Paljonko SÄHKÖNNE maksaa?

Paljonko sähkösi maksaa nyt ?

Laitoin hiljakkoin vertailuun, ja Vapolta tuli hirveen halpa hinta ja muutin Vapoon. Mut annas olla, hyvä kun edes yksikään lasku ehti tulla, tuli hinnankorotusilmoitus. Ja nyt se sitten pomppasikin 6, 9 centtiin kilovattitunti. Tänään tsekkasin noita muita tarjoaji, niin aika laihaa tuntuu just tällä hetkellä olevan. Huomenna varmaan täytyy sit muutta sähköyhtiötä.
6368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Toi vaihto rumpa,sähkön siirtomaksua et voi kilpailuttaa ja sehän se tyyristä on.

Äänestä
  • Meilllä ainakin on yli 20 000 kwh/vuosikulutus. Siinä saa jo vähän eroa.

    Äänestä

allekirjoitin Eonin kanssa sopimuksen tänään

Äänestä

Siinä kulutuksemme.

Energiamaksu on 6,08 snt/kWh
Perusmaksu 22,74 e/vuosi

Kulutuksellamme yht. 169 e/vuosi

Siirto
Perusmaksu 79,24 e/vuosi
siirto 2,98 snt/kWh
Vero 1,08609 snt/kWh

Kulutuksellamme yht. 176,76E/vuosi

Olen kilpailuttanut kerran asuessamme ok:ssa jossa kulutus oli noin 5000kWh/vuosi.
Laskennallinen säästö olisi silloin ollut noin 100mk/vuosi mutta parin kuukauden kuluttua hinta nousi törkeästi ja kyseessä oli toimittaja jonka sopimusta ei voinut mitätöidä tekemällä uusi sopimus toisen toimittajan kanssa.

Muutaman sadasosa-, tai edes kymmenesosasentin hinnanerolla ei ole hitonkaan merkitystä.

Kaiken lisäksi olen tämän paikallisen siirtoryöstäjän osakas niin myyköön nyt tarvitsemamme vähäisen sähkömmekin parin sadasosasentin korkeammalla hinnalla.

Toivottavasti vaihtosi onnistuu kivuttomammin kuin minulla aikanaan.

Äänestä

6,9 kwh

Äänestä

Siirtohintaa ei tosiaan voida kilpailuttaa ja erot ovat suuria.
Kuukauden perusmaksu pääkaupunkiseudulla on noin 3 euroa kuukaudelta, mutta parisataa km sieltä koilliseen sikäläisen siirrosta huolehtivan yhtiön alueella peräti yli 15 (!) euroa kuulta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laihaa tarjontaa kirjoitti:

Paljonko sähkösi maksaa nyt ?

Laitoin hiljakkoin vertailuun, ja Vapolta tuli hirveen halpa hinta ja muutin Vapoon. Mut annas olla, hyvä kun edes yksikään lasku ehti tulla, tuli hinnankorotusilmoitus. Ja nyt se sitten pomppasikin 6, 9 centtiin kilovattitunti. Tänään tsekkasin noita muita tarjoaji, niin aika laihaa tuntuu just tällä hetkellä olevan. Huomenna varmaan täytyy sit muutta sähköyhtiötä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu