Apua

kyynelll

Ajattelin kysyä mitä meidän pitäisi tehdä?Meillä on kohta 1v ollut laika joka on nyt 7v ja hän on asunut ulkona pennusta alkaen kasvattajallaan.Toimii metsästys koirana,hirvi/karhu/linnut.Koiralla on kunnon koppi ja pitkä juoksuvaijeri.Joka päivä pääsee pienelle lenkille ja alku illasta vielä metsään n.2h juoksemaan.Itse olen jatkuvasti kotona ja yritän mahd paljon viettää aikaa sen kanssa,vaikka meillä on myös 11kk lapsi.Muutimme juhannuksena omakotitaloon ja naapuri asuu n.100-150m päässä.Nyt alkanut tulla uhkauksia että soittaa poliisit ampumaan koiran.Pihastamme läpi juoksee sama rusakko iltasella jota koira innostuu haukkumaan.Olen seurannut ja kirjannut ylös milloin haukahtaa.N.klo.8.00 kun isäntä lähtee töihin,olen aina käynyt komentamassa.Päivällä puolen päivän jälkeen kun käyn kaupassa n.15min olen poissa,n.18-20 kun isäntä tulee töistä ja illalla rusakon juostessa.Ei siis räksytä öisin eikä muutenkaan pitkään aikaa..
Koirasta en haluaisi luopua,enkä lopettaa.Onko ainoa mahdollisuus etsiä metsän keskeltä talo missä pieni haukkuminen ei ketään häiritse?
Ja joskus haukahtaa kun kyseinen naapuri kaasuttelee jatkuvasti kahdella jenkillä edes takaisin.
Meillä lapsi nukkuu yleensä päivä unet ulkona ja hyvin saa nukuttua.
Se myös hieman pelottaa kun jatkuvasti pientä äännähdystäkin käyn komentamassa,että lopettaako metsässä toimimisen..

2

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaksaa jaksaa

      Typerää uhoamista naapurilta. Koirat haukkuu. Se on tosiasia. Tietenkään jatkuva haukkuminen ei ole hyväksyttävää, mutta tuo kuulostaa ihan normaalilta määrältä ja vieläpä melko vähäiseltä ulkona asuvaksi pysäyttäväksi metsästyskoiraksi. Tiedän tapauksia joissa samoissa oloissa oleva koira haukkuu ihan huvikseenkin. Mikäli koiranne haukkuu vain sen verran kuin ilmoititkin, jatka merkkailua ja anna naapurin uhota. Jos hän sattuisikin viemään asian eteenpäin (tuskinpa vie, on vain saanut päähän pinttymän) teillä on merkinnät ylhäällä.. Naapurisopu voi mennä, mutta sille ei voi mitään jos toinen on noin urpo..

    • Suomi-rodun edustaja

      Tosiaankin kuulostaa siltä, ettei se koira kovin paljoa oikeasti hauku. Jos asutte asemakaava-alueella, niin silloin poliisit saattaisivat EHKÄ huomauttaa koiran haukkumisesta, jos se tapahtuu klo. 7-22 välisen ajan ulkopuolella. Jos asutte yleiskaava-alueella, naapurilla eikä poliisilla ole mitään sanomista koiran haukuntaan vaikka haukkuisi 24/7. Lisäksi, poliisi ampuu vain sellaisia koiria, jotka aiheuttavat välitöntä fyysistä vaaraa ihmiselle.

      Jos naapuri vaikuttaa saaneen tästä päähänpinttymän ja koira on teille todella rakas, niin sitten kannattaa laittaa kameravalvonta (esim. ikkunan läpi) koiran oleskelualueelle ulkona. Kannattaa siitä sitten vaikka mainita myös naapurille (pelotteena), vaikkapa sillä varjolla, että aiotte seurata kuinka paljon koira oikeasti haukkuu.

      Toisaalta, miksei sitten sano naapurille, että voisittehan te valittaa jenkki-autojen aiheuttamasta metelistä. Kyllä niihinkin puututaan. Itsekin omistan jenkin, jonka ääniin ei kyllä ole puututtu, mutta kyllä se yön pimeydessä kotiin tullessa käy mielessä, että kuinkakohan moni naapuri tähänkin herää ja yrittää vain olla revittelemättä.

      Parasta kuitenkin on (kameravalvonnan lisäksi) olla vain aurinkoisen ymmärtäväinen naapurin suuntaan ja annatte koiranne olla. Eli, olette asiallisia naapurille, mutta ette ryhdy sen enempiin toimenpiteisiin kotonanne ja lakkaatte stressaamasta. Ei se haukkuminen taida siitä oikein vähentyä vain käskemällä. Ja kyllä koira nyt vähän saa reviiriään vahti!

      Kaverin karhukoirista myös naapuri valitti. Haukkumisen määrä ei kyllä ollut niin suuri kuin mitä naapuri väitti (kameralla todennettu), mutta kaveri hommasi sellaisen jonkun äänilaitteen, joka päästi koiran korviin pahan äänen aina kun koira haukkui. Haukkuminen kyllä väheni eikä vaikuttanut koirien toimintaan metsällä. Toisesta näistä tuli juuri käyttövalio. Toki kannattaa sitten olla erityisen rohkaiseva oikeanlaisen käytöksen suhteen sitten siellä työmaalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2403
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe