin päättäisit synnyttää lapsesi, sillä raskautesi on jo niin pitkällä. Itse en varmaan noilla viikoilla enää voisi aborttiakaan tehdä. Adoptiokin on yksi vaihtoehto, siitä voit pyytää lisätietoja lääkäriltäsi. Toisaalta, olisiko lapsen pitäminenkään tilanteessasi ihan mahdoton juttu?
Siis Valviran sivuille (AB1-lomake) piti vielä se linkkikin laittaa:
http://www.valvira.fi/files/lomakkeet/ABST/AB1_v1.0.pdf
...ja näin on myös tarkoitus tapahtua.
onko siinä siis jokin ongelma? Ja kenelle? Ja miksi ihmeessä siinä pitäisi olla ongelma myös jollekin sellaiselle, jolle alkion/sikiön kuolemiset eivät ole ongelma?
Eläin kuolee joka kerran kun sinä päätät haluta ostaa lihatuotteita ravinnoksesi. Totuus, näin on ja kaikki sen tietävät. Onko sinulle jokin ongelma myös sen kanssa? Ei? Onpa se ihmeellistä, että joku voi pitää eläimiä (alkioita ja sikiöitä) niin merkityksettöminä, että ei välitä vaikka niitä kuolee....
Todella naurettavaa sanoo ettet muka pärjäis. jos vanhemmat heittäis sut pihalle ni se on niitten ongelma. sä saat samantien asunnon muualta ja saat kaiken maailman tuet sun muut että pärjäät varmasti. se olis eri asia jos asuttais jossai afrikassa missä ei ole mitää sossuja ja tukia. Ottaisit vastuun lapsestasi, hän todella ansaitsee elää. mä en ymmärrä miks suomessa ylipäätänsä saa tehdä abortin vaan sen takii ku ei nyt vaan satu olee "valmis". ei kannata harrastaa seksiä jos ei oo valmis ottaa vastuuta seuraamuksista. tässä maailmassa ei ole mitään niin ihanaa eikä mitää tärkeämpää kuin oma rakas lapsi. mä en selviäis siitä jos mun lapset kuolisi tai niille tapahtuisi jotain, tai jos saisin keskenmenon raskaana ollessa. ja sit muut tappaa oman lapsensa tosta noin vaan.
ja JOS mä joskus olisin tehnyt abortin, niin en voisi koskaan hankkia lapsia, miettimättä MIKSI annan tälle pienelle ihmiselle elämän kun aikaisemmin riistin toiselta elämän. raskaus ja lapsen elämä ei oo mikään lelu "tämän pidän, tätä en".
"sä saat samantien asunnon muualta ja saat kaiken maailman tuet sun muut että pärjäät varmasti."
Hah! Miten pystyt lupaamaan toiselle ihmisiä tällaisia asioita?
"Ottaisit vastuun lapsestasi, hän todella ansaitsee elää."
Mitä lapsi on tehnyt ansaitakseen elämänsä?
"tässä maailmassa ei ole mitään niin ihanaa eikä mitää tärkeämpää kuin oma rakas lapsi."
SINUN mielestäsi. Esimerkiksi minulle maailman tärkein ja ihanin asia ei ole oma lapsi. (lapsia ei ole eikä tule)
"mä en selviäis siitä jos mun lapset kuolisi tai niille tapahtuisi jotain, tai jos saisin keskenmenon raskaana ollessa."
Tuskin kukaan mitenkään riemusta tasajalkaa hyppisi jos oma lapsi kuolisi tai muuta. Toivottu lapsi on aina rakas.
"raskaus ja lapsen elämä ei oo mikään lelu "tämän pidän, tätä en"."
Niinpä. Siksi adoptio on perseestä.
ei jää tässä maassa ilman kattoo pään päälle (ei versinkaan raskaana oleva) eikä kukaan kuole köyhyyteen ja nälkään!
Miks joku ei ansaitsis elämäänsä? Miks viaton lapsi ansaitsis kuolemantuomion ja vielä jonkun toisen mukavuudenhalujen ja viitsimättömyyksien takia?
Adoptoituna lapsi sentään sai jatkaa (ansaittua) elämäänsä, abortin 'ei-pitämisen' jälkeen ei.
