Meidän vauvalta lähti napatynkä irti viikon ikäisenä, nyt hän on kaksi viikkoaja ja kolme päivää vanha, navasta erittyy hieman verta, onko normaalia? kävimme pe neuvolassa ja sanoi että hyvin parantunut mutta voi erittää verta...silti olen hieman huolissani että onko ihan normaalia vielä tässävaiheessa?
Toinen juttu on että onko ne finnin näköiset sydemit niitä hormonirakkuloita ja miten kauan menee että ne katoavat...etenkin jalassa on muutamia vaippa-alueella, kasvoihin tuli myös mutta hävisi lähes heti.
Huulen alla on jotain ihottuman näköistä myös...johtuuko tutin imemisestä, alahuulen syömisestä tai maidosta? Huomenna voisi soittaa neuvolaankin mutta katsotaan jos täältä saisi pikaisempia vastauksia.
Miten vauvalle on parasta antaa ilmakylpyjä? Meidän poitsun pissit kyllä tulee läpi vaikka millaisista pyyhekerroksista.
Sitten vielä lisäksi että mistä tunnistaa vaippaihottuman? ja onko vauvalla paljon muita ihottumia?
napatynkä lähtenyt/erittää verta
3
5883
Vastaukset
- 3+4
Onko se veri sellaista kellertävää ja limaista? Se on ihan normaalia, kuivaa vain huolella ja varovasti napaa. Ja usein. Finninnäköiset voivat olla hormoninäppyjä, joo, meillä ne katosivat n. 3-4 kk iässä. Olivat vaihtelevasti esillä, välillä enemmän, välillä jopa poissa. Huulen alla oleva voisi olla kuolasta johtuvaa. Kuolaako vauva paljon? Tutti voi myös hautoa. Kokeile vaikka Mam Air tuttia (saa marketeista).
Ilmakylpyjä annetaan ihan sillain, että vauva lämpimässä paikassa ilman vaatteita. Ei se pissa ketään tapa :) Eikä vauva(kaan) koko ajan pissaa. Vaippaihottuma on punoittava ja ärtyneennäköinen, saattaa kutista kovin. Pese vauvan pylly JOKA vaipanvaihdon yhteydessä, kuivaa hyvin pyyhkeeseen ja rasvaa hyvin (öljyllä tai öljyinen rasva, ei hajusteita). Vaihda vaippa usein! Jos käytät kestoja, käytä kuivaliinaa (aina). Ja usein niitä ilmakylpyjä :) Vauvalle voi tulla ihottumaa myös esim. maitoallergiasta. - ...........
Paras keino navan puhtaana pitoon tyngän kanssa ja sen irrottua on septidin! kasta septidiniin vanupuikko (apteekista saa parhaita puikkoja, ohuempia ja jäykempiä kuin kaupan puikot), ja pyöräytä navassa ihan kunnolla. Kuivaa vielä toisella kuivalla puikolla.
Meillä taas vauvan pyllyn jatkuva peseminen ärsytti ihoa, vaikka kuinka rasvasi ja öljysi, joten pylly kakankin jälkeen putsattiin aina vain natusanin puhdistuspyyhkeillä, ja vain kerran päivässä vesipesu. Ceridal-öljyä perään ja hetki ilmakylpyä. Nuo natusanin pyyhkeet on ihan huippuja. Ei hajusteita, putsaa hyvin, ja kosteuttaa sopivasti. Ilmakylpyjä voi antaa esim laittamalla vauvan alle kaupastakin saatavan muovitetun kertakäyttöhoitoalustan päälle (muumi-merkki on paras ja pehmein). Tosin poika nyt voi ruikkia pidemmälle. Mä laitoin useasti haarojen päälle jonku pyyhkeen alustan lisäksi, ettei ainakaan kauas lennä. Tosin, jos pyllyn iho on kunnossa, ei ilmakylpyjä välttämättä erikseen tarvitse antaa.
Myös vaipan merkkiä voi koittaa vaihtaa, jos pylly tuntuu jatkuvasti ärtyvän. Meillä esim Liberot oli liian paksuja ja huonoja imukyvyltään ja pampersit olleet taas parhaita. - Henske88
Vauvan pyllyä ei tarvi pestä joka vaipanvaihdon yhteydessä. Itse oon ottanu sen kannan että pesen aamulla ja illalla sekä isoimmat kakkasatsit. Muuten käytän juuri noita Natusanin hajustamattomia kosteuspyyhkeitä, ovat huippuhyviä! Vauvan ihoakaan ei kannata rasvata jos siinä ei ole ihottumaa. Iho tottuu rasvaamiseen ja sitten rasvaat ikuisesti. Toki jos nyt sitä vaippaihottumaa on niin sitten rasvaat aamuin illoin. Meilläkin oli sitä ihan pienenä, mutta muistaakseni hävisi ilman mitään erikoistoimenpiteitä.
Napatynkään laitoin myös septidiniä puhdistamaan ja ehkäisemään mahdollista tulehdusta. Se myös kuivattaa ja irrottaa tyngän nopeammin ja irtoamisen jälkeen pitää navan puhtaana. Suosittelen myös!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216535Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5552261- 1471847
- 821224
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971022- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.78907Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10833- 31827
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon146751