Stigan lumilingossa on pyörien veto järjestetty vetopyörällä jossa on kuminen kulutuspinta ulkokehällä.
Rakenne on kuin hihnapyörä jossa on pyörän kokoinen "hihna". Olisiko oikea nimi kitkapyörä?
Varaosien saatavuus on vähän niukkaa joten korjaako joku tuollaisia?
Veto/kitkapyörän korjaus mahdollinen?
7
10467
Vastaukset 7
- ei vaikeekaan
siihen voi uuden pinnan liimata, vaikka itse, tai sitten viedä merkkihuoltoon laite korjattavaksi.
- pahvit
Lumilinkoja ei kat valmista kuin pari tehdasta maailmassa ja muut on kaikki samoja..
Stiga on Canadiensin valmistama ja varaosia saa jenkestä Ariensin nimellä.
Kitkapyörät on kaikissa samoja, otat vanhan mukaan niin saat tarvikkeen varaosaliikeestä. - Kiinalaiset parempia
pahvit kirjoitti:
Lumilinkoja ei kat valmista kuin pari tehdasta maailmassa ja muut on kaikki samoja..
Stiga on Canadiensin valmistama ja varaosia saa jenkestä Ariensin nimellä.
Kitkapyörät on kaikissa samoja, otat vanhan mukaan niin saat tarvikkeen varaosaliikeestä.Ostin uuden Stiga lumilinkon ja olen kahdesti käyttänyt ja molemmilla kerroilla rikkoutunut.
Nyt särky vetoakselin laakeripesä.
Taas huoltoon tai perun kaupat ja ostan toisen merkkisen. - kiinalinko
Kiinalaiset parempia kirjoitti:
Ostin uuden Stiga lumilinkon ja olen kahdesti käyttänyt ja molemmilla kerroilla rikkoutunut.
Nyt särky vetoakselin laakeripesä.
Taas huoltoon tai perun kaupat ja ostan toisen merkkisen.Tappelin itse kiinalaisen lingon kanssa ja kitkapyörän kumi hajosi kappaleiksi. "Maahantuojaa" eli Motorpoweria ei kiinnostanut edes vastata varaosakyselyihin, joten tein itse uuden.
Ensin tein sen 10mm vahvasta kumista. Tämä kesti 20sekuntia ja kului loppuun.
Nyt tein uuden 10mm uretaanista ja nyt tuntuu kestävän. - Sitä vaan ei ole
Kiinalaiset parempia kirjoitti:
Ostin uuden Stiga lumilinkon ja olen kahdesti käyttänyt ja molemmilla kerroilla rikkoutunut.
Nyt särky vetoakselin laakeripesä.
Taas huoltoon tai perun kaupat ja ostan toisen merkkisen.Ihmetyttää ihan että miten paljon laitteita he valmistuttavat tuotemerkkinsä alle ja joissa on ihan fiksuja ideoita mutta huonolla laadulla pilaavat koko tuotteen. Onhan se voitontavoittelu maksimissaan kun stiga ei hinnaltaan ole "kiina" tuote mutta vähintään laakerit on korvattu jollain puslilla ja nekin tehty huonolla toleranssilla tai väärästä aineesta. Kannattaa välttää koko tuote merkkiä.
- 28vuoden kokemus
pahvit kirjoitti:
Lumilinkoja ei kat valmista kuin pari tehdasta maailmassa ja muut on kaikki samoja..
Stiga on Canadiensin valmistama ja varaosia saa jenkestä Ariensin nimellä.
Kitkapyörät on kaikissa samoja, otat vanhan mukaan niin saat tarvikkeen varaosaliikeestä.Stiga ja Arienssin lingoista ei voi puhua samana päivänäkään Ariens on laatumerkki verrattuna Stigan kiinalaisiin.Veljeni myy kumpaakin ja sanoi ettei enää paskaa myy. Yhtään Stigan linkoa ei halua enää toimittaa asiakkaalle koska on asiakkaan pettämistä myydä niitä.
Minä tein sellaisen vanhan mallisen moottorikelkan telapyörästä. Mittaa tarvittavan halkaisijan ja sitten etsii jostakin kelkan korjaajalta sopivan kumiosan jonka voi vaihtaa siihen tilalle. Varmasti kestävämpi kuin alkuperäinen.
Mutta minua kiinnostaisi, löytyykö mistään hondan kiinalaiskopioihin varaosia ? Tai onko joku kokeillut sopiiko hondan osat noihin kopioihin? Nyt olis tarvetta sytysmodulin (tyristorin) suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39645
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.15564Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?36503- 34502
- 63491
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?60477Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?45473- 26467