No joku toinen vastasikin aika hyvin sulle jo ettei kukaan jää tonne pihalle asumaan jos mami ja papi heittää jonku pikku prinsessan ulos. ja tohon kun sanoin et oma lapsi on tärkein ni MUN mielestä sä et voi sanoo yhtään mitään jos sulla ei edes lasta ole koska silloin sä et tiedä mistä mä puhun. ja sit viel en puhunu adoptiosta sanaakaan. adoptio on ok koska silloin voi antaa toisille ihmisille lapsen jos ne ei itse voi sitä saada ja antaa myös lapselle toivottavasti hyvän elämän jos ei sitä voi itse antaa.
ansaitsee, on ansaitsemansa eteen tehnyt jotain.
"Adoptoituna lapsi sentään sai jatkaa (ansaittua) elämäänsä, abortin 'ei-pitämisen' jälkeen ei."
Äläs nyt kiemurtele, juurihan sanoit näin: "raskaus ja lapsen elämä ei oo mikään lelu "tämän pidän, tätä en"." eli toisin sanoen 'tämän annan adoptioon, en siis pidä tätä, ja seuraavan pidän itse.'
en ollu sen aiemman viestin kirjottaja vaan setare (mikäli osaat lukee nimimerkkejä) ja toisekseen, eiköhän hän tarkottanu siinä kohtaa ei-pitämisellä aborttia eikä adoptioo. Mutta siis sunko mielestä se on lapsen leluksi alentamista että antaa hänen jatkaa elämäänsä adoptoituna? Ja vastaa nyt vaan kysyttyyn (äläkä kiemurtele :D) miksi lapsi sitten ois ansainnu kuolemantuomion? Mitä väärää se TEKI sen eteen jos kerran pitää tehdä jotain ansaitaksen jonkun kohtelun??
"eiköhän hän tarkottanu siinä kohtaa ei-pitämisellä aborttia eikä adoptioo."
Enemmän se kuvaus sopii adoptioon kuin aborttiin.
"sunko mielestä se on lapsen leluksi alentamista että antaa hänen jatkaa elämäänsä adoptoituna?"
Kyllä.
"miksi lapsi sitten ois ansainnu kuolemantuomion?"
Olenko MINÄ tuollaista sanonut?
"Mitä väärää se TEKI sen eteen jos kerran pitää tehdä jotain ansaitaksen jonkun kohtelun??"
Lue ylempi ja vastaa.
pitäny tosiaan puhua tappamisesta eikä ei-pitämisestä ettet sä ois ymmärtäny väärin.
Miksikäs lapsi alennetaan tappaessa? Miten sitä ei siinä alenneta leuluksi joka heitetään roskiin kun ei jaksa leikkiä? Entä kuinka ja kuka lapsella leikkii adoptioon antaessa?
""miksi lapsi sitten ois ansainnu kuolemantuomion?"
Olenko MINÄ tuollaista sanonut? "
Älä kiemurtele. Sinä aloit väittää ettei lapsi ole ansainnut elämäänsä. Joten miksi se olisi ansainnut äitinsä langettaman kuolemantuomion? Ja vastaa toki siihen toiseenkin kysymykseen.
"Entä kuinka ja kuka lapsella leikkii adoptioon antaessa?"
'Mä annan tän lapsen pois ku en haluukkaan tätä.'
"Älä kiemurtele. Sinä aloit väittää ettei lapsi ole ansainnut elämäänsä. Joten miksi se olisi ansainnut äitinsä langettaman kuolemantuomion?"
Äläpäs itse kiemurtele. Kysyin mitä lapsi on tehnyt ansaitakseen elämän? Ansaitsemansa eteen kun yleensä joutuu jotain tekemään.
jatkuvasti pussiin etkä itse edes huomaa sitä :D
Eli mitä lapsi teki ansaitakseen kuolemantuomion?
Kuka (muu kuin sinä) julisti että olisi tehtävä jotain ansaitakseen pitää elämänsä? Oletko sinä tehnyt jotain oman elämäsi eteen vai saataisiinko se riistää?
"'Mä annan tän lapsen pois ku en haluukkaan tätä.'"
Ja abortissa:
'Mä tuhoon tän lapsen ja heitän roskiin ku en haluukkaan tätä.'
Kummassa lapsen kohtalo on karumpi?
Abortin jälkeen ei tulekaan lasta. Ei ole siis olemassa ketään joka voisi kärsiä naisen päätöksestä.
Adoption jälkeen lapsi saa tietää että oma äiti ja isä ei halunnut häntä, hän on osaa perhettä mutta ei samalla tavalla kuin koulukaverit, äiti ja isä eivät ole oikeasti äiti ja isä, hän ei tiedä miksi hän näyttää erilaiselta ja on aivan erilainen kuin vanhempansa ennekuin hänelle kerrotaan ettei hän olekaan heidän, vaan hänet annettiin heille kun oma äiti ei häntä halunnut.
heistä taitaa olla kuitenkin äärimmäisen kiitollisia biologisille äideilleen, ettei ne valinneet sitä toista vaihtoehtoa... jollonka he eivät olisi enää hengissäkään.
Abortin jälkeen jo olemassa ollut lapsi on tapettu.
Jos kehitys keskeytetään abortissa, ei ole olemassa mitään, tai ketään, joka voisi tuntea yhtään mitään?
Miten kuollut voisi surra kuolemaansa?
Minun siis pitää olla kiitollinen siitä että minun vanhemmat juuri oikeana päivänä, juuri oikeassa asennossa, olivat yhdynnässä, koska jos isäni olisi vaikkapa runkannut ennen yhdyntää, tai yhdyntä olisi tapahtunut myöhemmin, tai eri asennossa, minuakaan ei olisi olemassa, vaan joku muu siittiö olisi ehtinyt munasoluun, ja tällöinhän minua ei olisi olemassa.
Abortissa ei tapeta lapsia.
Tämä on sinun mielipiteesi, ja sinun tulkintaasi, ja fakta on se että abortti tarkoittaa raskaudenkeskeytystä.
Abortissa alkion kehitys kehitys keskeytetään.
Tottakai alkio on elävä, ja tottakai alkio kuolee, mutta siinä on huikea ero siihen että voi julistaa että abortissa tapetaan lapsia.
Haluat siis abortin koska et ole mitenkään valmis äidiksi, ja lapsi ei todellakaan ole toivottu.
Ja silti pelkäät lapsen hyvinvoinnin puolesta?
"Ja nyt pelkään pilanneeni tämän lapsen omaa tietämättömyyttäni."
Onko siis syy sihen että haluat abortin se että pelkäät että saisit vammaisen lapsen?
Jos ei ole, ja syy on pelkästään se että abortin koska et ole valmis äidiksi, mitä väliä sillä on missä kunnossa lapsi on?
Olisiko kuitenkin niin että kun sinulle nyt selvisi että olet raskaana, ensimmäinen reaktio on (ymmärrettävää) paniikki ja pelko?
Ja huomaat sittenkin ajattelevasi lapsesta jo, niinkuin kirjoititkin lapsena?
Ja jos ajattelet sitä lapsena, miltä ajatus abortista tuntuu?
Minäkin olen aborttioikeuden kannattaja, mutta jotenkin vaikuttaa siltä että abortti ei ehkä ole kaikista järkevin vaihtoehto sinulle...
Toisaalta mielipiteeseeni saattaa vaikuttaa se pieni tosiasia, että vaikka olenkin aborttioikeuden kannattaja, kannatan kyllä suurimmaksi osaksi varhaisraskauden abortteja, kun on osoitettu että alkio ei vielä tunne mitään...
Suosittelen että lääkärissä puhut KAIKESTA mit' mietit, älä vain sano että haluat abortin. Yritä selvittää ajatuksiasi kunnolla, ja pyydä lääkäriltä apua ja tukea ja neuvoa miten pärjäisit lapsen kanssa, ja mistä saat sitä tukea ja apua mitä tulet tarvitsemaan.
Jos ymmärsin oikein että vanhempasi hettävät sinut ulos jos olet raskaana, niin... ehkä pärjäätkin ilman heitä, kunnes he tulevat järkiinsä?
Heittävätköhän?
Mietin vain, että kyllä vanhemmat yleensä antavat anteeksi omalle lapselleen mitä vain, niin vahva side lapseen kuitenkin on. Joo, varmasti tuntuu siltä, että vanhemmat heittävät ulos, mutta se on vain oletus, joka varmaan perustuu moniin vanhempien sanomiin asioihin, mutta kuten elämässä usein näemme tositilanne on kuitenkin aivan eri kuin vain sanoja. Mietin vain esimerkiksi Palinin perhettä... Äiti tiukan vakaumuksellinen esiaviollisen seksin vastustaja ja oikein näkyvä sellainen, mutta kun tyttärelle kävi vahinko, äiti on kuitenkin tyttären tukena... Ja nyt uusimmassa vauva lehdessä oli oikein ideoligisen suomalaisen henkilön, eli Jussi Hallahon haastattelu ja hän kiteytti niin kauniisti kun kysyttiin mitä jos lapset valitsevat vastoin perheen ideologiaa, se meni jotenkin näin: Pelkkä lapsien olemassa olo riittää heidän täydelliseen hyväksyntäänsä perheessä, lasten ei tarvitse teoillaan ansaita hyväksyntää vanhemmiltaan.
En usko että olet raskaana! pahoinvointi ym alkaa jo 6 - 10 viikolla. ja sinulla olisi jo 2:det kuukautiset jääneet pois, eli olisit jo siitä huomannut olleesi raskaana! muutenkin yhdynnän kuvauksesi puhuu sen puolesta ettet tosiaan kovin helposti vois noin tulla raskaaksi... itellä 18 v oli samoja luuloja ja pelkoja... juttelehan sen lääkärin kans, sieltä varmimmat neuvot. kuule melko moni ei tiedä alku raskaudessaan olevansa raskaana. itse poltin ja vietin kahdet tooosi kosteat pikkujoulut alku raskaudessa sekä minulle tehtiin sairaalassa toimenpiteitä joissa ei saa olla raskaana (sädehoitoa lihakseen ja tähystyksen yhteydessä rauhoittavaa) noissa sanoin etten ole raskaana, eikä minun pitänyt lapsia saada ilman hoitoa koska on pco sarjoissa. mutta kappas sain ihan terveen lapsen joten se ei ainakaan ole syy et oot juonu ja polttanut. Minulla jopa vuosi kuukautisten välissä joten saan kyllä kehoa kuunnella jos raskautta epäilen ja testejä tullut monia jo tehtyä :) ja olenkin kahden terveen lapsen onnellinen äiti ....
"Menkat" voivat tulla silti vaikka olisi raskaanakin. Olen kuullut tästä muilta, lääkäriltä ja jopa itsellänikin on siitä kokemusta.
Pahoinvointikin on yksilöllistä. Toiset eivät voi pahoin ollenkaan raskauden aikana, toiset voivat pahoin koko raskauden ajan, toiset voivat pahoin vain alkuraskaudessa ja toiset lopussa.
Pahoinvointi voi iskeä milloin tahansa. Se että yleensä alkavat niillä ja niillä viikoilla, ei päde kaikkiin :)
"MINÄ TIEDÄN!!!!"
Älä turhaan yleistä. Yksilöllisiä asioita nämä vaikka YLEENSÄ olisi niin ja niin....
JA kaikki eivät osaa kehoaan kuunnella ja ainahan sitä voi erehtyä vaikka kuinka mestari olisikin.
Hei! Mulla on ollu samoja ongelmia että kuukautiset on tullu normaalisti, mutta pari viikkoo sitten oli gyenologi ja en sillo osannu epäillä mitään. Hän teki tarkastuksen epillereitten ja katto et kohtu ja munasarjat on kunnossa. Kesti tosi lyhyen aikaa, en tiiä oliko ihan normi tarkastus vai muita lyhyempi? Sillä muutaman minuutin kesti vain .
Mutta voinko silti olla raskaana, koska olen saanut nyt oireita . Olen huomannut mahani kasvaneen (läskiä kylläkin ) mutta pullottaa oudosti, rinnat ovat hieman kasvaneet ja lantio leventynyt. Tunnen sykettäni vastassa mutta sehän voi johtua muustakin ...
ELI
Kannattaisiko hakeutua silti lääkäriin ja varmistaa asia? Vai luottaako gyenoloki tarkastukseen?? Apua kiitos !
eiköhän kaikki noi "oireet" johdu ihan vaan pillereistä ja muuten vaan kuvittelusta.
Joten voiko asia olla mitenkään mahdollinen ?
ainakaan mistään raskaudesta voi tässä vaiheessa johtua. Voithan sä testata. Mistä sitä nyt varmaks täällä kukaan vois tietää, onko. Ja et kai sä nyt viime aikoina ilman ehkäsyjä oo ollu?
Että se yks kerta vähä epäilyttää ,( mutta siitä on se reilut kolme kuukautta) mutta ois se ihme jos gyneoloki ei ois huomannu mitään erikoista, koska kyllähän sen sikiön ois pitäny kohdussa näkyä eikö ?
Joten toivottavasti huoleni on ihan turha . Vai kannttaisiko tehdä ite testi vielä ja käydä lääkärissä varuilta?
olet sitten käyttänyt, vai etkö ole nyt sen gynen jälkeen ollut lainkaan sukupuoliyhteydessä?
Mutta jos siis oikein ymmärsin, niin kuukautisesi ovat tulleet ihan normaalisti. Sinulle on gyne tehnyt pari viikkoa sitten sisätutkimuksen ja jos tuolloin olisit ollut raskaana, niin se olisi edennyt jo kolmannelle kuulle? Noin pitkällä olevan raskauden luulisi kyllä gynen sisätutkimuksessa huomaavan, joten en näkisi syytä huoleen. Voithan itsesi rauhoittamiseksi ostaa raskaustestin ja tehdä sen. Jos se näyttää negaa, niin sitten jätä mahasi pulputukset omaan arvoonsa ja lantion levenemiset jääkaapin piikkiin :)
...päättää kehostaan ja siitä synnyttääkö lapsia vai ei.
Aloittaja voi aivan itsenäisesti tehdä päätöksen asiasta ilman kenenkään väliintuloa.
Mielestäni moralisointi on p......tä.
Jokainen ON oman ke3honsa herra,vaikka eriäviä mielipiteitäkin lienee.
Itse en synnyttäisi lasta,jos en sitä todella haluaisi.
Ei ole mitään moraalista syytä vaatia synnyttämään,kun maailmassa on jo muutenkin liikaa väkeä. Kuka ajattelisi asiaa maapallon kannalta,kokonaisuutena, eikä vain itsekkäästi suvunjatkamisen kannalta.
Uskontoon vetoaminen on mielestäni turhaa. Ei se asiaa auta. Uskovienkin piirissä on aina ollut naisia,jotka ovat estäneet ei-halutut raskaudet. Asiaa ei vain anneta pappien tiedoksi...
Aloittaja saa mielestäni tehdä niinkuin tahtoo.
Aloittaja voi mennä hetkeksi yksin jonnekkin huoneeseen ja istua alas todella miettimään,mitä haluaa. ja tehdä sen mukaan mitä alitajunta neuvoo. Ei siihen muita oikeasti tarvita.
Muut saavat kyllä heitellä ilkeitä kommentteja. Mikäs siinä. Mutta niitä ei tarvitse kuunnella.
Jokainen nainen on oikeutettu päättämään itse omasta kehostaan. Lapsia saa tehdä jos haluaa, mutta ei niitä ole pakko tehdä.
Voitte luokitella kyvyttömyyden pitää huolta itsekkyydeksi ja mukavuudenhaluksi. Ikävä kyllä nykysuomessa on äitejä joiden ei olisi alunperinkään pitänyt tehdä lapsia. (Yksi sellainen omassa ystäväpiirissä).
Jos Suomessa abortit kiellettäisiin, alkaisi puoskareiden aikakausi. Ja silloin on vaarassa muitakin kuin alkio/sikiö. Nyt varmaan tähän joku heittää että aivan oikein jos joutuvatkin vaaraan abortin yhteydessä. Mutta niinhän sitä saattaa joutua vaaraan synnytyksenkin yhteydessä.
Onko tosiaan oikein pakottaa nainen tekemään jotakin vastointahtoaan?
En tiedä mitä ketjun aloittaja aikoo. Joko en vain huomannut mitä hänelle lääkärissä on sanottu tai hän ei ole tänne kirjoittanut.
Hän joko tekee päätöksen abortin suhteen tai ei. Hän itse päättää mitä tekee. Jos mieli on muuttunut ja haluaa lapsen niin hyvä! Mutta jos päätyy aborttiin, niin hän päätyy aborttiin.
vain sellasille jotka ei niihin mitään loogisen järkevää osaa vastata, jankuttaa vain omia päähänpinttyneitä mantrojaan.
Mikään ei osoita että nykyisen kaltaisen hyvinvoinnin keskellä kovinkaan monet lähtisi riskeeraamaan jopa henkeään puoskareille.
Onko väärin pakottaa joku säästämään toisen elämä? Entä onko oikein pakottaa lapsi kuolemaan (tappaa)?