Lattialämmityspiirin ilmaus pitäisi suorittaa, mikä olisi oikea järjestys? Talossa kaksi erillistä jakotukkia toisessa automaattiset ilmaimet, jotka ei ilmeisesti toimi. Tekninen tila on erillisessä rakennuksessa, automaatti ilmaimet on myös meno- ja paluulinjassa maalämpökoneen yllä, käytin ilmaimia pois ja vähän aikaa ne sen jälkeen toimivat. Olen laskenut vettä ja sen mukana ilmaa paluupuolen aut.ilmaimen hanasta järjestelmästä, tietysti lisännyt vettä piiriin tarpeen mukaan, mutta ainavaan tulee lisää ilmaa, pitäiskö nyt ilmoa jokaisen jakotukin takana olevat piirit erikseen?
ilmaus
huonovedenkierto
5295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vuotaako ne vai mikä on ? Onko aiemmin toiminut ? Vaihda uudet automaattiset kellot. Asenna sulut niiden alle. Jos putkisto on kunnolla ilmattu, niin ei pitäisi tulla ilmaongelmia. Onko paisunta-astia ehjä ?
kyllä on sulut alapuolella ei ne vuoja, ja paisunta-astia on n. 2 vuotta sitten uusittu. vettä on vaihtunut noin 100 litraa jo, ja talosta alkaa toinen pääty lämpeneen, aivan pirusti tulee ilmoja koko ajan
Kuulostaa vuodolta jossakin.
huom. vettä on vaihdettu, lue mitä on kirjoitettu!
Ymmärsitkö niin, että hän oli VAIHTANUT lämmitysvettä?