Tuleeko teidän mielestänne kahvista finnejä? :OO
kunhan vaan kysyin...
kunhan vaan kysyin...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole ainakaan minulle tullut
Joskus olen huomannut että ihan kuin kahvin juonnin jälkeisenä päivänä iho kukkisi normaalia enemmän, ja rupesin kerran ihan miettimään että olikohan se kahvi syypäänää kun en muutakaan keksinyt. En juo kahvia normaalisti kuin vain harvoin, siksi yhdistin ihon kukkimisen kahviin kun en muutakaan normaalista poikkeavaa tekijää syömisistäni/juomisistani keksinyt.
eipä johdu mistään kahvista. acne on bakteeri mikä muhii ihossa ja kosteusvoiteet vain säilövät sitä. varaa aika lääkärille
Luulen, etta kahvi ei ole aknea pahentava aine suuressa mittakaavassa. Tosin mita tulee random yksiloihin, se saattaa toki aiheuttaa joillekkin nappyjen lisaatymista. Esimerkiksi itse huomasin omenan ja herneen pahentavan akneani muutama vuosi takaperin, vaikka niiden ei yleisesti pitaisi olla haitallisia aknelle.
Voihan olla, etta kahvi todella pahentaa aknea (en ole lukenut mitaan tutkimuksia) joten vaikea sanoa tai joissakin tapauksissa syy saatta olla yliherkkyysreaktio. Monet myos laittavat sokeria kahviin, mika luonnollisesti pahentaa aknea.
ps. pahoittelen 'a' ja 'o' pisteiden puuttumista, olen kirjastossa.