Stigan lumilingossa on pyörien veto järjestetty vetopyörällä jossa on kuminen kulutuspinta ulkokehällä.
Rakenne on kuin hihnapyörä jossa on pyörän kokoinen "hihna". Olisiko oikea nimi kitkapyörä?
Varaosien saatavuus on vähän niukkaa joten korjaako joku tuollaisia?
Veto/kitkapyörän korjaus mahdollinen?
7
10056
Vastaukset
- ei vaikeekaan
siihen voi uuden pinnan liimata, vaikka itse, tai sitten viedä merkkihuoltoon laite korjattavaksi.
- pahvit
Lumilinkoja ei kat valmista kuin pari tehdasta maailmassa ja muut on kaikki samoja..
Stiga on Canadiensin valmistama ja varaosia saa jenkestä Ariensin nimellä.
Kitkapyörät on kaikissa samoja, otat vanhan mukaan niin saat tarvikkeen varaosaliikeestä. - Kiinalaiset parempia
pahvit kirjoitti:
Lumilinkoja ei kat valmista kuin pari tehdasta maailmassa ja muut on kaikki samoja..
Stiga on Canadiensin valmistama ja varaosia saa jenkestä Ariensin nimellä.
Kitkapyörät on kaikissa samoja, otat vanhan mukaan niin saat tarvikkeen varaosaliikeestä.Ostin uuden Stiga lumilinkon ja olen kahdesti käyttänyt ja molemmilla kerroilla rikkoutunut.
Nyt särky vetoakselin laakeripesä.
Taas huoltoon tai perun kaupat ja ostan toisen merkkisen. - kiinalinko
Kiinalaiset parempia kirjoitti:
Ostin uuden Stiga lumilinkon ja olen kahdesti käyttänyt ja molemmilla kerroilla rikkoutunut.
Nyt särky vetoakselin laakeripesä.
Taas huoltoon tai perun kaupat ja ostan toisen merkkisen.Tappelin itse kiinalaisen lingon kanssa ja kitkapyörän kumi hajosi kappaleiksi. "Maahantuojaa" eli Motorpoweria ei kiinnostanut edes vastata varaosakyselyihin, joten tein itse uuden.
Ensin tein sen 10mm vahvasta kumista. Tämä kesti 20sekuntia ja kului loppuun.
Nyt tein uuden 10mm uretaanista ja nyt tuntuu kestävän. - Sitä vaan ei ole
Kiinalaiset parempia kirjoitti:
Ostin uuden Stiga lumilinkon ja olen kahdesti käyttänyt ja molemmilla kerroilla rikkoutunut.
Nyt särky vetoakselin laakeripesä.
Taas huoltoon tai perun kaupat ja ostan toisen merkkisen.Ihmetyttää ihan että miten paljon laitteita he valmistuttavat tuotemerkkinsä alle ja joissa on ihan fiksuja ideoita mutta huonolla laadulla pilaavat koko tuotteen. Onhan se voitontavoittelu maksimissaan kun stiga ei hinnaltaan ole "kiina" tuote mutta vähintään laakerit on korvattu jollain puslilla ja nekin tehty huonolla toleranssilla tai väärästä aineesta. Kannattaa välttää koko tuote merkkiä.
- 28vuoden kokemus
pahvit kirjoitti:
Lumilinkoja ei kat valmista kuin pari tehdasta maailmassa ja muut on kaikki samoja..
Stiga on Canadiensin valmistama ja varaosia saa jenkestä Ariensin nimellä.
Kitkapyörät on kaikissa samoja, otat vanhan mukaan niin saat tarvikkeen varaosaliikeestä.Stiga ja Arienssin lingoista ei voi puhua samana päivänäkään Ariens on laatumerkki verrattuna Stigan kiinalaisiin.Veljeni myy kumpaakin ja sanoi ettei enää paskaa myy. Yhtään Stigan linkoa ei halua enää toimittaa asiakkaalle koska on asiakkaan pettämistä myydä niitä.
Minä tein sellaisen vanhan mallisen moottorikelkan telapyörästä. Mittaa tarvittavan halkaisijan ja sitten etsii jostakin kelkan korjaajalta sopivan kumiosan jonka voi vaihtaa siihen tilalle. Varmasti kestävämpi kuin alkuperäinen.
Mutta minua kiinnostaisi, löytyykö mistään hondan kiinalaiskopioihin varaosia ? Tai onko joku kokeillut sopiiko hondan osat noihin kopioihin? Nyt olis tarvetta sytysmodulin (tyristorin) suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M707353Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1854485Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1394112Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn594097Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584060HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664036Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602828Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372366Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty512294