lääkkeet ei tehoa?

paineita..

Olen syönyt vuosia samoja verenpainelääkkeitä,on myös flimmeri.Voiko lääkkeille tulla jotenkin immuuniksi ja pitäisikö yrittää vaihtaa toisiin?
Lääkärissä käyn vuositarkastuksessa,v-paineet on välillä ok,mut yleensä yläkantissa,ja heti aamulla yön jälkeen saattaa alapaine olla 100-110,yläpaine 150-180 ??
Sydämessä tuntuu nipistelyä,hengästyttää liikkuessa,ylipainoa on vähän,liikunta on jäänyt aika vähiin ja väliin sydän muljauttaa kävellessä ilkeesti.
Olen jo kuuskymp nainen ja stressiäkin paljon omista höperöistä vanhemmista,joita joudun huoltamaan ja kuuntelemaan äidin jatkuvaa valittamista,en millään jaksais ja oma elämä jää elämättä ja menee tässä.
Siis lääkäriinkö vaihtamaan lääkkeet tai ainakin ehdottamaan ??

2

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paineet laski!
    • 19+5

      Ei verenpainelääkkeille voi tulla "immuuniksi" mutta verenpaine voi nousta kahdesta syystä:

      a) verenpainetauti pahenee
      b) jokin ulkopuolinen tekijä "syö" lääkityksen tehon (stressi, suola, muut lääkkeet, lakritsi, alkoholi yms.)

      Ilmeisesti nuo verenpaineet ovat omalla mittarilla mitattuja? Sitten vain viikon-parin verran aamuin ja illoin paineet ylös paperille, toki pari kertaa mitattuna ja alhaisin lukema ylös. Sitten vaan lapun kanssa terveyskeskukseen kysymään että mitä tehdään. Verenpainelääkkeen/-lääkkeiden annosta voidaan joko nostaa tai aloittaa uusi lääke rinnalle. 3 verenpainelääkkeen yhdistelmä ei ole kovin harvinainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      307
      7750
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      86
      6041
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3581
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2087
    5. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1936
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1921
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      37
      1736
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      61
      1539
    9. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1504
    10. En mä itke

      sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja
      Ikävä
      31
      1450
    Aihe