Olen siis 15v. ja olen ihastunut yhteen miespuoliseen opettajaan jolla on ikää jo ainakin 30v. Olen ollut ihastunut jo vuoden. Hän on naimisissa ja tiedän ettei suhteemme onnistuisi. Kärsin silti yksipuolisesta rakkaudesta. Mitä teen? Odotanko vaan että menee ohi ja ihastunut itseni ikäisiin.
ihastunut opettajaan
hakjajs
2351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tosi monella on tuota opettajaan ihastumista, ainakin tyttöjen puolella kai. Voisin kuvitella että se johtuu siitä että opettaja tavallaan nähdään vahvana persoonana joka on viisas ja hyvä ihminen (eihän opettajat mitään pahaa tee ikinä? :D:D) ja näin sitten niihin ihastutaan, vähän niinkuin ihan pienenä moni "ihastuu" omaan äitiinsä/isäänsä sukupuolesta riippuen.
Kyllä mä voisin kuvitella että toi on ihan ohimenevää ja kannattaa vaan antaa olla, vaikka sä kävisitkin tunnustamassa ihastukses sille niin se varmaan vaan rauhallisesti selittäis sulle miksi se ei onnistuisi. Varmaan ymmärrystä riittäis sen verran että se jäis teidän kahden väliseks jnejne kivaa. Jos se siis on hyvä tyyppi.
Mut joo itse unohtaisin vaan asian ja jatkaisin elämääni, en lähtis ajamaan asiaa eteenpäin ja pitäisin suuni tukossa.
Samaa mielta edellisen kanssa. Joskus pitaa vain odotella etta ihastuminen menee ohi, koska se ei johtaisi mihinkaan eika asiasta kertominen saisi aikaan mitaan hyvaa, painvastoin. Olisit vain kiusaantunut kyseisesta keskustelusta seuraavat monta vuotta.