Pyöriikö täällä ketään, joka opiskelisi Tampereen yliopistossa tiedotusoppia?
Olen pohtinut hakupapereiden laittamista, sillä tämänhetkinen koulu/ala ei kiinnosta sitten yhtään.
(Opiskelen AMK:ssa liiketaloutta).
Tiedotusoppiin liittyvät aiheet kiinnostaisivat, mutta haluaisin tietää opintojen sisällöstä enemmän.
Millaisia päiviä on? Minkälaisia juttuja tehdään? Minkälaiset pääsykokeet? Paljonko luit?
Työllistyminenkin pelottaa, onko tiedotusopin opiskelijoilla mahdollisuuksia saada töitä ?
Kaikenlaisia kokemuksia olisi hauska kuulla, haluan jotain varmennusta siihen, että kannattaako paperit laittaa menemään. Täytän ensi vuonna vasta 20, mutta en kuitenkaan viitsisi jatkuvasti seilailla läpi sellaisia kouluja/aloja, jotka ei sitten loppujen lopuksi kiinnostakaan.
(Anteeksi kovin epäselvä viesti! : D)
Tiedotusoppi?
5
797
Vastaukset
- Uta.fi
"Minkälaiset pääsykokeet?"
Vanhoja tiedotusopin pääsykokeita löydät tuolta (jostain syystä vuoden 2010 koetta ei ole nähtävissä): http://www.uta.fi/opiskelijaksi/valintakokeet/kysymykset/index.html- A
Joo, muotoilin kysymyksen vähän hölmösti... Oon noi nimittäin löytänyt kyllä, mutta halusin lähinnä omakohtaisia kokemuksia :)
Kiitos kuitenkin!
- leyles
En ole opiskellut tiedotusoppia, mutta sen tiedän, että noita tiedotusalan hommia voi tehdä vaikka minkälaisella yliopistokoulutuksella. Suomeksi sanottuna tiedotusoppi (eivätkä mitkään muutkaan vastaavat viestintätieteet) ei siis varsinaisesti valmista toimittajaksi eikä miksikään muuksikaan.
Ja ala on ihan tupaten täynnä porukkaa jo nyt, työpaikoista on hirveä kilpailu ja monet joutuvat freelancereiksi tai vaihtamaan alaa kokonaan.
Sinuna valitsisin jotain muuta, kun onneksesi vielä nuori olet.
Itse olen opiskellut viestintätieteitä ja kokeillut työllistymistä tuolle alalle. Jouduin kouluttautumaan muulle alalle, kun realiteetit tulivat vastaan. - teretulemast
Moi,
suosittelen lämpimästi tiedotusopin opintoja! Itse opiskelen Tampereella ja olen pitänyt opiskeluista hyvin paljon. Tampereen linjalla painotetaan paljon käytäntöä, joten töihin saa aivan erilaisen kosketuksen kuin esimerkiksi teoriaa painottavassa viestinnän koulutuksessa Helsingissä. Opintoihin kuuluu muun muassa käytännön kursseja niin lehti-, radio- kuin tv-työstäkin. Toisaalta on mahdollisuus lukea sivuaineena mitä tahansa, ja kerätä näin teoriapohjaa muiltakin aloilta.
Työllistyminen on toki tällä alalla vaikeaa. Tampereella opiskelleet kuitenkin työllistyvät vähän keskivertoa paremmin, osittain harjoitteluohjelmamme ansiosta.
Pääsykokeisiin pitää kyllä lukea aika täyspainoisesti, mutta kirjat ovat kyllä kiinnostavia. Tiedotusopin ainejärjestö Vostok järjestää vuosittain valmennuspäivän, johon kannattaa mennä. Itse kävin ja koin todella hyödylliseksi. Siellä sai paitsi yllättävän tehokasta opastusta myös käsityksen siitä, millaista porukkaa tiedotusoppia opiskelee. (lisätietoja löytynee www.vostok.fi)
Tervetuloa opiskelemaan, laita ihmeessä paperit menemään! - Valmennuspäivästä
Tosta vostokin valmennuspäivästä: Itekkin kävin, ja hyödyllinen kokemus oli, mutta vika ilmoittautumispäivä on TÄNÄÄN.
Kuitenkin kuulin luotettavasta lähteestä, että vielä ehtii mukaan, jos toimii tän viikon aikana!
Tseppiä kaikille lukuprosessiin!
täältä voi kattoa lisää: http://vostok.fi/?id=15
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953839
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473215Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002827- 1362510
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572460- 612398
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172387Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212334Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232326- 642090