Olen syönyt vuosia samoja verenpainelääkkeitä,on myös flimmeri.Voiko lääkkeille tulla jotenkin immuuniksi ja pitäisikö yrittää vaihtaa toisiin?
Lääkärissä käyn vuositarkastuksessa,v-paineet on välillä ok,mut yleensä yläkantissa,ja heti aamulla yön jälkeen saattaa alapaine olla 100-110,yläpaine 150-180 ??
Sydämessä tuntuu nipistelyä,hengästyttää liikkuessa,ylipainoa on vähän,liikunta on jäänyt aika vähiin ja väliin sydän muljauttaa kävellessä ilkeesti.
Olen jo kuuskymp nainen ja stressiäkin paljon omista höperöistä vanhemmista,joita joudun huoltamaan ja kuuntelemaan äidin jatkuvaa valittamista,en millään jaksais ja oma elämä jää elämättä ja menee tässä.
Siis lääkäriinkö vaihtamaan lääkkeet tai ainakin ehdottamaan ??
lääkkeet ei tehoa?
2
821
Vastaukset
- Paineet laski!
Ota sivuilla olevat varoitukset tosissasi!
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Rankat_bakteerikokeet.html - 19+5
Ei verenpainelääkkeille voi tulla "immuuniksi" mutta verenpaine voi nousta kahdesta syystä:
a) verenpainetauti pahenee
b) jokin ulkopuolinen tekijä "syö" lääkityksen tehon (stressi, suola, muut lääkkeet, lakritsi, alkoholi yms.)
Ilmeisesti nuo verenpaineet ovat omalla mittarilla mitattuja? Sitten vain viikon-parin verran aamuin ja illoin paineet ylös paperille, toki pari kertaa mitattuna ja alhaisin lukema ylös. Sitten vaan lapun kanssa terveyskeskukseen kysymään että mitä tehdään. Verenpainelääkkeen/-lääkkeiden annosta voidaan joko nostaa tai aloittaa uusi lääke rinnalle. 3 verenpainelääkkeen yhdistelmä ei ole kovin harvinainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27217624Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212522Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736242MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny395236Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään845083Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun694032Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1043726Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463179