Kaksi kotivakuutusta? helppiä kiitos!

kjt

Elikkäs ollaan ystäväni kanssa muuttamassa vuoden vaihteessa yhteiseen vuokra-asuntoon. Kaverillani on jo ennestään vakutuusyhtiönsä kautta kotivakuutus ja minulla myös on kotivakuutus omani kautta. Onko siitä mitään haittaa että samassa osoitteessa on periaatteessa kaksi kotivakuutusta? ja onko se ylipäätään mahdollista vai täytyykö meidän alkaa vielä erikseen kikkailemaan joku yhteinen kotivakuutus??

7

8483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etrytuyiuioopoiu

      on kummankin maksaa oma kotivakuutus. Ottakaa yhteinen niin kustannuksetkin pienenee. Toki voitte varmaan pitää 2 vakuutusta jos kerran rahassa ryvette.

    • raha niille kelpaa

      kahta, koska korvaustakaan ei sentään molemmista saa, se on varma se.

    • Hetkinen..

      Asutte nyt erillään ja teillä on kotivakuutukset NYKYISIIN ASUNTOIHIN.

      Eihä kotivakuutus siirry asunnosta toiseen, vaan kun muutatte samaan asuntoon, teidän pitää ottaa uusi kotivakuutus SIIHEN ASUNTOON.

      Voittehan ottaa vaikka 10 kotivakuutusta, mutta vahingon sattuessa korvaus maksetaan vain yhdestä vakuutuksesta. Eli ei ole mitään järkeä ottaa useampaa.

      • kjt

        Tilanne on meillä sellainen että molemmilla on sellaiset nuorisovakuutuspaketit jotka sisältävät muiden vakuutusten ohella myös kotivakuutukset. Eli ei ole kyse pelkistä yksittäisistä kotivakuutuksista.


      • onkin joku
        kjt kirjoitti:

        Tilanne on meillä sellainen että molemmilla on sellaiset nuorisovakuutuspaketit jotka sisältävät muiden vakuutusten ohella myös kotivakuutukset. Eli ei ole kyse pelkistä yksittäisistä kotivakuutuksista.

        pakettivakuutus, niin täytyyhän toki vakuutusyhtiölle ilmoittaa
        mihin asuntoon se kohdistuu.
        Ei vakuutusyhtiö taatusti 27 m2 perusyksiötä ja 130 m2 luksusasuntoa
        vakuuta samalla maksulla.


    • .....

      Jos vakuutus on myönnetty koskien yhtä ihmistä niin se ei tietenkään koske kämppistä. Jotta koskisi niin siellä vakuutuskirjassa täytyy lukea että ketä kaikkia siinä kämpässä asuu ja keitä se koskee. Vakuutuskirjaan voidaan myös erikseen tehdä maininta että jos kyseessä on kimppakämppä niin vakuutus ei koske muita, mutta silloinkin varmaan vaaditaan tietää muiden asukkaiden tiedot.

      Jos kaverillasi on oma vakuutus joka koskee häntä, hänen kamojaan ja edes ottamuksiaan. Ja siinä ei lue mitään sinusta tai sinun asumisestasi kyseisessä osoitteessa, ja sinä sitten toheloit sun kaverin pyykkikoneen kanssa ja päästät 500 litraa vettä alakertaan, niin... Asiasta voi noiusta vakuutusyhtiössä mielenkiintoinen keskustelu. Ja kun käy ilmi että sinä asut siinä osoitteessa, etkä ole esim. vakuutuksen ottajan vieras, niin sinuahan se vakuutus ei silloin koske ja maksat kaiken itse. Tai sitten yhtä hyvin vakuutusyhtiö voi katsoa että kaverisi on pimittänyt merkityksellistä tietoa kämpän asukkaista ja evää häneltäkin mahdolliset korvaukset.

      Parempi että menette molemmat vakuutusyhtiöön kysymään että mitä tarttis tehdä. Jos te ette ola esim.avopari, niin vakuutusyhtiö saattaa pitää teitä kahtena eri ruokakauntana jotka asuvat samassa osoitteessa ja molempien on hommattava omat vakuutukset. Koska kämppiksethän voivat vaihtua ja tiedot pitäisi silloin aina päivittää vakuutusyhtiölle.

      PS. Oikeusturva ja vastuuvakuutus on tärkeämpi kuin teidän rojujen vakuuttaminen, sitä ei kannata jättää pois sillä verukkeella että saisi vakuutuksen vähän halvemmalla.

    • selviää helpoiten

      Kannattaa varmaan kysyä vakuutusyhtiöstä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      141
      3749
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      62
      3449
    3. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      41
      3207
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      153
      2956
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2483
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2284
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      230
      2208
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      127
      1991
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      34
      1962
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1934
    Aihe