Onko testamentti turvassa pankin lokerossa?

Jos testamenttia säilytetään pankin tallelokerossa, näkyykö sellaisen olemassaolo jossain esim pankin luettelossa?
Kun testaattori on kuollut, mikä estää kuolinpesän jäsentä (esim sisarus, kun ei ollut omia lapsia) marssimasta pankkiin ja hävittämästä ko. paperia, jolla hänet ohitettaisiin kokonaan?
132509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

>>näkyykö sellaisen olemassaolo jossain esim pankin luettelossa?>Kun testaattori on kuollut, mikä estää kuolinpesän jäsentä (esim sisarus, kun ei ollut omia lapsia) marssimasta pankkiin ja hävittämästä ko. paperia, jolla hänet ohitettaisiin kokonaan?

Äänestä
  • Äitini testamentissa on maininta että se on tehty kolmena samansanaisena kappaleena joista yksi on hänellä (tosin käytännössä minulla), toinen pankkilokerossa ja kolmas asianajaja xxx:n säilytyksessä.

    Äänestä

  • joku vaan kirjoitti:

    Äitini testamentissa on maininta että se on tehty kolmena samansanaisena kappaleena joista yksi on hänellä (tosin käytännössä minulla), toinen pankkilokerossa ja kolmas asianajaja xxx:n säilytyksessä.

    Kyllä minäkin olen yleensä laatinut asiakkaan testamentin kolmena kappaleena, kaksi testaattorille (joka voi antaa toisen testamentisaajalle) ja yksi minun arkistooni. Tästä vain voi seurata tulkintaongelma, jos testaattorin omaa kappaletta ei löytykään: oliko hän hävittänyt testamentin peruutustarkoituksessa, vai mikä oli katoamisen syy? Eli onko testamentin katsottava silti olevan voimassa, kun siitä löytyy muualta toinen alkuperäiskappale?

    Mutta kyllä se tallelokero kopio testamentisaajalle on varsin turvallinen menettely. Jos testaattori sitten haluaa testamentin muuttaa, riittää, että hän vaihtaa lokeroon uuden; alkuperäiselle testamentinsaajalle ei muutoksesta välttämättä tarvitse asiasta kertoa.

    Äänestä

  • Kiitos Nix-naxille tyhjentävästä vastauksesta. Siispä voidaan olettaa että kuolinpesän osakas ennen perunkirjoitusta ja perinnönjakoa ei voi noin vain hävittää testamenttia, jos se on pankin lokerossa.
    Tapauksessa, joka itseäni mietitytti on paljon testamentin saajia, eikä kopiota ole kellään. Tiettävästi vain se yksi lokerokappale olemassa.

    Äänestä

Kirjoittakaa allkeirjoitukset sinisellä mustekynällä (siis musteen väri).
Väriin ei ole mitään laillista vaatimusta mutta meillä aiheutti ongelmaa kun leski mainitsi testamentista mutta ei kyennyt heti toimittamaan oikeaksi todistettua kopia kun hän sekoiti mustalla allekirjoitetun testamentin kopioiden sekaan.
Hän jopa väitti että minä olin varastanut ja tuhonnut testamentin.
Jopa minä kyseenalaistin testamentin aitouden mutta kun tarkastelin kääntöpuolelta niin huomasin kynän painaumat ja jouduin toteamaan sen alkuperäiseksi.
Testamentin kopiohan ei korvaa alkuperäistä.

Äänestä

Mummoni kertoi sisarensa tehneen testamen, jota säilytettiin erään maataloutta lähellä olevan pankkikonsernin lokerossa. Aikanaan kun testamenttia etsittiin, löytyi vanha versio, jossa omaisuus vielä meni paikalliselle maatilan isännälle. Mummo ilmoitti että testamentti oli väärä mutta uudempaa veriota ei löytynyt pankista. En tiedä oliko totta, mutta mummo oli muuten täyspäinen ihminen loppuun asti.

Äänestä
  • lähellä olevan pankkikonsernin lakimies hoiti perunkijoituksemmekin niin, että koneet ja laitteet, koko tilan irtaimisto jäi ilmoittamatta. Kaikki ikälopun lesken hallintaan, ja nyt vain totean, että koneisto katoaa tai
    on jatkuvassa käytössä jossakin, risana takaisin. Luotin pankkilakimieheen.

    Äänestä

Ei näy.
Jos testamentti ei ole pesän osakkaalle ja lokerossa ei ole mitään arvokasta, niin suurempi riski on, että lokerolle ei suostu kukaan marssimaan 10 vuoteen. Tuossa ajassa testamentti mitätöityy. Pankki kyllä huolehtii, että kukaan ei lokerosta mitään vie, joten se ei ole riski.

Äänestä
  • "..suurempi riski on, että lokerolle ei suostu kukaan marssimaan 10 vuoteen..."

    Mutta eikö tallelokeron sisältö pidä selvittää ja luetteloida perunkirjoitusta varten?

    vaikka pesä jäisi jakamatta niin eikä perunkirjoitus pidä kuitenkin tehdä?

    Äänestä

  • ReijoTaavela kirjoitti:

    "..suurempi riski on, että lokerolle ei suostu kukaan marssimaan 10 vuoteen..."

    Mutta eikö tallelokeron sisältö pidä selvittää ja luetteloida perunkirjoitusta varten?

    vaikka pesä jäisi jakamatta niin eikä perunkirjoitus pidä kuitenkin tehdä?

    "Mutta eikö tallelokeron sisältö pidä selvittää ja luetteloida perunkirjoitusta varten?"
    Voihan tuon tallelokeron "unohtaa" mainita perukirjassa jolloin sitä ei viraalisesti ole olemassa pesän varoissa.
    Ihan samalla lailla kun tyhjennetään kuolinpäivän aamuna tili ja haetaan sitten iltapäivällä saldotiedot perukirjaa varten. Tämäkään ei ole laillista eikä rehellistä mutta näin tehdään.
    No mitä näistä sutkauksista seuraa? No ei mitään kun teeskentelee tymää ja sanoo ettei tiennyt.

    Äänestä

  • Lue ensimmäinen kommenttini, niin tiedät enemmän.

    Kun testamentisaajalla on testamentin kopio (ja mainita siitä, missä alkuperäistä säilytetään), hän kyllä pystyy - viime kädessä käräjäoikeuteen turvautumalla - saamaan alkuperäisenkin esiin niin , ettei se pääse vanhentumaan.

    Äänestä

  • ReijoTaavela kirjoitti:

    "..suurempi riski on, että lokerolle ei suostu kukaan marssimaan 10 vuoteen..."

    Mutta eikö tallelokeron sisältö pidä selvittää ja luetteloida perunkirjoitusta varten?

    vaikka pesä jäisi jakamatta niin eikä perunkirjoitus pidä kuitenkin tehdä?

    Pankki ei päästä tallelokerolle kuin pesän osakkaan ja pankki ei saa edes antaa tietoa siitä onko henkilöllä tallelokero muille kuin pesän osakkaille. Jos kukaan osakkaista "ei tiedä" mistään tallelokeroista, niin se on siinä. Mitäs teet.

    Äänestä

  • old_profile_45359 kirjoitti:

    Lue ensimmäinen kommenttini, niin tiedät enemmän.

    Kun testamentisaajalla on testamentin kopio (ja mainita siitä, missä alkuperäistä säilytetään), hän kyllä pystyy - viime kädessä käräjäoikeuteen turvautumalla - saamaan alkuperäisenkin esiin niin , ettei se pääse vanhentumaan.

    Jos luotettavan oloinen kopio on, niin tottakai.
    Samoin jos on syytä epäillä, että tallelokerossa säilytetään vaikka jonkin murhan todistusaineistoa, niin poliisi menee ja siitäkin se selviää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ReijoTaavela kirjoitti:

Jos testamenttia säilytetään pankin tallelokerossa, näkyykö sellaisen olemassaolo jossain esim pankin luettelossa?
Kun testaattori on kuollut, mikä estää kuolinpesän jäsentä (esim sisarus, kun ei ollut omia lapsia) marssimasta pankkiin ja hävittämästä ko. paperia, jolla hänet ohitettaisiin kokonaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu