2008 ja 2009 sai vielä hyviä uudehkoja omakotitaloja jopa 250 000 eurolla alueelta Tuusula, Nurmijärvi, Hyvinkää. Tein silloin etuovi.com:issa melkein päivittäin haun em. ehdoilla. Tarjontaa oli. Käytiin kiertelemässä kohteita ja kaupat tehtiin.
Ja mikä on tilanne tänään:
Järkytyin! Nyt tuolla summalla saa enää jotain 1950- ja 1960-luvun latoja. Tai sitten jotain 100 neliön mökkejä. Tai sitten pitää mennä Mäntsälän peräkyliin asti.
Miksette siis ostaneet silloin, kun vielä halvalla sai?
Ja mikä on tilanne tänään:
Järkytyin! Nyt tuolla summalla saa enää jotain 1950- ja 1960-luvun latoja. Tai sitten jotain 100 neliön mökkejä. Tai sitten pitää mennä Mäntsälän peräkyliin asti.
Miksette siis ostaneet silloin, kun vielä halvalla sai?
Vastaukset 6
Vanhimmat
meillä oli paskat housussa.
Olimme tyhmiä vuokradromedaareja.
Ja meitä vaivaa edelleen kaikki nämä vaivat.
jo 1980.
Merenrantatontti 8400 m2 omaa rantaa 55 m, omakotitalo 255 m2.
Maksoi silloin 300 000 mk (=50 000€).
Mikset sinä silloin ostanut?
Nyt tästä saisi euroissa enemmän kuin markoissa maksoi :-)
Verovapaasti.
Myyn tämän kun pääsen eläkkeelle, ostan pienen yksiön tukikohdaksi
ja alan matkustella.
osta, ennen kuin Rommaus vapauttaa meidät riistohinnoista ensi Keväänä (tai sitten Syksyllä), viimeistään kuitenkin Q5:llä!
Kaupat 250 m2 omakotitalosta tuli tehtyä viitisen vuotta sitten. Sen jälkeen talon arvo on tuplaantunut, kun kuitenkin täältä pääsee vartissa stadin keskustaan (jos jostain syystä sinne sattuisi haluamaan).
Kaverini varoitti tuolloin kuplasta ja sanoi, etten ikinä selviä veloistani. Hän odottelee yhä kuplan puhkeamista kapisessa vuokraläävässään - yksin. Eivät taida naiset tarttua pienessä korsussa tuhnuttavaan poikamieheen.
Tähän voisi sanoa, että kyllä nyt on tyfnyille kyyti kylmää.
Olikohan se vanhempi maisteri Dyfnyel Rytkönen joka näin loihe lausumaan?
Kyseinen herra on muuten Kiinteistökeskuksen Rytkösen setäpuoli.
Mutta kyllä meille ekonomisteille nauru silloin maitoi!
koska kenellä on varaa 250000 maksavaan taloon? Sinun täytyy olla kroisos!