Tuossa linkki jollekkin tyypille, joka kauppaa kahta rottweileria.
http://www.koirat24.fi/tori/index.php?view=showad&adid=6044&cityid=-13
Mielenkiintoni heräsi, kun oli niin huonolla Suomen kielellä kirjoitettu, että jotain hämärää tässä on. Kysyin, että onko pennut vielä myytävänä ja myyjä vastasi kohtalaisen nopeasti. Kertoi heti pennuista vaikka mitä ja kysyi minulta muutamia kysymyksiä. Hän kertoi olevansa WHO:n palveluksessa Englannissa mutta Suomesta kotoisin. Hän pyysi heti minun yhteystietoja mutta en todellakaan antanut mitään omia tietojani. Edelleen hän ei suomea osannut kirjoittaa. Myyjä kirjoittaa kaiken tekstin alunperin englanniksi jonka jälkeen kääntää sen Google Translate -ohjelmalla suomeksi.
Pyysin häneltä valokuvia pennuista ja sain itselleni 5 kuvaa. Myyjä sanoi aiemmin, että pennut ovat 3kk ja 2vk vanhoja. Kuvien rotikat olivat säkäkorkeudelta noin 60cm joten ei ihan mennyt 3kk ikäisestä pennusta.
Myynti-ilmoituksessa pennun hinta oli 400€, mutta hän halusi antaa ne ilmaiseksi. Olisi pitänyt maksaa vain lentolippu Suomeen. Kysyin, miksi hän haluaa koirat nimenomaan Suomeen, eikö olisi helpompi myydä ne Englantiin. Syyksi hän kertoi sen, että kun hänen työ on valmis Englannissa, palaa takaisin Suomeen josta hän väitti edelleen olevansa kotoisin.
Vielä hän yritti saada kaikkia yhteystietojani, että hän pääsee rekisteröimään pentua.
Lähetin vielä yhden viestin myyjälle mutta en ole enää vastausta saanut =)
Kertokaa myös kavereille tuollaisesta myyjästä, jos jotkut tutut on rotikkaa hankkimassa.
ÄLKÄÄ OSTAKO NÄITÄ PENTUJA!
1
1107
Vastaukset 1
- Tarkkaporkkana
liian luottavainen tällaisiin myyntiviesteihin liittyen. Muistelen, että vastaavanlaisia koiranmyynti kuvioita on ollut ennenkin tarjolla. Pyytävät lähettämään rahaa koiran lähetyskuluihin lentokoneella tai milloin milläkin pelillä. Ostajaehdokas on lähettänyt rahaa, mutta koiraa ei ole koskaan saanut. Olkaa tosiaan varovaisia näiden juttujen kanssa. Rahat saa helposti menemään, mutta tilalle tulee pelkkä tyhjä arpa. Jos koiran haluaa hankkia, niitä saa kyllä Suomestakin ja vastuullisilta ihmisiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1152403Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371453Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha641995- 106983
- 71962
- 97878
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686