Tuossa linkki jollekkin tyypille, joka kauppaa kahta rottweileria.
http://www.koirat24.fi/tori/index.php?view=showad&adid=6044&cityid=-13
Mielenkiintoni heräsi, kun oli niin huonolla Suomen kielellä kirjoitettu, että jotain hämärää tässä on. Kysyin, että onko pennut vielä myytävänä ja myyjä vastasi kohtalaisen nopeasti. Kertoi heti pennuista vaikka mitä ja kysyi minulta muutamia kysymyksiä. Hän kertoi olevansa WHO:n palveluksessa Englannissa mutta Suomesta kotoisin. Hän pyysi heti minun yhteystietoja mutta en todellakaan antanut mitään omia tietojani. Edelleen hän ei suomea osannut kirjoittaa. Myyjä kirjoittaa kaiken tekstin alunperin englanniksi jonka jälkeen kääntää sen Google Translate -ohjelmalla suomeksi.
Pyysin häneltä valokuvia pennuista ja sain itselleni 5 kuvaa. Myyjä sanoi aiemmin, että pennut ovat 3kk ja 2vk vanhoja. Kuvien rotikat olivat säkäkorkeudelta noin 60cm joten ei ihan mennyt 3kk ikäisestä pennusta.
Myynti-ilmoituksessa pennun hinta oli 400€, mutta hän halusi antaa ne ilmaiseksi. Olisi pitänyt maksaa vain lentolippu Suomeen. Kysyin, miksi hän haluaa koirat nimenomaan Suomeen, eikö olisi helpompi myydä ne Englantiin. Syyksi hän kertoi sen, että kun hänen työ on valmis Englannissa, palaa takaisin Suomeen josta hän väitti edelleen olevansa kotoisin.
Vielä hän yritti saada kaikkia yhteystietojani, että hän pääsee rekisteröimään pentua.
Lähetin vielä yhden viestin myyjälle mutta en ole enää vastausta saanut =)
Kertokaa myös kavereille tuollaisesta myyjästä, jos jotkut tutut on rotikkaa hankkimassa.
ÄLKÄÄ OSTAKO NÄITÄ PENTUJA!
1
1107
Vastaukset 1
- Tarkkaporkkana
liian luottavainen tällaisiin myyntiviesteihin liittyen. Muistelen, että vastaavanlaisia koiranmyynti kuvioita on ollut ennenkin tarjolla. Pyytävät lähettämään rahaa koiran lähetyskuluihin lentokoneella tai milloin milläkin pelillä. Ostajaehdokas on lähettänyt rahaa, mutta koiraa ei ole koskaan saanut. Olkaa tosiaan varovaisia näiden juttujen kanssa. Rahat saa helposti menemään, mutta tilalle tulee pelkkä tyhjä arpa. Jos koiran haluaa hankkia, niitä saa kyllä Suomestakin ja vastuullisilta ihmisiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3011065Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni62892- 76865
- 71765
- 67711
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et40695- 44607
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34597- 49539
- 42531