Sairastumme kaikki

IloinenJouluTaas

Minä, sinä ja hän.
Hän tuli elämääsi ennen minua, 10 vuotta sitten. Olitte "ystäviä". Sitten aloimme seurustella kun kerran kehuit olevasi vapaa mies. Hienosti menikin jonkin aikaa kunnes menit baarireissuillasi tämän "ystävän" luo.
Aamupäivällä tulit ja kerroit sammuneesi kaverisi sohvalle. Paljlastui kuitenkin kiertokautta kuka tuo kaveri oli. Et tietenkään ollut tehnyt mitään sopimatonta, vannoit ja vakuutit. Minä uskoin.

Vastaava kuvio on toistunut useita kertoja, olemme riidelleet ja eronneetkin välillä. Erojen aikana "ystävä" rientää asuntoosi yhdellä puhelinsoitolla. Kuitenkin haikailet samalla minun perääni.

Ystävyytenne on kummallista laatua. Sinä väität ettei teidän välillä ole mitään ja toinen osapuoli on omasta mielestään suhteessa kanssasi. Aikasi pelleiltyäsi alat toden teolla pommittaa minua, kunnes saat tahtosi läpi ja sorrun. Vannot ja lupaat taas. Hetken menee kivasti ja sitten taas sattuu vahinko.

Tiedän jo tätä kirjottaessani että olen sairastunut johonkin joka on hajottanut psyykkeeni. Miksi muuten olisin niin heikko että suostun tähän peliin.

Koko ajan saa pelätä ja jännittää miten käy. Tämän toisen naisen kunniaksi voin laskea ainoastaan sen ettei
hän ole aloitteentekevä osapuoli. Mutta aina kun meille tulee vaikeuksia, tämä nainen tekee kaiken mitä mies pyytää. Vaikka menisi kuukausia ilman heidän yhteydenpitoaan, hän on valmis, pelkkä soitto riittää.

Nyt ollaan tilanteessa jossa seksisuhde on myönnetty, avain naisen kämppään palautettu... mutta mitä hyötyä siitä on. Soitto vain niin homma pelaa taas.

Olen niin rikki, rakastanut aidosti ja ollut uskollinen. En kykene luottamaan, en usko enää mitään mitä mies sanoo. Voimat eivät tunnu riittävän pelin poikki viheltämiseenkään. Olisin niin halunnut elää hänen kanssaan, mutta en jaksa enää.

Mietin ja pähkäilen asiaa kaikkien kannalta. Miksi tuo naisystävä on niin valmis kaikkeen vaikka hän tietää ettei pysty muuta kuin kiusaamaan. Saa varmaan tyydytystä kuin seireeni joka odottaa saalistaan.
Miksi mies ei voi tyytyä minuun jos hän kerran rakastaa, niinkuin jatkuvasti väittää.

Hävettää myöntää että harkitsen itsemurhaa, tuntuu että muuta ulospääsyä ei ole. En tajua miten irtipääsy voi olla näin vaikeaa. Tällä tavoin jatkaminen, ilman luottamuksen häivääkään tekee elämään helvetiksi.

Olen niin väsynyt koko elämään. tää on ihan paskaa. Petturit eivät tajua miten helvetisti he satuttavat muita.

4

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusivuosijatoivo

      Minulla on huono kokemus mieheni naisystävästä. Se rikkoi suhteemme laadun. Ennen emme riidelleet. Nykyään ahdistus on osana ainakin minun arkea. Rikki kun menee niin palasien kanssa on todella yksin kun toisesta ei saa tukea.

      Jaksa vielä. Minäkin jaksan.

    • ota niskasta itseäsi

      sitten vain lopeta juttuanne jos kerta on asiat noin?etkö usko itseesi?itsemurhaa, jonkun toisen takia älä nyt helvetissä tollaisia puhu!sinulla on henkinen sidos yhteen mieheen joka haluaisi olla kahden naisen kanssa tai olkaatten nyt miehiä tai naisia mutta ei sun tarvitse tollaiseen suostua.eikä sen takia kuolla voi juma!

    • ?

      Aloittaja,
      Ihan tosi...
      Et tule olemaan tuon ihmisen kanssa koskaan niin onnellinen että pystyisit luottamaan ja elämään elämäsi hänen rinnallaan luottavaisin mielin jos ette saa puhuttua asioita selviksi.


      ... onko heillä toisen naisen kanssa suhde, vai ovatko he vain ystäviä ?

    • hyvä kysymys

      Mies vastaa heidän olevan vain kavereita, nainen sanoo sitä suhteeksi.
      Mies sanoi, etteivät harrasta seksiä, nainen sanoi, normaali suhde.

      Miksi mies olisi usein naisen luona yötä, jos eivät harrasta seksiä?

      Olen miettinyt itsekin, miksi mies sanoo rakastavansa ja haluavansa minut, vaikka on noin voimakkaasti kiinni toisessa naisessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      208
      6659
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      290
      4583
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3595
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      113
      3420
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2590
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe