Mitä sanoo debianin julkaisupolitiikka: Mitä tehdä, jos jokin paketti on testing:issä rikki ja tilanne kestää pitkään - miten ongelma ratkaistaan ?
Toistetaanpa kysymys tässä, kun aiempaan ei tullut vastausta:
"Mulla ei ole esiintynyt ongelmia. Kde3.5 on niin vaikea käyttöinen ja epäselkeä, ettei sitä kannata käyttää. - Ei mitään järkeä. Kohta tulee Debian 6 ja siinä on valmiina uudempi."
Kysymys: Jos kaffeinen oma kehitystiimi ei saa aikaiseksi kunnolla toimivaa JA KDE4:n kanssa yhteensopivaa versiota kaffeinesta ennen debian 6:n julkaisua, aikovatko debianin kasaajat:
a) julkaista sunnitellusta poiketen vielä vanhemmalla KDE 3.5:llä, jotta saadaan toimiva kaffeine
b) julkaista distron, jossa kaffeine on yhtä pahasti rikki kuin KUbuntu 9.10ssäkin on ?
c) tehdä itse tarvittavat korjaukset kaffeineen tai sponsoroida kaffeinen kehitystiimiä tai muuta ulkopuolista tahoa jotta kaffeinen kehitykseen saadaan vauhtia
d) viivästyttää debian 6:n julkaisua, kunnes kaffeinen oma kehitystiimi saa aikaiseksi KDE4:n kanssa kunnolla toimivan version ?
---
Ongelmana siis se, että ainakaan keväällä 2010 ei ollut saatavana kaffeinestä sellaista versiota joka olisi sekä ehjä ja toimiva että yhteensopiva KDE 4 -sarjan kanssa.
Kaivattaisiin siis vastausta: jos tilanne on edeleen sama, miten debianin kehitystiimi aikoo tehdä asialle?
Voiko käydä niinkin että kaffeine putoaa kokonaan pois debianin ohjelmavalikoimasta (sääli, sillä DVB-C digitv -kortin kanssa AINOA kunnolla toimiva !) ?
Alunperin esitin kysymyksen täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8740996
Debian julkaisupolitiikka ?
2
428
Vastaukset
- hjhjhjhjhjhjhjhjhjhj
Käytä Gnome työpöytää.
Parhaiten autat asiaa kun alat itse korjaamaan sitä Kaffeinea kuntoon. Debian 6:sta viivästetään varmaan johonkin jouluun saakka ja jos siihen mennessä ei ole kunnossa niin tuskin koko julkaisua aletaan pelkästään tuon takia viivästämään ensi vuoteen.
Ubuntu 9.10 nyt sitten oli experimentalia eikä KDE:tä panosteta Ubuntussa oikein mitään, että tuskin sitä nyt kannattaa käyttää verrokkina.
Tietysti, mikään ei pakota päivittämään Debian 6:n vielä. Voithan sinä pysyä vielä sen reilun vuoden verran siinä Debian 5:ssa. Tämä on yksi niitä syitä miksi sitä siirtymäaikaa on varattu käyttöjärjestelmäjulkaisuihin siirtymisessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085