Bangkokin hotellit

arkokkonen

Suunnittelemme lähtö omatoimimatkalle Thaimaaseen ensi keväänä. Tarkoitus olisi viettää muutama päivä Bangkokissa ja kaipaisimme apua hotellin hankintaan. Perheessämme on aikuisten lisäksi 5 ja 7 -vuotiaat pojat.

Arvostaisimme hotellissa hyvän hintalaatusuhteen lisäksi hyvää sijaintia. Myös muistakin vinkeistä olisimme kovin kiitollisia.

9

991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JepJuuJep

      Huomattavasti helpompi olisi neuvoa jos tietäisi edes vähän minkä hintaista ja tasoista hotellia olette etsimässä. Hintahaitari kun liikkuu 10 ja 1000 euron välissä yö. Samoin hintalaatusuhde on täysin kuvitteellinen, koska toiselle 100 euron ja 5 tähden hotelli on halpa, toiselle kallis.
      Vinkkejä tulee kyllä kun vähän tarkennatte hintoja ja mitä aiotte tehdä Bangkokissa, koska esim tavaratalot ovat keskittyneet ja joiltain alueilta menee tunti-kaksi taksilla per suunta jne...

      • arkokkonen

        Hotelli voisi olla **** -tason luokkaa. Olimme vuosi sitten Holiday Inn Silom roadilla. Oli hyvä hotelli, mutta voisimme kokeilla myös toisia hotelleja. Alue oli mielestämme hyvä, mutta uskon että muitakin hyviä alueita kaupungista löytyy. Pääsy esim. MBK:lle helposti on eduksi!

        Hotelleja löytyy netistä vaikka kuinka, mutta toivoisin kokemusperäistä tietoa.

        Tänks jo etukäteen!


    • vai onko ?

      on keksitty bangkok hotels ...ei ole vaikeaa

      • lue uudelleen aloitu

        ymmärtäminen taitaa olla vaikeaa......siis kaivataan kokemusperäistä tietoa,googlettaa kyllä ostaan.


      • se on niin
        lue uudelleen aloitu kirjoitti:

        ymmärtäminen taitaa olla vaikeaa......siis kaivataan kokemusperäistä tietoa,googlettaa kyllä ostaan.

        vaikka oikein kirjoitus mättää.


      • JepJuuJep
        se on niin kirjoitti:

        vaikka oikein kirjoitus mättää.

        Novotel Bangkok, Siam Square
        Siam Kempinski Hotel
        Centre Point Petchburi Hotel
        Nuo ovat kaikki MBK:n lähellä, alle kilometri, laadukkaita. Kaikissa on suht isot uima-altaat.
        Ei ihan halvimpia mutta ei kalliimpiakaan.
        Siam Paragon ostoskeskuksen (hiukan kalliimpi sellainen) on yksi Aasian suurimpia akvaarioita. Kannattaa ehdottomasti käydä, tosin sisään jonottamiseen kannattaa varautua.
        http://www.bangkok.com/siam-ocean-world.htm

        Agoda.com kautta löytää lähes takuuvarmasti edullisimmat varaukset hotelleihin.
        Olen vuosia käyttänyt ja verrannut Agodaa mm Ebookersiin. Agoda on aina ollut edullisempi.
        (kannattaa katsoa sellainen hotelli jossa aamiainen sisältyy, koska ovat melko laadukkaita noissa...)


    • Maaliskuussa 2010 Novotel Siam squarella, mukana 13 v tytär. Hyvätasoinen (ja nyt kesällä osa huoneista uusittu), kohtuuhintainen, hyvä sijainti, erinomainen aamiainen. Novotelin hyväksi laskettava sekin, että lapset alle 16 v majoittuvat ilmaiseksi lisävuoteeseen. MBK:lle ja skytrainille kävelymatka.

      Tuo Ocean world -akvaarion lisäksi juuri on avattu Madame Tussaud's wax museum Siam Discoveryllä, joka on siis siinä Siam Centerin ja Siam Paragornin vieressä.

      • arkokkonen

        JuuJepJuu:n hotelleja kävin läpi ja Novotel vaikutti minusta parhaimmalta kokonaisuudelta meille. Se, että miryam1234 kehuu sitä, vahvistaa fiilistä!

        MBK on selkeästi paikka, mihin haluamme palata, mutta onko tiedossa jotain muuta erinomaista käytipaikkaa hyvien ostosten tekemiseen? Tai muita ehdottomia käyntipaikkoja muuten?

        The Ocean Worldissa ei tullut käytyä, mutta nyt se on yksi käyntikohteitamme, vahakabinetissa pojat varmaankin pitkästyisivät :(


      • koopekka
        arkokkonen kirjoitti:

        JuuJepJuu:n hotelleja kävin läpi ja Novotel vaikutti minusta parhaimmalta kokonaisuudelta meille. Se, että miryam1234 kehuu sitä, vahvistaa fiilistä!

        MBK on selkeästi paikka, mihin haluamme palata, mutta onko tiedossa jotain muuta erinomaista käytipaikkaa hyvien ostosten tekemiseen? Tai muita ehdottomia käyntipaikkoja muuten?

        The Ocean Worldissa ei tullut käytyä, mutta nyt se on yksi käyntikohteitamme, vahakabinetissa pojat varmaankin pitkästyisivät :(

        Olimme syksyllä Baiyoku Sky-hotellissa, ja minusta se oli aika hauska. Vajaan viiden minuutin kävely asemalle, josta pääsee joko suoraan lentokentälle tai Skytrain-asemalle, sieltä yhdellä vaihdolla MBK:n nurkille. Huoneeme oli 62. kerroksessa, näköala aivan upea, varsinkin illalla. Tuota varatessani sain halvimman hinnan suoraan hotellilta, kun taas Hua Hinin Marriott oli halvin Thaihotels.comin kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      185
      11127
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      92
      10582
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6020
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      181
      4830
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3316
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3305
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2133
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      299
      1693
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1540
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1464
    Aihe