En halua, enkä toivo

kutsua, pyyntöä, käskyä Suomen itsenäisyyspäivän linnanjuhliin.
Eikähän ne juhlat kuuluisivat vain veteraaneille, jotka tämän itsenäisyyden
ovat järjestäneet, suurinosin! Mitähän kaikki "pellet" siellä tekevät asujansa
mainostamassa, tai uraansa edistämässä, jos siihen kykenevätkään..
Veteraaneja on enään niin vähäinen joukko, joille olisi pitänyt viimeistään 70 luvulla
ja viimeistään "suoda" kaikki tuki.. Kreikkasta mitään mainitsematta, paitsi saaria
lisää sieltä meillekin.. Jne..

5

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolopihka

      Kaikki veteraanit puolisoineen linnan juhliin. Ilman heitä linnassa ei juhlisi kukaan. Ja jos tilaa halituksen ja eduskunnan jälkeen vielä tilaa jää, sitten arvalla kansalaisten edustajat kaikista maakunnista.

      • täysin oikeassa ja mukavasti ilmaistu!


      • yksityisyrittäjä

        Pitäisi saada pois poliitikkojen pukukokonaisuuksista,nämä elätit ovat käyttäneet kansan hyväuskoisuutta ja yhteiskunnan varoja edetäkseen urallaan,tuskin edes oman hengen tai terveyden uhallakaan.Kun veteraani laittaa mitalit rintaan niin ne on ansaittu.Poliitikkojen ansiomitalileikki pitäisi laittaa pannaan siihen asti kun viimeinenkin sotaveteraani on kannettu hautaan.En tiedä olenko jotenkin erilainen ajatuksissani kuin muut,mutta minulle politiikon rinnassa oleva "ansiomerkki" on sama asia kuin veteraanien silmille kuseminen.


      • yksityisyrittäjä kirjoitti:

        Pitäisi saada pois poliitikkojen pukukokonaisuuksista,nämä elätit ovat käyttäneet kansan hyväuskoisuutta ja yhteiskunnan varoja edetäkseen urallaan,tuskin edes oman hengen tai terveyden uhallakaan.Kun veteraani laittaa mitalit rintaan niin ne on ansaittu.Poliitikkojen ansiomitalileikki pitäisi laittaa pannaan siihen asti kun viimeinenkin sotaveteraani on kannettu hautaan.En tiedä olenko jotenkin erilainen ajatuksissani kuin muut,mutta minulle politiikon rinnassa oleva "ansiomerkki" on sama asia kuin veteraanien silmille kuseminen.

        asian ilmaisit, jos eivät veteraaneja ole, millään muunkuin
        politiikan rintamalla, jos sielläkään...


    • Poikanen vieläkin

      Riukuttaa mutta ne Kreikan saaret tekisi hyvää veteraaneillekin jos edes osan Suomi niistä omistaisi ja kuljettaisi sinne eläkealennuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13222
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      123
      2978
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1339
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe