pösömies/pösönainen? Mikä oli automerkin valinnassa ratkaisevin tekijä?
Miten teistä tuli alunperin
utelias ulpu
17522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ensin oli isolla velkarahalla ostettu Audi, piti olla näyttävä ja sporttinen, sain onneksi vaihdettua Peugeotiin ja velkataakka pieneni oleellisesti.
Ihan näyttävää se on tällä 407:llakin kaahailla.
niin..ihan saman asian ajaa pääsee paikasta a-..b..paikkaan töille kauppaan harrasteille.Se tärkeintä.
OLi tarve kesäautolle.
Isäni sitten oli keksinyt jostakin että Helsingin Kalliossa olisi peugeot 305 -82. En todellakaan ollut innostunut ajatuksesta kun aikasempiana autoina oli ollut mersua ja passattia.
Puoliväkisin tuon ostin kun isäni näki jo vaivaa asian vuoksi...
Ja hyvänen aika, se oli parempi ajaa ja mukavampi kuin mikään mitä olin aiemmin omistanut. Sen lisäksi kun korjaamista oli ihan yhtä paljon/vähän kuin muissakin niin sille tielle on jääty.
Olen köyhä poikamies jo kolmannessa polvessa. Ajan Pösöllä, kun ei ole parempaan varaa.
K....kelini on riittävän pitkä, joten voin valita automerkin ilman ympäristön hyväksyntää.
Lomalla tapaan elämäänsä kyllästyneitä autovelanmaksajien eläviä leskiä, joille voin antaa uusia kokemuksia ilman autoa. Auto on minulle vain esine jolla liikun paikasta toiseen. Kulttuuri, matkustaminen ja muut elämän nautinnot ovat lähellä sydäntäni. Tällaisia persaukisia, elämän nautiskelijoita, on Pösön omistajissa paljonkin. Rikkaat ajjaa Rennaultilla, mm. Kovalaisen Heikki ennen Loottusta.
ei todellakaan aja millään renaultilla ainakaan järkevät. Kyllä niillä ihan muun merkin autot on.
millä ajaa kuka sitä näkee.Kehtaa välittää, tärkein on et pääsee.Ei viitti jonkun kalliin auton kanssa tapella alituiten korjaamolaskujen kanssa jne velkojen koska aika kalliita vakuutuksetkin on.
tein pahan virheen ja siksi päädyin pösömieheksi. Pösön ylläpito lukuisten korjausten takia on käynyt kukkaron päälle. Enää en tee samaa virhettä. Auto on siis 407.
ranskalaisen auton vaikka niistähän varoittelevat autoalan tutkimukset, tilastot ja autoalan ammattilaiset? Olisit ostanut japsiauton niin ei olisi tarvinnut vikojen kanssa painia.
Japsiautoihin on kuulemma kehitelty uusi lisävaruste, nimittäin hitsausvälineet!
mutta ranskiksilla saa pelätä milloin jää tien päälle ja joutuu kallista hinuria soittelemaan.
näy liikenteessä kun joka viikonloppu joutuu ajamaan vastavirtaa viikonloppuliikenteen kanssa. Ne japsit onkin jo "perillä"
Suomeen jo yli 750000 kpl:tta ja Toyota Corolla vm. 1988 on Suomen yleisin auto. Mitäs siihen sanot?
mutta miksi niitä ei näy liikenteessä? Onko ne rikki? Vai onko niillä niin kurja ajaa etteivät lähde pitkille matkoille? Onko Toyotan omistajat sellaisessa sosiaali luokassa ettei ole syytä ajella pitkiä matkoja? Jostain se johtuu kun Helsinki Kajaani välillä tulee vastaa satoja autoja mutta vain kymenkunta Toyotaa, luulis tuolla myynti määrällä näkyvän liikenteessä.
vastaa :kyllä on ikävä sitä autoa,pehmeä ajettava,talvella tukevan oloinen ajossa ei lähtenyt venkuroiman lumessa, kaunis.Tykkäsin siitä merkistä ihan aika tavalla.Huoleton peli oli.Nyt ei oo enää sitä autoo ...
Käytetty Pösö oli hintaansa nähden hyvä ajettava, hiljainen ja mukava, tilava, hyvin varusteltu ja kohtuullisen tyylikäskin.
Jokaiselta osa-alueelta on olemassa parempiakin autoja, mutta tuohon rahaan ei parempaa yhdistelmää helpolla löydä.
Nyt ajan toisenmerkkisellä autolla, mutta se, onko se Pösöä parempi, onkin sitten vaikeampi kysymys.
Sain uuden Pösön (-10k€) halvalla ja vaimo tykästyi etenkin loistavasti viimeisteltyyn sisustukseen (autossa on kaikki Pösön varusteet sekä nahkasisustus myös kojelaudassa ja ovissa).
Auto on loistava ajaa. Koeajoimme juuri Nissan Juken (1.6t-dig) eikä se pärjää lähellekkään ajo-ominaisuuksiltaan 307:lle. Tuo Feline omaa tosin vakiota paremman alustan/jarrut sekä 130kW:n moottorin, mutta siltikin tuo mallisarjan viimeine 307 on ollut positiivinen yllätys ennakkoluuloistani huolimatta. Itse ajelen pääasiassa Mazdan RX 8:lla, joka kyllä sitten on ajo-ominaisuuksiltaan vielä pykälää parempi, mutta se onkin mukava urheiluauto.
Pösön siis hankimme vain ja ainoastaan erinomaisen hintatarjouksen takia.
407 ostelin, sen hinta oli alhainen. Se multa rauhan ja ajan vei. Jarrut kirskuen kaupungissa pilven edellä kaasuttelin, korjaamoa kohti kaartelin, öljyläikkään astelin. Pahvia talvella nokkaan virittelin, hangesta pohjamuovia etsiskelin. Nyt perssettäkin paleltaa kun istuinlämmitin lakon aloittaa. Enää kestäny en, vaan auton vaihdossa hävitin, mittään en siitä saanut kai, vaan pahat muistot mielessä on ain. Nyt velkaisena tiellä ajelen, vaan Tojotaani mä ihastelen. Viel joskus mä yöllä heräilen ja Pössykkääni kauhuissani muistelen. Vaan eräänä päivänä kun pihalla askartalen, kurvaa Pösö pihaan kolisten. Vaimoni ohjaamossa nään, on painajainen palannut tää ja nyt silmässäin kyynel kimmeltää ja vanha pumppuni läpättää, voi enkö mä koskaan rauhaa saa!