Ennen kuin ryhdytte nimeämään myynnissä olevaa taloa tai asuntoa homevaurioiseksi. Ensinnäkin voitte joutua korvausvastuuseen, ja toisekseen voitte aiheuttaa kiinteistön omistajalle aikamoista muuta harmia. Homehörhöt voivat esimerkiksi soitella ja nimitellä, tai pahimmillaan uhkailla.
Joten jätetään tällaiset keskustelunavaukset pois, eikö niin, etenkin kun tämän palstan yleistaso on noussut hieman viimeisen puolen vuoden aikana.
Miettikää kaksi kertaa!
3
503
Vastaukset
- Kokemusta on
Mielestäni PITÄÄ tuoda julkisuuteen jos on aivan varma, ettei joku onneton osta ko. asuntoa.
Välittäjät eivät välitä kun heillä ei ole minkäänlaista vastuuta myyntikohteestaan kun myynnin
jälkeen todetaan vauriot levittelevät vain käsiään.- 19+9
Ongelma on siinä, että jos menet tällaisella nettipalstalla sanomaan jotakin myyntikohdetta hometaloksi, on sitten myös pystyttävä huutoonsa vastaamaan. Se voi tarkoittaa esimerkiksi käräjäoikeudessa sen osoittamista, että talo todellisuudessa on hometalo.
Minäkin olen omaisuuteni menettänyt hometalon ostaneena, mutta silti olen sitä mieltä että puskasta yksittäisten myyntikohteiden leimaaminen ei ole kohtuullista. Se johtaa mielivaltaan. Homoeongelma on niin monimutkainen asia, että tuollainen epämääräinen huutelu ei auta.
Siihen minullakaan ei ole vastausta, miten sitten pitäisi toimia jos näkee vaikkapa asuntoesittelyssä ilmiselvän (home)huijausyrityksen. Viranomaisen toimiin olen tyytymötän omassa tapauksessani ja olen varma ettei sieltä saa apua. Tosi varovainen olisin silti nettiin kirjoittelemaan yksittäisistä kohteista.. Täysin tervettä taloa, ja sinun pahin vihamiehesi kertoisi tällä palstalla sen olevan homevaurioinen, miten suhtautuisit. Menettäisit ehkä puhdasta rahaa alentuneen kauppahinnan muodossa (et varmasti pk-seudulla/isossa kaupungissa, mutta pienellä paikkakunnalla huhut kiertävät), ja lisäksi joku pahemmin pimahtanut voisi pahimmillaan aloittaa täysimittaisen vainon (home herättää yllättävän voimakkaita tunteita, ja kuka tahansa pystyy selvittämään kiinteistön omistajan). Olisiko se mielestäsi reilua sinua kohtaan?
Ja olen itse myynyt hometaloja, eikä mitään ongelmia ole koskaan ollut. Ostaja on saanut talon halvalla, ja itse maksanut korjaukset. Tosin ostajat ovat olleet tietoisia rakennuksen vaurioista ennen kaupantekoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082535
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401664Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431305Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971121Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3151085Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561032Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen221030- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12845Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21843