Sumerilaisten muinaisusko vaikutti huomattavasti seemiläisten akkadilaisten, eblalaisten, babylonialaisten ja assyrialaisten muinaisuskoon. Babylonian ja Assyrian monista teksteistä on löydetty monia samankaltaisuuksia Raamatun kanssa. Monet tutkijat uskovat näiden tekstien pohjautuvan vanhempaan sumerilaiseen perinteeseen. Alkujaan sumerilaisen Gilgamesh-eepoksen 11. taulu kuvaa vedenpaisumusta, jonka valtava arkki tuo mieleen Nooan arkin. Teksti on kirjoitettu aiemmin kuin Raamattu. Vanha-Baylonian aikainen "Eridu Genesis" nimellä tunnettu teksti kuvaa vedenpaisumusta, jonka päähenkilö on tällä kertaa Ziusudra.
Sumerin, Babylonian ja Assyrian suurelta osin Raamattua vanhemmissa kirjoituksissa esiintyy, tosin hajallaan eri muodossa, seuraavia samoja aiheita kuin Raamatussa: Maailman luominen, ihmisen luominen, paratiisi, vedenpaisumus, maanviljelijä-Kainin ja paimen-Abelin ristiriita, se että sumerit/juutalaisét olivat jumalien/jumalan valittu kansa, henkilökohtainen suojelusjumala, laki, etiikka ja moraali, jumalan kosto ja kansaa kohtaava tuho, vitsaus-motiivi ja kuoleman jälkeinen manala.
Sumerilaiset sanoivat jumalien olevan taivaassa hieman samaan tapaan kuin Raamattu sanoo Jumalan olevan taivaassa, ja taivaan merkki AN tarkoittaa myös jumalaa DINGIR. Kaiken kukkuraksi sumerin merkki An, Dingir luetaan akkadiksi IL, mikä on melko lähellä juutalaisten jumalan nimen muotoa EL, Elohim. Lisäksi vielä muoto Elohim juutalaisilla on "jumalat", ei "jumala".
Sumerilaiset olivat omasta mielestään Jumalan valittu kansa ja jokin jumala/jumalat saattoivat kostaa heille.
Sumerilais-babylonialaissa teksteissä esiintyy myös monia muita teemoja: mm. ajatus ylösnousemuksesta, noususta taivaaseen kuoleman jälkeen.
Sumerien muinaisusko
8
317
Vastaukset
- ...
Kyse ei ole epäilystä, vaan faktatiedosta.
Tuolla loppupuolella on yhteenveto-osio, jossa Sumerien muinaisuskosta käytetään toistuvasti nimitystä ''pakanallinen myytti.'' Tämä on vähän kummallinen tapa kuvata uskontoa, joka on ollut olemassa jo 4000 vuotta eaa. ja jonka kertomusten pohjalta Raamattu on rakennettu.
- Pysytään aiheessa
Mutta miten tuo kaikki liittyy nimenomaan palstan aiheeseen eli keskusteluun vanhoillislestadiolaisuudesta?
- ...
Vanhoillislestadiolaisuus perustuu osittain 6000 vuotta vanhaan Sumerien muinaisuskoon, jonka mukaan sielu päätyy kuoleman jälkeen taivaaseen jossa jumala(t) asuu.
Sumerien käsitys taivaan sijainnista oli erilainen kuin mitä kristinusko opettaa. Sumerit pohjustivat uskon osittain tieteeseen ja jostain arvoitukseksi jääneestä syystä sumerit tiesivät että maapallo oli vain osa laajempaa kokonaisuutta. He ikäänkuin uskoivat taivaankappaleisiin ja näkivät ''taivaan'' jossain eri tähdistössä. Tätä samaa uskontoa harjoittivat myöhemmin myös egyptiläiset. - 10+14=?
... kirjoitti:
Vanhoillislestadiolaisuus perustuu osittain 6000 vuotta vanhaan Sumerien muinaisuskoon, jonka mukaan sielu päätyy kuoleman jälkeen taivaaseen jossa jumala(t) asuu.
Sumerien käsitys taivaan sijainnista oli erilainen kuin mitä kristinusko opettaa. Sumerit pohjustivat uskon osittain tieteeseen ja jostain arvoitukseksi jääneestä syystä sumerit tiesivät että maapallo oli vain osa laajempaa kokonaisuutta. He ikäänkuin uskoivat taivaankappaleisiin ja näkivät ''taivaan'' jossain eri tähdistössä. Tätä samaa uskontoa harjoittivat myöhemmin myös egyptiläiset.Mitäpä, jos ehdottaisit ylläpidolle sumerilaisuskontojen palstaa, jossa voisit paremmin päteä?
- ...,...
10+14=? kirjoitti:
Mitäpä, jos ehdottaisit ylläpidolle sumerilaisuskontojen palstaa, jossa voisit paremmin päteä?
Hain tässä vain takaa sitä tosiasiaa että valtauskonnot ovat tukeneet hyvin samankaltaisia periaatteita jo tuhansia vuosia ennen ajanlaskun aloittamista. Melkein kaikki nykyisistäkin uskonnoista perustuvat hyvin pitkälti tälle samalle pohjalle, eli se peruspaketti on ollut olemassa jo paljon ennen koko Raamatun kirjoittamista ja lähtöisin samasta paikasta.
Periaatteessa sama uskonto on ollut olemassa huomattavasti kauemmin kuin mitä olemme tähän mennessä luulleet. Eihän se varsinaisesti ole missään vaiheessa muuttanut minnekään, koska sehän on syntynyt kaksoisvirran maassa. Sama uskonto on vain ollut yllättävänkin elinvoimainen koska Sumerien valtakunta oli olemassa tuhansien vuosien ajan ennen Raamatun tapahtumia. - usko tai äl
osoittaa sen, että lestadiolaisuuskin on vain ihmisoppia.
- XLVL
usko tai äl kirjoitti:
osoittaa sen, että lestadiolaisuuskin on vain ihmisoppia.
on, kuten kaikki muutkin ihmisten perustamat uskonnot. Niitä ei kukaan tarvitse, ja niistä on lähinnä harmia ihmisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803