Onnistuuko imetys laihalta naiselta?

imettäjämamma

Mites kun oon tosi hoikka, niin miten mahtaa imetys onnistua? Raskauskaan ei ole tuonut tähän mennessä kuin 2 lisäkiloa (rv 22). Eikö imetykseen tarvita just rasvavarastoja?

Tiedän, että paino voi nousta vielä paljonkin, mutta ajattelin nyt kysyä kaiken varalta. Mulla on tosi huono ruokahalu ollut koko raskauden ajan. Pitäiskö väkisin kerryttää sitä rasvaa, kun kuitenki haluan imettää? Vauva on ihan hyvissä mitoissa, vaikka painoa ei olekaan vielä kertynyt.

4

624

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+19

      Ei sun paino vaikuta imettämisen onnistumiseen. Syö terveellisesti ja monipuolisesti, niin kyllä sitä maitoa pitäisi riittää :)

    • hilipili.

      pidä huoli siitä, että JUOT nestettä riittävästi. voi sitä yrittää syödäkin monipuolisesti, mutta mulla on sellainen käsitys että nesteen saanti on tärkeämpää. ja KALKIN saanti omien luidesi kannalta..

    • äippä2009

      Mä olen laiha ja kaikenlisäksi melkeinpä rinnaton ja pohdin paljon etukäteen, tuleeko maitoa. Vauvan syntymän jälkeen join paljon vettä ja imetin tosi usein (liiankin usein, näin jälkikäteen tajuttuna). Hyvin riitti maito. 5,5 kk täysimetystä ja nyt vauva jo yli vuoden ja yhä imetän.

    • äiti itsekin

      Luota itseesi, niin kyllä onnistuu! Syödä ja juoda kannattaa kunnolla ja ainakin itsellä oli aivan valtava nälkä ensimmäiset viikot synnytyksen jälkeen. Kaikki inhokkiruoatkin maistui ja kanakeittoa meni kolme lautasellista kerralla jo sairaalassa...

      Onnea odotukseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      2133
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      14
      871
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      776
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      702
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      671
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    9. 50
      565
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe