Finnairin lentävät lehmät

No niin, Finnairin lentoemot ovat aivan samalla tiellä kuin paperityöntekijät muutama vuosi sitten. Seurauksena on töiden ulkoistaminen ja töiden loppuminen suomalaisilta lentoemoilta.

Ehkä kannattaisi miettiä NYT, ettei tarvitse katua parin vuoden kulttua!
11831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...mutta että yhden kurjan yhtiön takia käytettäisiin niin paljon aikaa ja energiaa... oksettaa...

Äänestä

Ei voida lähteä siihen, että työnantajat saavat kaikki vaatimuksensa läpi. Niin ei vaan tehdä. Ensin on kovalla työllä saatu aikaan yhteiskunta, jossa työntekijöitä ei voi kohdella kuin paskaa ja sitten annettaisiin kaikki se valua sormien välistä, kun jotkut päättivät siirtyä globaaliin maailmantalouteen.

Kyllä oikeuksista pitää pitää kiinni. Kyllä ne kiinat ja muut tulevat aikanaan korjaamaan nostamaan omaa elintasoaan kohti meikäläisiä, vaan kuinka paljon se lohduttaa, jos meikäläiset tulee puoleen väliin vastaan. Meidän tulee kuitenkin toimia hyvänä esimerkkinä.

Työolojamme voidaan riistää vain sillä varjolla, että jossain on vielä huonommin. Miksi pitäisi myöntyä huononnuksiin, koska siinä vaiheessa kun tasapaino saavutetaan on työnantajapuoli joko voittanut tai hävinnyt sen, mitä meillä täällä länsimaissa on.

Tarkoittaa sitä, että suuryritysten johtajat ovat silloin joko hieman rikkaampia ja kansa rutiköyhää tai yhtä rikkaita kuin nyt ja kansa yhtä hyvinvoivaa kuin nyt Suomessa.

Joka lakossa taistellaan osaksi siitä, millaiset ihmisoikeudet tavallisella kansalla kuuluisi olla. Se miten monta suuryritystä Suomessa on, on aivan yks lysti, jos kansa voi huonosti.

Äänestä
  • Ei ainakaan tässä lakossa ole kysymys siitä että työolot olisivat huonot. Niitä ei siis millään keksittävissä olevalla mittarilla voi sanoa huonoksi.

    Kovaa poliittista peliä tämä on. Ja poliitiikon vallanhimossa ei näytä olevan mitään merkitystä vaikka menisi kokonaisia teollisuusaloja Suomesta nurin. Ei ihme että kansan usko poliitikkoihin on mennyt. Järjenvastaista touhua. Omaan jalkaan ampumista.

    Ikävintä tässä on että tällä menolla ajetaan ilmapiiri sellaiseksi ettei täällä enää kukaan uskalla yrityksiä perustaa - ainakaan kansainvälisillä markkinoilla toimivia... ja ajetaan jo toimivia pois maasta.

    Äänestä

  • Periaatteessa olisit oikeassa, mikäli eläisimme maailmassa mikä ei muutu. Ainoa fakta on se, että maailman meno muuttuu joka päivä.

    Mutta asiaan, Finnairin emot tienaavat n. 90 tunnin työkuukaudesta noin 3.200.- euroa - siis keskimäärin. Se on helve** kova palkka tarjoilijan työstä.
    Olisi kiva nähdä nirppanokka emot tekemässä tavallisen rupusakin kapakassa töitä 160 tuntia kuukaudessa tarjoilijan keskipalkalla, joka lienee 2.500.- euroa kuukaudessa. Lisäksi valitettavan moni kapakkatarjoilija on usein vain exstraamassa lyhyissä työsuhteissa!

    Lentoemot ovat ylipalkattuja ja mikäli eivät äänenpainot pian muutu, osa heistä työttöminä kun hommia aletaan ulkoistaa.

    Äänestä

Emot kyykyttää Finnairin johdon 10-0. Kohta on 90% koneista maassa.

Äänestä
  • Ja kun koneet taas nousee,yhtään nykyistä emoa ei nouse mukana.

    Äänestä

  • kovaa peliä kirjoitti:

    Ja kun koneet taas nousee,yhtään nykyistä emoa ei nouse mukana.

    Putkihuorat kompostiin.

    Äänestä

Finnairin matkustamohenkilökunta on yksilöinä enimmäkseen ihan osaavaa ja tyylikästä.
Lehmä-vertaus on tyylitön, mutta toisaalta tilanteeseen sopiva.

Nyt on nähty, että IAU:n Haapasaari lypsää Åkersisita, kummankaan lentoemoilta kysymättä, itselleen etuja, joiden tavoittelussa Finnair, lentoemot tai matkustajat ovat toisarvoisia.

Haapasaarihan on tunkeutunut lypsämään Åkersia valtakunnansovittelijan neukkariinkin, mutta tullut ulosheitetyksi.

Ehkä Åkersilla ja Haapasaarella on joku tavoite, joka ei liity mitenkään Finnairin henkilökuntaan ja sen asiakkaisiin.

Äänestä
  • Eiköhän laiteta Haapasaarelle keräys, jotta saa ostettua itellensä shampoota ja saa tukkansa pestyä ja sitten ostetaan lippu Delhin koneeseen ja ohjataan siellä lähimpään parturiin-maksaa halvimmillaan alle euron.....

    Äänestä

vuotta kun suomalaisia lentäviälehmiä ei enään tarvita.

Äänestä
  • Tama yksi voisi lukea kuulutukset suomeksi.
    Yllattavan moni ei osaa suomessa mitaan kielta suomen lisaksi.
    Uusi nimi voisi retrolentoemo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllälehmäkinlentää kirjoitti:

No niin, Finnairin lentoemot ovat aivan samalla tiellä kuin paperityöntekijät muutama vuosi sitten. Seurauksena on töiden ulkoistaminen ja töiden loppuminen suomalaisilta lentoemoilta.

Ehkä kannattaisi miettiä NYT, ettei tarvitse katua parin vuoden kulttua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu