Mikä olisi elatusmaksu

kun elatusvelvollisen palkasta bruttotulot 1700/kk, käteen jää 1250 euroa ja kun hänellä yksi alaikäinen huollettava asuu kanssaan (tämän lapsen äiti kuollut). Toisesta avioliitosta syntynyt lapsi äidillään. Tällä äidillä bruttotulot 2200/kk, käteen jää hänellä 1700 euroa/kk. Mikäköhän olisi kohtuullinen elatusmaksu tästä lapsesta? Onko kokemuksia ja minkälaisia esimerkiksi sosiaalitoimen mielipiteitä?
3275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sosiaalitoimen=nykyään KELA:n silmissä sinä olet isä jonka elatusvelvollisuutta kanssasi elävään lapseen ei oteta huomioon kuin vajaan kympin edestä per kk.
Nykyään kai vielä elatussoppari käydään tekemässä sossussa ja siellä tulee hyvin esille se että kun sinulla on lapsi ns. "aiemmasta" elämästä niin se tarkoittaa sitä että että hänen huoltajansa saa tyyliin kaiken sinulta liikenevän rahan ja sinun lähihuollossasi oleva "oma" lapsi on tyyliin "sinun moka" = "olisit ajatellut ennenkuin jatkoit omaa elämääsi.."
Sinun pahin mokasi on se että olet isä! Jos olisit äiti niin taivas vain olisi tukien rajana, josko sekään.......

Äänestä
  • Sinun pahin mokasi on se että olet isä! Jos olisit äiti niin taivas vain olisi tukien rajana, josko sekään.......

    Mitä tukia lähi-isä saa vähemmän kuin lähi-äiti?

    Äänestä

Tuota noin. Jos saan kertoa sen miten lasteni elatusmaksu määrättiin:
Laskimme lapsen isän kanssa lapsen tosiasialliset kulut, eli sähkö, ruoka, vaatteet, harrastukset, vakuutukset yms. ja puolitimme ne. Näin syntyi elatusmaksu. Entisen mieheni mukaan oli oikeus ja kohtuus, että sain lapsen pääasiallisena lähivanhempana lapsilisän, koska aina tuli joitain yllättäviä menoja ja tällöin minun ei tarvinnut pyytää isältä niihin enää rahaa.
Tälläinen menetelmä tarkoittaa hyviä ja toimivia välejä vanhempien kanssa.
Voit kuitenkin pyytää kohtuullistamista elatusmaksuun, jos se mielestäsi on liian iso ja tilanteessahan on huomioitava myös luonasi asuva lapsi sekä se, että nainen ansaitsee tällähetkellä sinua paremmin.
Sanoisin oikean summan olevan jotain 150 - 200 euron väliltä tällä hetkellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etälähi-isä kirjoitti:

kun elatusvelvollisen palkasta bruttotulot 1700/kk, käteen jää 1250 euroa ja kun hänellä yksi alaikäinen huollettava asuu kanssaan (tämän lapsen äiti kuollut). Toisesta avioliitosta syntynyt lapsi äidillään. Tällä äidillä bruttotulot 2200/kk, käteen jää hänellä 1700 euroa/kk. Mikäköhän olisi kohtuullinen elatusmaksu tästä lapsesta? Onko kokemuksia ja minkälaisia esimerkiksi sosiaalitoimen mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu