Voiko uudemman kden asentaa debian lennyyn vai eikö se ole järkevää?
Jos voi niin kuinka se toteutetaan?
Uusin kde
9
658
Vastaukset
- åpoiuioiui
Eihän se ole järkevää, mutta jos kuitenkin haluat mahdollisesti "rikkoa" toimivan järjestelmän, niin katso seuraavaa sivustoa http://www.debian-desktop.org/doku.php Itse en ainakaan suosittele
- Bill G.
Testing repoista löytyy kde4
http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde4.html
Mulla ei ole esiintynyt ongelmia. Kde3.5 on niin vaikea käyttöinen ja epäselkeä, ettei sitä kannata käyttää. Ei mitään järkeä. Kohta tulee Debian 6 ja siinä on valmiina uudempi.
- höna kaka
Debsukassa on se ikävä piirre, ettei tiedä onko kohta kohta vaiko kohta.
Mutta en valita, kyllä lopputulos hakkaa bugiset aallonharjalla ratsastajat mennen tullen. - Tarvitsen_Kaffeinen!
"Mulla ei ole esiintynyt ongelmia. Kde3.5 on niin vaikea käyttöinen ja epäselkeä, ettei sitä kannata käyttää. - Ei mitään järkeä. Kohta tulee Debian 6 ja siinä on valmiina uudempi."
Kysymys: Jos kaffeinen oma kehitystiimi ei saa aikaiseksi kunnolla toimivaa JA KDE4:n kanssa yhteensopivaa versiota kaffeinesta ennen debian 6:n julkaisua, aikovatko debianin kasaajat:
a) julkaista sunnitellusta poiketen vielä vanhemmalla KDE 3.5:llä, jotta saadaan toimiva kaffeine
b) julkaista distron, jossa kaffeine on yhtä pahasti rikki kuin KUbuntu 9.10ssäkin on ?
c) tehdä itse tarvittavat korjaukset kaffeineen tai sponsoroida kaffeinen kehitystiimiä tai muuta ulkopuolista tahoa jotta kaffeinen kehitykseen saadaan vauhtia
d) viivästyttää debian 6:n julkaisua, kunnes kaffeinen oma kehitystiimi saa aikaiseksi KDE4:n kanssa kunnolla toimivan version ?
- :wq
>> mieleni minun tekevi
- VeikkA.
Asennappa Sgueezeen StartupManager ja käynnistä se. Tämän jälkeen pitäisi näkyä valikossa kaikki muutkin käyttöjärjestelmät.
- sitä..
Grub2:ta voi asentaa vaikkapa /-osiolle- tai jättää kokonaan asentamatta, jos siitä ei mihinkään ole?
- grub2:n
sitä.. kirjoitti:
Grub2:ta voi asentaa vaikkapa /-osiolle- tai jättää kokonaan asentamatta, jos siitä ei mihinkään ole?
poistaa ja asentaa se parempi grub ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406973
- 323938
- 453320
- 402929
- 172706
- 372238
- 162196
- 412143
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482067- 392020